Uzun Uçak Yolculuklarında Uyuma Teknikleri

18 Şubat 2016 · Hakkı Ceylan

Uzun uçak yolculuklarında uykuya dalmak birçok insan için oldukça zor olabilir. Bir türlü gelmeyen uyku ve bitmek bilmeyen yolculuk katlanılması zor bir sürece dönüşebilir. Alınacak birkaç basit önlem ve dikkat edilmesi gereken bir kaç püf noktası uzun uçak yolculuklarında uyumanızı kolaylaştırabilir.

İyi bir uyku için uçak yolculuğundan önce yenilen ve içilen her şeye dikkat etmek gerekiyor. Kafein içeren, uyarıcı özelliği olan kahve, çay, portakal suyu gibi içecekler uykuyu zorlaştırıyor. Mide sorunu yaşayanların; şişkinlik yapacak, yanma ya da ekşimeye yol açacak her türlü yiyecekten uzak durması öneriliyor.

flying-inside

Yolculuğa çıkmadan bir gece önce daha az uyku ve bol hareket içeren bir tempo, uçakta daha iyi uyumayı sağlıyor. Uyumaya yardımcı olan kulak tıkacı, göz maskesi, yastık ve battaniye uzun uçak yolculuklarının vazgeçilmezlerinden.

Yastık ve battaniye isteyin

Hostesten battaniye ve yastık istemek, iyi bir uyku için uçağa biner binmez atılacak ilk adım olabilir. Kısa ve orta mesafeli uçuşlarda bu tip eşyaların sayısı az olsa da uzun uçak yolculuklarında, her koltuğun üstüne birer yastık ve battaniye bırakılıyor.

Uçağın kalkış pozisyonunda ve anonsların gerçekleştirildiği anda uyumak için çabalamamak gerekiyor. Kalkışın tamamlanması ve kemer uyarı lambalarının sönmesinin ardından uykuya geçiş için tüm engeller ortadan kalkmış oluyor.

Koltuğu geriye yatırıp, battaniyeyi örtmek, emniyet kemerini de battaniyenin üstünden bağlamak sorunsuz bir uyku için gerekli şartları sağlıyor. Uzanılabilecek yerde bir şişe su ve mendil bulundurmak ani nem kayıplarına karşı alınacak önlemler arasında.

Boş koltukları gözünüze kestirin

Uçağın arka kısımlarında 3’lü ya da 4’lü koltuklarda boşluk olup olmadığını kabin memurlarına sormak daha kaliteli bir uyku için yer sağlayabilmek adına önemli. Tamamı boş bir koltuk sırasında, koltuk kolları kaldırıldığında yatar pozisyonda çok daha rahat uyumak mümkün.

Yemek servisi sırasında rahatsız edilmek istemeyenler için hava yolu şirketlerinin ‘rahatsız etmeyin’ yazılı etiketleri bulunuyor. Etiketin bulunmadığı durumlarda servis yapacak hostesleri önceden uyarmakta yarar var.

Alçalma sırasında uyanmaya çalışın

İnişten yaklaşık 20-25 dakika önce alçalmaya başlayan uçakta, alçalma sırasında sorun yaşamamak için uyandırılmak istenildiğine dair bir uyarı yapılması gerekiyor. Toparlanmak için zaman yaratan bu durum, herhangi bir tehlikeli an için de hazırlıklı olmayı sağlıyor. Uzun yolculuklarda ayaklar şiştiğinden, uçak iner inmez ayakkabıları bağlamamak gerekiyor.

İyi bir uykuyla geçen uçak yolculuğu, hem yolculuk süresinin etkin kullanılmasını hem de seyahat edilecek noktada daha dingin ve huzurlu bir başlangıç yapmaya yardımcı oluyor.

Uzun Uçak Yolculuklarında Uyuma Teknikleri

Uzun uçak yolculuklarında uykuya dalmak birçok insan için oldukça zor olabilir. Bir türlü gelmeyen uyku ve…

azgezmis.com

Yorumlar

  • uyumak iyi de gerekli önlemleri de almak gerekir.geçenlerde thy ist-bkk seferinde bir çinli uyuyanların kabin bagajlarını karıştırarak isveçli bir yolcunun 5000 eurosunu çalmış.Allahtan uyanık biri tlf. kayıt etmişde yakalanmış.kısaca uyuyalım ama önlemlerimizi de alalım:)

Yorumunuz?