Portekiz’de mistik bir şehir: Fatima

26 Ağustos 2019 · Vedat Şentürk

Porto’nun 190 km güneyinde, Lizbon’un ise 130 km kadar kuzeyinde yer alan Fatima Portekiz’e geldiğiniz zaman mutlaka uğramanız gereken bir yer. Yaklaşık nüfusu 10.000 olan bu küçük şehir ise şöhretini gerçekliği hala tartışılan mucizelere borçlu.

Lizbon ya da Porto’dan Fatima’ya otobüs ya da tren vasıtasıyla rahatlıkla gidebilirsiniz. Tren ile gitmeyi düşünürseniz Fatima’da istasyon olmadığından Caxarias’da inip taksi ya da shuttle kullanarak Fatima’ya ulaşabilirsiniz.

Fatima’nın ilginç bir hikayesi var; 12. yy.’da bölgede yaşayan Mağribliler’in şehirlerine yapılan akınlar sırasında genç bir şövalye olan Don Gonçalo Hermigues, müslüman bir prensin Fatima isimli kızını kaçırır. Fatima zamanla kendisini kaçıran şövalyeye aşık olur. Evlenmeden önce de Hristiyan olmayı kabul eder. Vaftiz ismi Ourem olur. Şövalye ise eşini mutlu etmek için yaşadıkları şehrin adını Ourem olarak değiştirir. Fakat kısa süre içerisinde Ourem hastalanır ve ölür. Eşinin ölümüne çok üzülen şövalye ise kendini uzun süre boyunca dine adar ve manastırda yaşar. Bir süre sonra kendisine yeni bir manastır kurma görevi verilir. Kurduğu yeni manastırın etrafındaki yerleşime de Fatima adını verir. Bir manastırın etrafında kurulan bu küçük şehri günümüzde ise 5 milyondan fazla insan ziyaret ediyor.

Fatima’yı bu kadar ünlü yapan ise 1917 yılında yaşanan Meryem Ana Efsanesi’dir. 1917 yılında Meryem Ana 3 çoban çocuğa gözükür. Çocukların anlattığı bu hikaye kısa sürede kulaktan kulağa bir dalga gibi yayılır. Dönemin yazılı kaynaklarına göre 1917 yılının Ekim ayında binlerce kişi Meryem Ana’yı beklemek üzere Fatima’da toplanır… ve yazılanlara göre son derece olumsuz hava şartlarına rağmen bulutlar dağılır, güneş çıkar ve yaklaşık 12 dakika kadar havai fişek gösterisini andıran bir ışık gösterisine şahit olurlar. Yaşanan bu olayın ardından bu noktaya kilise yapılır.

Bahsi geçen üç çoban çocuktan ikisi küçük yaşta ölür. Lucia ise 2005 yılında öldüğünde 97 yaşındadır. Vatikan da Lucia’nın ölümünün ardından kendisini azizelik ile onurlandırılır. Yıllar içerisinde Fatima Hristiyanların en kutsal hac merkezlerinden birisi haline gelir.

Fatima’daki Büyük Meydanı’ın köşesinde hikayenin başladığı yani Meryem Ana’nın görüldüğü yere yapılmış küçük şapel mevcut. Meydana hakim konumda bulunan Ana Kilise’nin yapımı 1954’te tamamlanmış. İç kısmında Şövalyenin eşi Fatima’nın ve çoban çocukların mezarları var. Meydan aynı anda 1 milyon kişinin sığabileceği şekilde tasarlanmış. Ana Kilisenin tam karşısında ise çok büyük ve modern bir kilise daha var. İki kilise arasındaki yolu, bir şeyler elde edebilmek için, dizlerinin üzerinde katetmeye çalışan hacı adayları son derece sıra dışı kareler sunar fotoğrafçılara.

Meydanda oldukça büyük bir mum yakma alanı var. Burada da nemli gözler dileklerin gerçekleşmesi için kapanıyor ve  mumlar yakılıyor. Gün boyu devam eden bu ritüeller hava kararıp ayinlerin başlamasıyla doruk noktasına ulaşıyor. Büyük bir haç din adamları ile taşınıyor ve kalabalık hacılar topluluğu öndeki din adamlarını takip ediyor. Topluluktaki hemen hemen herkesin elinde yanan mumlar gece karanlığında oldukça mistik bir görüntüye sebep oluyor.

Bu kadar çok dini içerikten bahsettikten sonra burada konaklama sorunu yaşayacağınızı sanmayın. Meydanı çevreleyen çok sayıda otel var. Bütçenize göre birisini seçebilirsiniz. Otelinizin ve yine meydanın etrafında çok sayıda da hediyelik eşya satıcısına rastlayacaksınız. Dinin bu kadar metalaştırıldığına önce şaşıracak sonra da kanıksayacaksınız.

Portekiz Fatima Fotoğrafları

Portekiz’de mistik bir şehir: Fatima

Porto’nun 190 km güneyinde, Lizbon’un ise 130 km kadar kuzeyinde yer alan Fatima Portekiz’e geldiğiniz zaman…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Gezilerinizin hepsi birbirinden güzel. Portekiz gezisi ne zaman.

    Saygılar.

    • Merhaba, 2020 yılı için Portekiz gezisi planlamadık, maalesef.

Yorumunuz?