Norveç, Kuzey Işıkları ve Tromso

3 Ocak 2011 · Hakkı Ceylan

NOT: Azgezmiş ilk konuk yazarını ağırlıyor, sevgili Tülay Filiz’in yazısını keyifle okuyacaksınız.

Yıldızlar, uzanıp elle tutacak kadar yakındılar ve öylesine çoktular ki… Şehir ışıklarından uzakta olabildiğim karanlık gecelerde seyretmekten büyük zevk aldığım Orion takım yıldızı, adeta gözle izlenebilir bir hızla yer değiştiriyordu. Üzerimdeki gökyüzü, içinde büyüklü küçüklü birçok ışığın kıpır kıpır oynadığı küçük bir kubbeyi andırıyordu… Norveç’in kuzeyinde, kutup dairesi içinde kalan Tromso’dan 1,5 saat uzaklıktaki bir tepede gökyüzü bir şölendi o gece. Bizi bırakan aracın sesi ve ışıkları da yok olduktan sonra o ıssız, sessiz tepede sadece 3 kişiydik. Çevremizi aydınlatan yalnızca yıldızların ışığı, duyduğumuz tek ses ise uzaklardan gelen bir ırmağın sakin akan suyunun yankılarıydı.

Oslo’dan 2 saatlik uçak yolculuğu ile ulaştığımız Tromso’dan tekrar 1,5 saatlik araba yolculuğu ile geldiğimiz bu tepede bulunma amacımız kuzey ışıklarını görebilmekti.

Bir ömür boyu bu özlemi duymuş arkadaşım Afitap ile çıktığımız yolculukta, ulaştığımız bu tepede yapabileceğimiz tek şey umutla beklemek olacaktı. Kasım ile Şubat arasında görülebilen bu ışıklarla ilgili yaptığım araştırmalar sonucu Tromso’nun en uygun yerlerden biri olduğunu görmüştüm. Ancak, daha pasaport kontrolunda umut kırıcı yorumlar almaya başlamıştık. Norveç’e geliş nedenimizi soran polise verdiğim “Kuzey ışıklarını görebilmek” yanıtına “Çok erken gelmişsiniz, Ocak ayı en uygun zamandır” yanıtını almıştım. Oslo’da hatta Tromso’da konuştuğumuz kişiler de, kuzey ışıklarını görebilmenin kısa süreli bir konaklama döneminde çok zor olacağını söylüyorlardı.

Kasım – Şubat arası uygun bir dönem olsa bile, ne kar ne yağmur olmaması, havanın bulutlu bile olmaması gerekiyordu. Oysa Tromso’ya geldiğimiz 2 Kasım gününden bir gün önce, kuzey kutup dairesi içindeki bu küçük kentte, korkunç bir fırtına yaşamışlardı. O nedenle de, bir kaç gün içinde kuzey ışıklarının görülebilmesi konusunda çok umutsuz konuşuyorlardı.

Bizim programımızda 4 Kasım gecesi “kuzey ışıkları safarisi”ne ayrılmıştı. Tromso’daki otelimize vardığımızda ise bizi bir sürpriz bekliyordu. Bu 2 kişilik özel turumuzu hazırlayan acenta, köpeklerin çektiği kızaklarla yapacağımız gezi için yeterli yumuşak kar olmadığından ve 4 kasım günü kar yağışı beklendiğinden, kızakla geziyi 4’üne almış, kuzey ışıklarını görebilmek amacıyla götürüleceğimiz Camp Tamok turunu ise ayın 3’üne programlamıştı. Kuzey ışıklarını görebilmek, hiç bir programa uymayacağı, tamamen doğanın kontrolunda bir olay olduğu için, “hiç olmazsa yolcularımızın kızak gezintisini garantiye alalım” diye düşünmüşlerdi sanırım.
İşte, o yıldızlarla kaplı gök altında, eksi 15 derecede, hayalimizin gerçekleşmesini beklediğimiz gece, bu geceydi.

Yıldızların bu kadar yakın, bu kadar parlak olmasının verdiği ilk şaşkınlığı atıp girdiğimiz Sami çadırında, rehberimizin, ahşap masalardaki mumları ve ortadaki ocağı yakmış olduğunu gördük. Girdiğimiz çadır Lavvu diye adlandırılıyor. Lavvu’lar, Avrupa’nın en eski yerlileri olan ve günümüzde Kuzey İskandinavya’da yaşayan Sami ırkının evleri.

Çadırın içi, mumların ve alevlerin ışığı ile ısınıvermişti. Geyik postları ile kaplı taburelerde, ateşin kenarına oturup 30 yıldır bu dağlarda yaşamakta olan rehberimiz Roy’u dinlemeye başladık. İnanılmaz bir doğa hayranı olan Roy, kış aylarında Camp Tamok’a gelen turistlere hizmet vermenin yanısıra; boş zamanlarında ırmakta balık tutuyor, yabani meyve toplayarak kente gönderiyordu. Yaz aylarında ise, bazı yazlar toplam 1000 km’yi bulan trekking turları yönetiyordu. “Ben çok şanslı bir insanım, Tanrı’nın bana bahşettiği bu yaşam tarzı için her an şükrediyorum” sözlerini imrenerek dinledik.

Roy bize kahve yapmak istediğini, eğer korkmazsak bizi kısa bir süre yalnız bırakıp yakındaki kaynaktan su almaya gideceğini söyledi….Oysa biraz önce, içinde bulunduğumuz Sami çadırının civarına çok miktarda kutup tilkisinin geldiğini, hatta 20 gün önce kahverengi bir ayı gördüklerini söylemişti. “Kahve içmesek de olur galiba!!” sözleri, onu gitmekten alıkoydu. Odun almak amacıyla çıkıp tekrar çadıra geldiğinde ise…”Kuzey ışıkları başladı” sözcüklerini duyduk. Anlatamayacağım bir heyecan ve coşku içinde dışarı fırladık. Daha önce bize “Eğer kuzey ışıkları oluşursa şu yönden görülürler” diye gösterdiği tepenin ardı yemyeşil bir ışıkla aydınlanmıştı. Sanki tepenin arkasından bir kentin ışıkları yansıyordu.

Bu ışık bir süre sonra gökyüzünde bir kavis oluşturdu ve kuzey ışıklarının dansı başladı. Şekilden şekile giriyor, kalp atışı ritmi ile ama çok sakin ve uzun aralıklı olarak, hafifliyor ve tekrar yoğunlaşıyordu.
Hafiflediği zaman sanki geriye çekiliyor, güçlendiğinde ise nefis şekiller oluşturuyor ve çok yoğun bir yeşil ışık ortalığı aydınlatıyordu. En ilginç olanı ise bu çok güçlü yeşil ışık yıldızların görünmesini engellemiyordu. Gökyüzü inanılmaz bir şölendi… Evrenin güzelliğini, gücünü büyük bir hayranlık ve şaşkınlıkla izliyorduk…

Kuzey ışıklarının çok özel bir ayarla fotoğraflanabileceğini söyleyen Roy’a kameramı teslim edip, ilgimi sadece bu olağanüstü gösteriyi izlemeye yönelttim. Bir süre sonra –sanırım ışıkları ilk görmemizin üzerinden 1 saat geçmişti – çok daha farklı görüntüler de oluşmaya başladı. Işıklar bir perde gibi, aşağıdan yukarıya doğru yayılmaya başladı. Yine hafifliyor, yoğunlaşıyor ve gökyüzünün çeşitli kısımlarında ortaya çıkıyordu. Bu perde görüntüsü bir süre sonra öylesine genişledi ki hem çevremizin hem de başımızı kaldırıp baktığımızda üstümüzün tamamiyle yeşil bir perde ile kaplanmış olduğumuzu gördük.

Kuzey ışıkları ile ilgili okuduğum yazılarda, genellikle yeşil olduklarını ender olarak da eflatun, sarı ve mavi gibi renklerin oluşabildiğini okumuştum. Bizi sarıp sarmalayan bu yeşil perdede bir süre sonra renkler oluşmaya başladı; eflatunlar, açık maviler ve sarılar… Bizdeki sevinç, heyecan, şaşkınlık hangi noktaya gelmişti tahmin edebilirsiniz. Bu güzellik yok olmaya başladığı anla ilgili olarak belleğimde kalan; gökyüzünü boydan boya kaplayan, renkli piyano tuşları gibi bir görüntü ve adeta soldan sağa bu tuşlara basan bir sanatçının parmakları ile oluşan hareket idi.

Bu görüntü, 30 yılını oralarda geçirmiş, kimbilir kaç kez kuzey ışıklarını izlemiş olan Roy’u bile heyecanlandırdı. Koşup çadırdan kendi kamerasını ve ikinci bir ayak getirdi. “Bu gece kuzey ışıkları çok güzel, ben de kendi makinamla fotoğraflayayım” dedi. Hatta bir süre sonra kar motorsikleti ile yanımıza gelen bir arkadaşı da aynı derecece etkilenip, 10 dakika mesafede olduğunu söylediği kulübesine fotoğraf makinasını almaya gitti. Ancak, o döndüğünde bu inanılmaz görüntü artık yoktu ve bir kaç dakika sonra da, kuzey ışıkları tamamen yok oldu.

Rehberimiz Roy, tepeye geldiğimizde, eğer çıkacak olursa, kuzey ışıklarının 21:00 ile 23:00 arasında görülmesinin olası olduğunu söylemişti. Bizim o tepede kalış süremiz ise 19:00 – 22:00 arasındaydı saat 10’da aracımız bizi almaya gelecekti.Ve inanır mısınız kuzey ışıkları o gece 19:30’da görülmeye başladı ve 21:30’da da yok oldu. Bunun, gerçekten, evrenin bize bir armağanı olduğunu düşünüyorum. Saat 10’da gelip bizi alan minibüs ile Tromso’ya doğru yola çıktığımızda ise bir süre sonra şoförümüzün “Bakın o ışıklar yine üstümüzde” dediğini duyduk. Aracın ön camından izlediğimiz yumuşak tonlarda yeşil bir kavis bizi kente kadar uğurladı adeta.

Uzakta Tromso’nun ışıkları göründüğünde ise, yanımdaki buz tutmuş camda bir yeşillik fark ettim. Camı eldivenlerimle silmeye çalışıp, buzların görüşümü engellemesini olabildiğince azalttığımda ise, kuzey ışıklarının en güzel görüntülerinden biri olan – bir bacadan çıkan dumanı andıran – o görüntünün tekrar oluştuğunu gördüm ve bir süre sonra gökyüzü her geceki renklerine büründü; siyah ve üzerinde yıldızlar. Kuzey ışıklarının vedası böyle oldu… Sanki ona duyduğumuz sevgiye bir yanıt vermişti.

Norveç, Kuzey Işıkları ve Tromso

NOT: Azgezmiş ilk konuk yazarını ağırlıyor, sevgili Tülay Filiz’in yazısını keyifle okuyacaksınız. Yıldızlar, uzanıp elle tutacak…

azgezmis.com

Yorumlar

 • merhabalar, yazınız beni kuzey ışıklarıyla ilgili daha da heyecanlandırdı! kuzey ışıklarına götürecek acente bilgileri var mıdır acaba? çok teşekkürler!

  • Merhaba İdil Hanım,
   Türkiye’den giden acentalar ama fiyatlar çok yüksek. Kendiniz Tromso’ya gidip orada turizm ofisinden veya hediyelik eşya satan mağazalardan bile bir firma bulup bir gecelik tura çıkabilirsiniz. Bizim elimizde olan bir adres var http://www.scanadventure.no sayfasına bakabilirsiniz.

 • Ben ikinci dönem icin erasmus u kazandim ve okulum 1 martta başliyor. Kuzey isiklarini görmek en büyük temenliğim yeni araştirmaya başladim. Sizin blogunuz veya yazilariniz en bilgi verici yazilar. En uygun tarih nedir? Tek olucagim muhtemlen bana maliyeti ne kadar olur. Tur konaklama rehberlik filan bana ne kadara mal olur veya bi grup varsa onada katilabilirim. Yardimci olabilirseniz çok sevinirim. Simdiden tesekuurler..

  • Merhaba Koray Bey,
   Kuzey ışıklarını yılın her zamanı görmek mümkün ancak en çok kış aylarında görülüyor. Tek gitmek oldukca maliyetli olacaktır. En iyisi 3 veya 4 kişi ile gidip hostelde kalmanız olur. Kuzey ışıkları için ise bir gecelik kişi başı maliyet 100 Euro civarında. Bu oradaki tur şirketinin aldığı rakam. Kendiniz de ışıkları görmek için şehir ışıklarından biraz uzaklaşsanız yeter. Bunun için bir araç kiralayabilirsiniz. Tur ile giderseniz fiyat 1000 Euro’dan başlayıp yukarı doğru çıkar. Interrail Türkiye sayfasından belki birlikte gidebileceğiniz birini bulabilirsiniz.

 • Tüm kuzey ışıkları sevdalılarına selamlar ve sevgiler…
  2016 aralık sonunda kuzey ışıklarının en iyi görüldüğü yerlerden biri olduğunu okuduğum Norveçin özerk bir adası olan Slavbrad adasına gidiyoruz. 78.paralelde ve sivil havacılık uçuçlarının yapılabildiği en kuzey destinasyon olduğunu öğrendiğim adaya daha önce giden veya bölgeyle ilgili bilgisi olan arkadaşlarımız varmıdır?
  Herkese selamlar…:)

  • 1 -5 Şubat2016 tarihlerinde 4 gün Svalbard adasının Longyearbyen şehrindeydik eşimle birlikte. Daha önce, güneyde yaşanabilen son şehir olan Ushuaia’yı gördükten sonra bu kez de en kuzeydeki Longyearbyen i denedik. Kuzey ışıklarını mükemmel göremedik hava durumundan dolayı ama yine de gördük. Işıklı tabelalarda güneşin görünmesine 34 , 33, 32 …vs gün kaldı diye yazan ve hasretle güneşi bekleyen çok soğuk bir şehir. Ren geyikleri akşamları ortalarda dolaşıyor. Güzel bir deneyimdi bizim için. İmkanı olanlara öneririm

  • Serdar Bey paylaşımınız için teşekkürler, kuzey insanlara gerçekten farklı deneyimler sunuyor.

 • Merhaba Zehra Hanım, hangi tarihler arasında Norveçte olucaksınız acaba? Eşim ve ben de 13 Şubat-21 Şubat arası Norveçteyiz. Asıl amacımız kuzey ışıkları ve bergen- Flam tren yolculuğu. Kuzey ışıkları için Tromsoya gitmeyi planlıyoruz. Benzer zamanlarda orada olursak size katılmayı çok isteriz :)

  • Aybige Hanım,
   sizin döndüğünüz gün biz gidiyoruz.

 • Merhaba, Mart’16’da eşim ile birlikte Tromso’ya gitmeyi planlıyoruz. Rica etsem aşağıda yönelttiğim soruları e-mail yolu ile yanıtlayabilir misiniz? Yanıtlarınız ve mümkünse ilave tavsiyelerinizi de ayrıca paylaşırsanız çok sevinirim. Bu gezi balayı niteliği taşıdığından benim ve eşim için ayrıca bir önem arz etmektedir.
  – Rehber Roy’a nasıl ulaşabiliriz? ort. maliyeti nedir? Kendisi bağımsız mıdır? Sadece onunla anlaşsak diğer organizasyonlarda kamp konaklaması, yapılması gereken turlar vb. konularda bize bizzat yardımcı olur mu? (Tabi ilgili ücretler tarafımızca karşılandığı takdirde)
  – Genel olarak yapmamız gereken turlar nelerdir? ort. maliyeti nedir?
  – 1 haftalık süre içerisinde 3 veya 4 gece geçirmeyi planlıyoruz? Her gün turlara katılmamız gerekir mi?
  – Herhangi bir tura katılmadan da bu geziyi gerçekleştirebilir miyiz? Yoksa muhakkak bir rehber şart mıdır?
  – Çadır vs. kamp içerikli konaklamalar için Tromso’ da konaklanacak otel bize yardımcı olur mu?
  – 3-4 gece boyunca sırf kamp ortamında mı konaklamalıyız yoksa otele gidiş, gece kamp şeklinde mi ilerlemeliyiz?
  – Araba kiralama seçeneği maliyetimizi düşürür mü? Araç kiralama için nereleri tavsiye edersiniz?
  – Orada yerel bağımsız rehberler mevcut mudur? Onlardan biriyle anlaşarak tüm gezimizi gerçekleştirebilir miyiz? (Herhangi bir tura katılmadan sadece kamp konaklaması ile)
  – Tromso’da tavsiye ettiğiniz bir otel var mıdır?

  Çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  • Merhaba Merve Hanım,
   Bu yazıyı yazan arkadaşımıza artık ulaşamıyoruz ve bu nedenle rehber Roy hakkında bilgimiz yok. Ancak bu yıl Şubat ayında biz Tromso’da olacağız dönünce çok daha fazla bilgi edinip yazımızı yazacağız. Yapmanız gereken tur, köpeklerle veya geyiklerle bir kızak turu olabilir onun dışında bir tur almanızı önermem. Otel yerine hostel konaklamasını seçebilirsiniz. Hostellerde iki kişilik odalar mevcut. Ya da tek odalı bir ev kiralayabilirsiniz. Kuzey ışıkları için bir araç kiralamanız en mantıklı iş olur çünkü turlar bir gecelik kişi başı 100 Euro istiyorlar. Şehir ışıklarının olmadığı bir bölgeye gidip bekleyebilirsiniz. Her gün aracınızla farklı bölgelere gidip kendiniz keşifte bulunabilirsiniz. Kamp yapmak fikri çok cazip değil eğer bu işte tecrübeniz yoksa kamp koşulları çok zorlayıcı ve tehlikeli olacaktır. O tarihlerde bölgenin en yüksek sıcaklığı -5 en düşük -25 derece civarında oluyor.

 • Merhaba;
  4-8 Şubat tarihlerinde arkadaşımla Tromso’da olmayı planlıyoruz. Festivale de denk geliyormuş, 2 gecesini festival etkinliklerine ayıracağız. Bunun dışında katılmamızı kesinlikle önereceğiniz neler olabilir, köpek / geyik kızak turu, kar motorsikleti gibi. Şehrin dışını da kapsayacak neler yapabiliriz? Yada araç kiralayarak kendi başımıza rast gele mi dolaşmamızı tavsiye edersiniz. Ve en önemlisi kuzey ışıklarını görebilmek için hangi tura katılmalı, kimlerle irtibata geçmeliyiz. Doğrusu ne soracağımı bile bilmiyorum, güzel 4 gün geçirmek için kız arkadaşım ve ben önerilerinize açığım. Teşekkürlerimle…

  • Merhaba Cihan Bey,
   Norveç oldukça pahalı bir ülke zaten bunu araştırmalarınızdan öğrenmişsinizdir. Bu nedenle herhangi tur almanız oldukça maliyet getirecektir. Araba kiralamnızı ve kuzey ışıkları için gece ışık olmayan bir yere gidip aracınızda beklemenizi tavsiye ederim. Kuzey ışığı turları kişi başı 100 ile 150 Euro arasında oluyor. Geyik veya köpek kızakları ile dolaşmak için ise en az kişi başı 100 Euro’yu gözden çıkarmanız gerekebilir. Bu parayı bir kenara koyarak böyle bir geziyi satın almanızı öneririm. Güniük gezilerinizi de kiraladığınız araçla yapmanız daha ekonomik olacaktır gördüğünüz her yeri çok beğeneceksiniz zaten.

 • Merhaba ocak ayinda biz de gitmeyi planliyoruz. Tromsaya vardiktan sonra sehir ici tura katilmak icin tur bilgileri ve fiyatlari icin nerelere bakiyorsunuz
  Tesekkurler

  • Leyla Hanım, oraya gitmeden önce araştırma yapmanızda fayda var. Internette “tromso aurora borealis tours” olarak arama yaparsanız birçok sonuca ulaşabilirsiniz.

 • Merhaba,3 arkadaşımla beraber aralık ayında 6 günlük bir İsveç turuna çıkıyoruz ve kuzey ışıklarını görmeyi çok istiyoruz.Kuzey ışıkları için Norveç mi İsveç mi daha iyi seçenek olur bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılarımla.

  • Norveç en iyi seçenektir. Ama Kuzey Kutup Dairesinin üzerinde her yerde görebilme şansınız var.

 • Merhabalar,
  Ben 13-17 Ocak 2016 tarihlerinde tek başıma Trömsö’ye gitmeyi planlıyorum. Kuzey ışıkları turu haricinde almaya değer başka turlar var mıdır? Sanırım Roy’u internetten buldum, Roy Saetre olabilir mi? Değilse detaylarını rica edebilir miyim? Bir de soğuk için özel kıyafet temini yapılıyor mu siz kendiniz mi götürdünüz?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
  Aslı

  • size email olarak cevap gönderdik.

  • merhaba Aslı hanım bende ocak ayı içinde kuzey ışıklarını görmek için Norveçe yalnız gitmeyi planlıyorum. Ne kadar uğraştıysam arkadaşlarımı ikna edemedim. Eğer sizede uyarsa beraber gidebiliriz

 • Kasım ayı için Aurora turu düşünüyoruz 2 kişilik. ücretler internet sayfalarında çok farklı. net bir ücret var mı yoksa devamlı değişkenlik göstermekte midir? Mail olarak net bilgiler paylaşabilir misiniz?

  • Semih Bey net bir ücret yok. Var olan ücretler de çok pahalı, genellikle Aurora Hunter için kişi başı istenen bir gecelik fiyat 100-150 Euro arasında değişiyor.

 • Biz de5-9 kasım 2015 tarihleri arasinda kuzey isiklarini gormek icin tromsoya seyahat planlamaktayiz. Siz hangi sirket ile anlastiniz ve ne kadar bir maliyeti oldu. Ayrıca, nerede konakladınız. Kuzey isiklarini görmeyi çok istiyoruz eğer göremezsek hic bir tecrube yasamadan gecmis bir tatil olmasini istememekteyiz. Bu sebeple onerecegiz farkli aktiviteler ve tromsoda yapilabilecek baska neler var? Yardimci olabilirseniz cok seviniriz. Ayrıca Tromso dan sonra Oslo ve Bergen e gitmeyi düşünmekteyiz eğer oralara da gittiyseniz yapabileceklerimizi yazarsanız çok seviriniriz. Teşekkür ederiz:)

  • Özlem Hanım,
   Kasım ayında kuzey ışıkları pek görünmüyor. Ancak tüm dünyada değişen iklim koşullarından dolayı belki de görebilirsiniz. Gezinizi 4 kişi veya daha fazla kişiyle yapacaksanız ev kiralamanızı tavsiye ederim. Ulaşım içinde araba kiralamanızı tavsiye edrim. Aksi takdirde çok yüksek bedeller ödersiniz. Tromso’da kar motorsikleti ile gezebilirsiniz. Firmalar bir kaç saatlik gezi organize ediyorlar. Fiyatları çok ucuz değil 1-2 saat için 100-150 Euro arasında ödeyebilirsiniz. Bergen için daha önce yazdığımız yazımız size yardımcı olacaktır. Buradan ulaşabilirsiniz. Oslo’ya henüz gitmedik bu konuda şimdilik bilgi veremiyorum.

 • Merhaba,
  Biz de 27 ekim-1kasim tarihleri arasinda kuzey isiklarini gormek icin tromsoya seyahat planlamaktayiz. Siz hangi sirket ile anlastiniz ve ne kadar bir maliyeti oldu. Ayrintilari paylasabilirseniz seviniriz. Kuzey isiklarini gormeyi cok arzulamaktayiz ancak goremememiz halinde de hic bir tecrube yasamadan gecmis bir tatil olmasini istememekteyiz. Bu sebeple onerecegiz farkli aktiviteler ve tromsoda yapilabilecek baska neler var? Yardimci olabilirseniz cok seviniriz.

  • Merhaba Beyza Hanım,
   mailinize cevap gönderdik.

 • Merhabalar,

  Hangi tur şirketi ile gittiğinizi paylaşabilir misiniz? Kişisel mail adresime mail atabilirsiniz. Finlandiya turu için de özellike cam iglolarda kalma kısmı beni çok heyecanlandırıyor, bu konuda da araştırma yapmış mıydınız turu planlarken? teşekkürler

  • Merhaba, Tülay Hanm ile bağlantımızı kaybettik; ama kuzey ışıkları için tur şirketlerini “tromso northern lights tour” şeklinde arama yaparak bulabilirsiniz.

 • Merhaba,
  şubat 2016 için kuzey ışıklarını görmeye tromsoya gitmeyi ve 6 gece kalmayı planlıyoruz. Bu konuda nasıl bir yol izlediniz orada hangi tur şirketiyle anlaştınız, ne kadara mal oldu? Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba, bu yazı tarihi itibariyle eski o yüzden maliyetler sizi yanıltabilir. Kuzey ışıkları için tur şirketlerini “tromso northern lights tour” şeklinde arama yaparak bulabilirsiniz.

 • merhaba bizde 3 arkadaş kasım ayında plan yapmıştık kasım aralık ocak şubat hangisi daha mantıklı kuzey ışıkları için birde toplamda kaç gün ayırmalıyız şimdiden çok teşekkür ederim çok güzel bi yazı

  • Merhaba İbrahim Bey,
   kuzey ışıkları için en iyi zaman Ocak ve Şubat ayları. Işıkları görebilmek için gökyüzünün açık olması gerekli bunun için 4 gece ayırsanız iyi olur. Belki bu süre içinde bir kere veya şanslıysanız daha fazla görme imkanınız olur.

 • Merhaba,

  Kasım ayında bizde Tromso ya gideceğiz. Ece Hanım ve Murat Bey’e ilettiğiniz mailleri bana da gönderebilirmisiniz, sorularımız ortak.

  • bu murat beye gönderilen mailden bende alabilirmiyim

 • İyi günler diliyorum,

  Ben 20 Mart’tan beri Norveç’in Sarpsborg bölgesinde yaşıyorum ve 31 Ekim’e kadar burada olacağım kısmetse. Kuzey Işıklarını görebilmeyi çok istiyorum. Bana bu konuda bilgi anlamında yardımcı olabilirseniz çok mutlu olacağım. Oslo’ya 1 saat uzaklıktayım. Tromso şehrine hangi hava yolu şirketiyle gitmek daha iyi olur mesela? Tromso şehrinden Tamok Vadisine gitmek için ne yapmamız gerekiyor? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  Saygılarımla,

  Furkan Yavuz

  • Merhaba Furkan Bey,
   kuzey ışıkları Aralık ile Mart ayı arasında gözüküyor. Diğer aylarda da nadiren görmek mümkün oluyor. Bu yıl görmek istiyorsanız Nisan ayı içinde gitmenizde fayda var. Bilet için, Norveç Havayolları veya Wideroe Havayoluna bakabilirsiniz. Tamok vadisi hakkında bilgim yok.

 • Merhaba, yazınızı zevkle okudum. Kasım ayına 6 arkadaş biletlerimizi de aldık. Acaba tromsoya ulaştıktan sonra en iyi nerede izleyeceğimizi, sizin nasıl ulaştığınızı ve ne kadara mal olduğunu öğrenebilir miyim?

  Gittiğimiz dönemlerde hava sanırım daha çok karanlık olacak. Kuzey ışıklarını sizin izlediğiniz zaman aralığı nedir? İlla gece olması mı gerekiyor yoksa karanlık olması mı?

  Çok teşekkürler şimdiden :)

  • Ece Hanım,
   size konu ile ilgili mail yolladık.

 • Merhaba;
  İstanbul’dan bu geziyi yapabileceğim bir tur firması var mı?
  şimdiden teşekkür ederim.

  • Serdar Bey,
   elbette bir sürü firma var. Tromso gezisi diye internette ararsanız bir sürü firmaya ulaşabilirsiniz.

 • selamlar,biz 15-20 şubat 2015 tarihinde tromso ya gidişimizi ve viking otelde yerlerimizi ayarladık.3 arkadaşız.sizden ricam orada günübirlik kuzey ışıkları turları yapan,ya da herhangi irtibata geçeceğimiz birileri var mıdır ?köpeklerin çektiği kızaklar,geyiklerin çektikler kızaklı turlar ya da oradan birilerinin transferi ile gidilerek yapılan turları gördük fakat hangisi daha iyi dir. bizimde amacımız güzel fotoğraflar çekmek tabii ki :) tecrübelerinizden yararlanmak adına yardımcı olabilirseniz cok sevinirim.nice güzel gezilere diyeyim sizler içinde :)….

  • Murat Bey,
   mailinize detayları gönderdim.

 • Merhaba Şubat başı tromsoya gitmeyi planlıyoruz. Tromsoda herhangi bir hostele yerleşsek ışıkları görme konusunda bize uygun fırsatlar sunarlar mı yoksa rehberi kendimiz mi ayarlamamız gerekiyor? Siz nasıl ayarladınız? yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba Gökçe Hanım,
   Tromso’ya gidip bir acentadan rehber ayarlayabilirsiniz. Ancak kuzey ışığı turları bir gece için kişi başı 800 Euro civarında. Norveç oldukça pahalı bir yer. Hostelde kalabilirsiniz fiyat daha uygun olacaktır böylece.Yemek için yanınızda bir kaç konserve götürürseniz bir kaç öğünü ucuza çıkarmış olursunuz. Aksi takdirde öğle yemeğine kişi başı 50-60 Euro verebilirsiniz.

 • Merhaba trenle oslo’dan ya da bergen’den tromso’ya gidiş var mı biliyor musunuz? Bir de eylül ayında kuzey ışıklarını görmek nasıl olur sizce? Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Merhaba İlkim Canoler,
   Trenle Oslo’dan Bergen’e gitmeniz mümkün bunun için bu linke NSB gidip bakabilirsiniz. Ancak Bergen, Tromso arasında sanırım sadece uçuş var. Bölge oldukça sarp bu nedenle tren olmayabilir. Bu konuda emin değilim. Kuzey ışıklarına gelince malesef Eylül ayında gözükmüyorlar.

 • merhaba bizde şubat 2015te gitmeyi planliyoruz. yalniz aramizda dil bilen biri yok çat pat anlaşabilecek kadar ingilizce haricinde. bu durumda tursuz gitsek cok sorun yaşarmiyiz bireysel mi turla mi gitmeyi önerirsiniz? birde kalacak yer rehber vs izleyebileceğimiz rota hakkında bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

  • Merhaba Elif Hanım,
   rota konusunda yazıyı yazan konuk yazarımız Tülay Filiz size cevap verecektir.

 • Petek hanım cevabınız için teşekürler.bu arada arama yapınca facebook da Jacek Orasinski nin profiline denk geldik haberiniz olsun herhalde sizin dediğiniz kişidir diye ümit ediyoruz.yardımlarınız için teşekkürler…

 • kusura bakmayın Petek hanım yanlış hatırlamışım isminizi… biz tromso ya gidicez inşallah ve sizden acaba ordaki irtibat no ya da bir mail adresi almamız mümkün müdür acaba…?

 • Melek hanım iyi aksamlar .yazıları okuyordum da önümüzdeki tarihlerde tromso ya gitmeyi amaçlıyoruz.yazınızda yazdığınız kişinin iletişim bilgilerini almamız mümkün müdür? acaba… iyi aksamlar…

 • Merhaba, biz de suan kuzey isiklarini gormek arzusuyla oslo, norvecteyiz :) yarin tromsoye ucuyoruz ve nerede ne yapmamiz gerektigi kisminda bize yol gosterirseniz cok sevinirim.. Bu en buyuk hayalim ve burada sadece 1 gecem var…

  • Gülşah Hanım,
   bu konu ile ilgili mailinize cevap yazdık umarım işinize yaramıştır.

 • Merhaba,
  Daha önce buraya yazıp fikir almıştım, geçen sene ben de Tromso’ye gittim ancak kar fırtınasına yakalandığım için kuzey ışıklarını göremedim. Eğer uygun fiyatlı bir yer arıyorsanız Viking Oteli öneririm. Küçük temiz ve şirin bir otel. Kuzey ışıkları içinse tur satın almadık, orada yaşayan biriyle tanıştık, birazcık para verdik, bizi arabasıyla Finlandiya’ya kadar götürdü. Eğer turlar çok pahalı diyorsanız, bu kişinin e-mail adresi sanırım bende hala var, verebilirim:)

  • Merhaba Petek Hanim
   2013 yilinda bu forma yazdiginiz bir yazida sizi finlandiyaya goturen birinden ve mail adresinden bahsetmissiniz bizde esimle birlikte bu geziyi gerceklestirmek istiyoruz. Bize tecrubelerinizle ve bu kisinin mail adresini vererek yardimci olurmusunuz. Simdiden cok tesekkur ederiz.
   Saygilarimla
   Rasim karavana
   rkaravana@ekipteks.com

  • Merhaba biz 5 Kasım 9 Kasım arasında Norveç de olacağız kuzey ışıklarını ucuz yollu tur sarin almadan nasıl görebiliriz bu konuda yardımcı olursanız çok seviniriz

  • Merhaba Esin Hanım,
   kuzey ışıkları en çok Aralık ile Mart arasında görülüyor. Öncelikle umarım gittiğiniz tarihlerde görme şansınız olur. En uygun yol araç kiralayıp şehir ışıklarından biraz uzaklaşıp beklemeniz olur.

  • Petek Hanım Merhaba,

   İlgili kişinin e-mail adresini rica etsem tarafıma iletebilir misiniz? mervebuyukdereli@gmail.com

   Teşekkürler, iyi günler.

  • Selam Petek hanım.Sizi Finlandiya ya götüren ailenin mail adresini almak mümkünmüdür? ne kadar ücret verdiniz onlara? biraz daha ayrıntı verebilirseniz geziyle alakalı sevinirim..

 • @htecir, Ben kasim ayinda gittim, Oslo’dan Tromso’ya ucakla gecerek. Cruise’larin iyi bir yontem olacagini dusunmuyorum. Zaman olarak onerilen kasim subat arasi. Fjord Travel northern lights safari turunu satin alarak gerceklestirdim ben turumuzu. Zaten 2 arkadas gitmistik. Bir gece, kuzey isiklarini gorebilme amaciyla bizi bir minibus Tromso’daki otelimizden alip Camp Tamok’a goturdu, rehberimiz orada bekliyordu. Fjord travel’in turlarini da bir inceleyin isterseniz.
  Simdiden iyi yolculuklar, iyi sanslar.

 • Merhaba Şubat mart gibi Norveçe gitmek istiyorduk, Kuzey ışıkları için en doğru ve en ucuz ulaşım yontemi nedir? araba/otobus/tren olabilir
  Hurtigrutenın turları bize pahalı geldi, sizce nasıl planlamalıyız? Cruise en iyi yontem midir? Zaman olarak hangi ayı onerirsiniz?
  Şimdiden teşekkürler,

 • Merhaba, Uzun zamandır hayalini kurduğum bir geziyi gayet güzel gerçekleştirmişsiniz. Darısı başıma :)
  Ev ve araç kiralamayı bir şekilde çözebilirim diye düşünüyorum. Ancak rehber Roy’a nasıl ulaşabiliriz?
  Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

  • Tülay Hanım,
   size özel mailinizden cevap verdi Ruken Hanım.

 • Merhaba, kuzey ışıklarını görmek benimde hayalim. Bunu gerçekleştirmek için bu detinasyona tur yapan firma hangileri bilgi verirmisiniz. Teşekkürler

  • Merhaba Bülent Bey,

   bunun için VIP turizme bakabilirsiniz. Fakat araştırırsanız bunu yapan başka firmalarında olduğunu göreceksiniz. Fiyatalar en düşük 2500 Euro’dan başlıyor.

 • Roy a nasıl ulaştınız acaba?

  • Rana hanım,
   konu ile ilgili mesajımız size ulaştı sanırım.

 • Merhaba 2013 şubat ayında tromso’ya veya Finlandiya Lapland / Rovanamie’ye annemle beraber gitmeyi düşünüyoruz. Bu iki şehirden hangisinde kuzey ışıklarını görmem daha mümkün?
  diğer sorum da Tromso’daki rehberi nasıl buldunuz? 1.5 saatlik yaptığınız araba yolculuğu ve rehber için ne kadar bir ücret ödediniz. Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.
  Kalacak yer konusunda da yol gösterirseniz çok çok büyük bir iyilik yapmış olurusnuz :)
  Teşekkürler

 • Merhaba
  Kuzey ışıkları için ocak yada subat 2013 tromso’ya gitmeyi planlıyorum.Kalacak yer ve rehber konusunda önerilerinizi paylaşırsanız cok sewinirim.

 • Merhaba, Ekim ayında gitmeyi planlıyorum, şimdiden herşeyi ayarlamak istiyorum. kalacak yer ve northern lights için rehber konusunda öneride bulunursanız. çok sevinirim.

 • yeniden merhaba,
  bu kadar çabuk haberleşebileceğimizi zannetmiyordum. öneri ve bilgi için teşekkür ederim.

 • merhaba,
  mart ayında aynı nedenlerle :) tromso’ye gideceğim. çok kısa süre kalabiliyorum, umarım ışıkları görebilirim.. kalacak yer ve tromso’nün kendisi için öneriniz var mı?

  • Ayşegül hanım,
   konuk yazarımız Tülay hanım size cevap verecektir.

 • hay allah…o halde yilbasina yakin gitmek istiyorum…bana kalis icin onereceginiz yerler ve tur icin gorusebilecegim isimler var mi?..:))simdiden tskler..:))noel baba kasabasi da oralarda bir yerlerde di mi?gitmisken kendisini de gormek isterim..:))

  • Fatoş hanım,
   Tromso Norveç’de Noel Baba kasabasından bahsediyorsanız o Finlandiya’da. Bir firma ismi malesef veremiyorum. Biz kendimiz araç ve ev kiralayarak gidiyoruz.

 • bie sonraki gezi ne zaman olacak bu destinasyona??..:))

  • Bir sonraki gezi tarihi henüz belli değil.

 • Seyahat ve fotograf, yaşamımda en keyif aldığım ikili.Kuzey ışıklarının çeşitli kaynaklarda fotograflarını gördüm ama canlı izleme düşüncesi hiç aklıma gelmedi,yaşadığınız mutluluğu şiir gibi öyle güzel anlatmışsınız ki, şimdi ben de hayalini kurmaya başladım .Teşekkürler paylaşımınız için.

 • bayıldım fotograflariniza acaba gidisınız hangi seyahat sirketı ıle bılgı
  verebilirmisiniz tesekkurler

 • lise sondaydım bir filmde duymuştum ilk kez kuzey ışıklarını…..
  şimdi 53 yaşındayım ve sonunda gidebildim…muhteşem bir gösteri ile karşılaştım şaşkınlıktan düştüm…..o soğukta ve karanlıkta 3 saat sıkılmadan
  gökyüzüne bakakaldım…..öylesine güzel bir mutluluk içindeydim ki nihayet
  ışıklarla başbaşaydım…hiçbirsaniyesini kaçırmak istemiyordum……bana bu mutluluğu yaşatan evrene ve sevgili tülay filiz’e sonsuz teşekkürler…

  • Afitap hanım,
   hayalinizi geçde olsa gerçekleştirmiş olduğunuz için çok şanslısınız. Hayallerini gerçekleştiremeden ölüp giden bir çok insan var.

 • afitap yıllardır bu gezinin hayaliyle yaşıyordu, yıllarca da anlatacak eminim.
  sağolun tülay hanım.

Yorumunuz?