Darüsselam’da Mzungu olmak

9 Kasım 2019 · Hakkı Ceylan

İster safari için milli parklara, isterseniz tatil için Zanzibar‘a, isterseniz tırmanış için Kilimanjaro ‘ya gelin; eğer Tanzanya’ya geliyorsanız bir şekilde yolunuz Darüsselam’dan geçiyor demektir. Tanzanya Afrika’nın Orta Batısında bulunuyor. Özellikle Afrika yaban hayatını görmek isteyenler için gidilecek yerlerin başında Tanzanya ve Kenya geliyor, fakat bu durum Tanzanya’daki turizmi yeterince geliştirememiş. Tanzanya aynı zamanda ünlü Masai halkının da anavatanı.

darusselam-tanzanya-azgezmis3

Darüsselam ise Tanzanya’nın eski başkenti ve aynı zamanda ekonomik merkezi. Başka bir deyişle Tanzanya’nın giriş kapısı. Darüsselam’da 2016 yılında 5 milyondan fazla insan yaşıyordu. Yüksek miktarda göç aldığından nüfus artış hızı çok fazla ve ilerleyen yıllarda Afrika’nın en kalabalık kenti olacağı düşünülüyor. Darüsselam’da en renkli ve hareketli yerler deniz kenarları. İyi fotoğraf çekebileceğiniz yerler de genellikle deniz kenarlarında olacak. Havalimanından merkeze bir taksi ile gelebiliyorsunuz ama her zamanki gibi pazarlık yapmakta fayda var. Trafik soldan akıyor, yaklaşık yarım saat süren bir yolculukla kendinizi kalabalık bir merkezde bulacaksınız. Eğer taksi size pahalı gelirse ve fazla da bagajınız yoksa havalimanı dışına çıkarak dala dala adı verilen toplu taşıma araçlarına binebilirsiniz. Yerel halkın kullandığı bu araçlar biraz konforsuz olabilir; fakat oldukça ucuz.

darusselam-tanzanya-azgezmis2

Darüsselam ve genel anlamda Tanzanya Mart, Nisan Mayıs aylarında oldukça yağış alıyor ve bu aylarda nem genellikle %85’in üzerinde, sıcaklık ise 30°C den fazla. Fakat bunun dışındaki zamanlarda ayda sadece bir kaç gün yağmur yağıyor ve sıcaklı ise yine en az 30°C dolaylarında, nem ise %70 ‘in altına inmiyor. Yani kısacası her zaman sıcak ve nemli bir havası var. Yine de en güzel zamanları soracak olursanız Ocak ve Şubat aylarını tercih edebilirsiniz.

darusselam-tanzanya-azgezmis8

Serengeti ve Ngorongoro Milli Parkları’na gitmeden önce bir gece Darüsselam’da konaklamak durumunda kaldık. Araştırdığımız kadarıyla burada çok fazla fotoğraf çekebilecek yer yoktu. Fakat dolaşınca öyle olmadığını gördük. Aslında çok fotoğraflanacak yer var; fakat maalesef Afrika’nın kuzeyinde gördüğümüz gibi burada da fotoğrafa pek sıcak bakılmıyor. Tabi böyle olması bizim açımızdan büyük sorun. Çünkü bizim seyahatlerimizin tamamı fotoğraf çekme amaçlı. Yine de dışarı çıkıp şöyle bir dolaşalım ve şehri keşfedelim dedik.

darusselam-tanzanya-azgezmis6

Şehirde yürüyerek oldukça uzun bir tur attık. Genel anlamda şehrin modern kısımları olduğu gibi kalabalık varoşları da bulunuyor. Fakat yine de oldukça yapılaşmış ve bir büyük bir kent havasını kazanmış. Bir beyaz olarak turistin girmediği bölgelerde dolaşırken tüm dikkatler sizin üzerinizde oluyor. Normal şartlarda başka ülkelerde giyim kuşam vs. ile kendinizi ve fotoğraf makinenizi kamufle edebiliyorsunuz; fakat burada bunu yapabilmenizin imkanı bulunmuyor. Böyle olunca da kendinizi pek güvende ve rahat hissetmiyorsunuz. Sizi gören herkes size Mzungu olarak sesleniyor. Mzungu genel olarak Avrupalı insanları temsil eden bir kelime; ama tüm beyaz tenliler için de kullanılabiliyor.

darusselam-tanzanya-azgezmis4

Darüsselam merkezinde en ilgi çekici yer balık pazarı. Balık pazarında tatlı bir karmaşa var, burada yeni tutulmuş balıklar satılıyor. Aynı zamanda deniz ürülerinden oluşan çeşit çeşit yiyecekler, pişirilirken çıkan dumanlar, koku, koşuşturmaca ve kalabalık burayı özetlemeye yeter. Beyaz olduğunuzdan orada olmanız garip karşılanıyor; ama müslüman olduğunuzu söylemeniz durumunda biraz daha yumuşuyorlar. Yine de fotoğraf çektirmeye pek istekli değiller, biz de bir kaç fotoğrafla yetinmek zorunda kalıyoruz.

darusselam-tanzanya-azgezmis5

Balık pazarı deniz kenarında; ama tam olarak suyun kenarına indiğinizde hem kıyıdaki hem de denizdeki balıkçı tekneleri ile değişik manzaralar sizi bekliyor olacak. Eski çağlardan kalma tekneleri andıran yelkenlileri oldukça estetik. Oradan da bir kaç kare fotoğraf çekerek ayrılıyoruz.

darusselam-tanzanya-azgezmis7

Deniz kenarında peşi sıra dizilmiş safari firmaları bulunuyor, büyüklü küçüklü bu firmalar özellikle Serengeti ve Ngorongoro Milli Parkları için turlar satıyorlar. Tanzanya’da toplam 18 adet milli park var, eğer vaktiniz sınırlı ie bu parklardan birine de gidebilirsiniz. Biz Serengeti ve Ngorongoro turlarımızı internet üzerinden ayarlamıştık, fakat spontane olarak safariye gitmek durumunda kalırsanız buradaki tur firmalarını da tercih edebilirsiniz. Eğer zamanınız yoksa kuşların bolca bulunduğu ve en yakın milli park olan Saadani National Park‘ı tercih edebilirsiniz. Buraya bile en az 5 saatlik bir yolculukla ulaşılabiliyor. Tekne turları da alternatif bir seçenek olabilir. Safari için bakabileceğiniz en geniş kapsamlı web sitesi safaribookings.com.

darusselam-tanzanya-azgezmis9

Şehirde görebileceğiniz yapılar arasında St. Josephs Katedrali ve Azania Front Lutheran Kilisesi’ni sayabiliriz. St. Josephs Katedrali 1900 lerin başında gotik tarzda inşaa edilmiş bir katolik katedrali. Azania Front Lutheran Kilisesi ise yine 1900 lerin başında Alman misyonerler tarafından deniz kenarında yaptırılmış güzel bir yapı. Darüsselam’da ziyaret edebileceğiniz Ulusal Müze ve Kültür Evi Tanzanya ve çevresinde bulunan fosilleri sergiliyor. Ayrıca Tanzanya’nın tarihine de kısa bir yolculuk yapma şansını buluyorsunuz. Yerel halkın kullandığı el aletleri, geleneksel sanatlar, süs eşyaları, müzik aletleri de sergilenenler arasında yer alıyor.

Şehrin içlerine doğru girdiğinizde Mwenge adında ahşap ürünlerin yapılıp satıldığı bir pazara denk geleceksiniz. Buradan uygun fiyatlı bir çok ahşap süsleme ve buraya özgü hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

darusselam-tanzanya-azgezmis1

Darüsselam’a bir kaç havayolu şirketi ile gelebiliyorsunuz. THY ile direkt ya da Qatar, Emirates, Ethiopian Havayolları ile aktarmalı olarak uçabiliyorsunuz. Eğer direkt gelmeyi seçerseniz yolculuk yaklaşık yedi buçuk saat sürüyor. Aktarmalı geldiğinizde ise aktarma şehri ve bekleme süresine göre değişiklik gösteriyor. bu durumda yolculuğunuz en az bir gün kadar sürecektir.

Tanzanya’ya giderken Aşı olmalı mı?

Darüsselam’a ve genel olarak Tanzanya’ya gideceklere herhangi bir aşı tavsiyesi bulunmuyor. Fakat alçak bölgelerde sıtma riski halen var. Sıtma ile halen mücadele ediliyor ve oldukça iyi yol alınmış durumda. Sivrisinek ile bulaşabilen sıtma için önlem almanızda fayda var. Bunun için yanınıza sivrisinek kovucu sprey alabilirsiniz. Sıtma için de ilaç almanız gerekebilir. Ayrıca sarılık ve tetanoz gibi aşıları olmanızda da her zaman fayda var. Ama en iyisi yolculuğa çıkmadan önce mutlaka Seyahat Sağlık Merkezine giderek doktora danışmanız olacaktır.

Tanzanya Vizesi

Tanzanya’ya gidecek Türk Vatandaşlarının vize alması gerekiyor. Yeşil Pasaportlu olanların almasına gerek yok. Vizeyi indiğiniz havalimanından 50 USD karşılığında hemen alabiliyorsunuz. Tanzanya vizesi için herhangi bir evrak veya fotoğraf da istenmiyor. Pasaportunuzu veriyorsunuz, paranızı ödüyorsunuz, görevli personel fotoğrafınızı çekiyor ve vizenizi hazırlayarak pasaportunuza yapıştırıyor, bu kadar.

Tanzanya için ek bilgiler

Yanınıza yabancı para olarak USD alacaksanız 2001 ve sonrasında basılmış banknotlardan almalısınız (biz oradayken 1998 ve sonrasını kabul ediyorlardı). Tanzanya’da daha önceki yıllara ait basılmış olan banknotlar geçmiyor.

Yanınıza sinek kovucu sprey alın. Belki ek olarak bileğe takılan koruyuculardan da alıp takabilirsiniz. Eczanelerde satılıyor. Bunlar genellikle limon ağacı özünde yapılan bir koku verirler ve sinekler bundan hoşlanmaz. Zaten yerli halk da korunmak için benzer yöntem kullanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Darüsselam Büyükelçiliği için ulaşabileceği telefon numaraları: +255 688 40 1616 ve +255 758 81 8118.

Darüsselam’da Mzungu olmak

İster safari için milli parklara, isterseniz tatil için Zanzibar‘a, isterseniz tırmanış için Kilimanjaro ‘ya gelin; eğer…

azgezmis.com

Yorumunuz?