Ngorongoro Krateri ve Tanzanya’da Safari

28 Temmuz 2016 · Zehra Arslan

Ngorongoro Krateri UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan, Tanzanya’da bir koruma alanı. Ngorongoro Krateri ve Koruma Alanı dünyanın en büyük, aktif olmayan volkanik krateri. Bu özelliği nedeniyle etrafından bir miktar soyutlanmış. Yaklaşık 260 kilometre kare alanı kaplayan bu devasa toprakların ortasında bir de göl var. Ngorongoro Krateri, Afrika’da bulunan birçok hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Ngorongoro Kraterinde yaklaşık 25.000 büyükbaş hayvan yaşıyor. Ngorongoro koruma alanının başka bir özelliği de insan yerleşimine izin verilen ender koruma alanlarından olması.

Ngorongoro Krateri içindeyseniz daha öncesinde muhtemelen Serengeti‘ye de gitmişsiniz demektir. Genelde buradaki turlar her iki bölgeyi de kapsıyor. ilk gün Serengeti’de dolaştıktan sonra ikinci gün Ngorongoro’ya geliniyor. Burada da kamp alanında Serengeti’de olduğu gibi çadırlar kuruluyor. Ngorongoro Krateri kamp alanı bir hayli yüksek (2,400 metre) bu nedenle oldukça serin oluyor. Buradaki konaklama için yanınızda ekstra sıcak tutacak giysiler olmalı. Özellikle gece çadırda kalmak hayli zorlayıcı oldu soğuk nedeniyle.

ngorongoro-kamp-alani-tanzanya-azgezmis

Bu kamp alanındaki tuvaletler Serengeti’ye oranla daha temiz ve sıcak su var. Ancak geceleri tuvalete gidecekseniz dikkatli olmalısınız. Bir fil ile her an burun buruna gelebilirsiniz. Bizim kampımızda bu olay yaşandı.

Biz kamp alanındayken önce bir babun sürüsü kampa girdi. Daha sonra hayli büyük bir fil gelip su tankından su içti. Öylesine sakindi ki kendisi ile fotoğraf bile çektirdik. Gece boyunca filler kampa üç kere daha geldiler.

ngorongoro-kamp-alani-fil-tanzanya-azgezmis

Fil ziyaretlerinin bitimi ile sabah erkenden Ngorongoro safarisi başlıyor. Ngorongoro Kraterine ulaşmak için yaklaşık 600 metre aşağıya inmemiz gerekiyor. Yukarıdan aşağı inerken gölün tamamını görüyorsunuz. Biz gittiğimizde Haziran ayıydı ve göl flamingolar ile doluydu.

Ngorongoro Krateri’ne Nasıl Gidilir?

Ngorongoro Krateri’ne gitmek için önce Dar Es Salaam’a uçabilirsiniz, oradan da iç hat uçan daha küçük uçaklarla Arusha’ya gelmeniz gerekiyor. İç hat için Presicion Havayolu en iyi tercih olur. Daha uygun fiyat olsun derseniz Coastal Havayolları veya Fast Jet var. Arusha’da iki havalimanı var biri Kilimanjaro diğeri Arusha. Bilet alırken Arusha olmasına özen gösterin; çünkü şehir merkezine çok daha yakın.

ngorongoro-kamp-alani-tanzanya-azgezmis4

Yolculuk için başka bir yol ise Qatar Havayolları ile Istanbul Sabiha Gökçen veya Atatürk Havalimanından Dar Es Salaam bağlantılı Arusha’ya uçabilirsiniz. Dönüşte Zanzibar’a uğrayacaksanız Qatar Havayollarından Arusha geliş, Zanzibar dönüş şeklinde bilet alabilirsiniz.

Safari yapacaksanız anlaştığınız firmayla görüşüp sizi havalimanından alıp bırakacak şekilde rezervasyon yaptırmanız daha iyi olur. Arusha çok küçük bir havalimanı, rezerve etmezseniz buradan taksi bulmanız zor olabilir.

Safari sabah çok erken başladığı için ilk gün geldiğinizde geç kalmış oluyorsunuz, bir gece otelde konaklamanız gerekiyor. Eğer çok özel bir tercihiniz yoksa firma sizi milli park yakınında basit bir kampta konaklatabiliyor.

ngorongoro-devekusu-tanzanya-azgezmis

Ngorongoro’da Hangi Hayvanlar Var?

Ngorongoro’da Serengeti’de gördüğümüz havyanlara ek olarak Flamingolar var. Bu parkta bir göl kenarında arabadan inmek serbest. İndiğiniz yer hipopotamların oynadığı bir göl. Gölün kenarına geldiğimizde çok nadir görüldüğünü söyledikleri kavgalarına şahit olup fotoğrafladık.

ngorongoro-hipopotam-tanzanya-azgezmis

Ngorongoro gölündeki flamingolar çok güzeller ancak gölün yakınına kadar giden yol olmadığı ve park içinde araçtan iniş yasak olduğu için çok fazla yaklaşılamıyor. Fotoğraf çekmek için tele objektife ihtiyacınız olacak.

Ancak safari boyunca genelde hayvanların yanına çok fazlaca yaklaşabildik. Bazen cep telefonu ile bile fotoğraf çekebildik. Fotoğrafçıysanız ve safari yapmayı düşünüyorsanız evet yanınızda tele objektif olmalı ama 14 mm ile bile fotoğraf çektiğimiz de oldu.

ngorongoro-tanzanya-ceylan-azgezmis

Tanzanya’ya Giderken Aşı Olmalı mı?

Tanzanya seyahati öncesinde Seyahat Sağlık Merkezine giderek olmanız gereken aşı ve ilaçları almalısınız. Sarı humma son otuz yıldır görülmüyormuş, bu yüzden aşısı zorunlu değil. Yine de aşı olmak isterseniz en az on gün öncesinden olmalısınız, koruyuculuğu yaklaşık 10 yıl kadar devam ediyor. Tanzanya’daki ikinci tehlike ise sıtma. Sıtma ile mücadele halen devam ediyor. 2015 yılında sıtmadan herhangi bir ölüm olmamış; ama yine de tedbir maksatlı ilaç almanız gerekebilir. Doktora gittiğimizde bize Serengeti’de tehlike olmadığını ancak Zanzibar’da sivrisinek ısırmasının sorun olabileceği söylendi. Ayrıca sarılık ve tetanoz aşısı olmanızda da fayda olabilir. Tüm bunları size en yakın Seyahat Sağlığı Merkezini ziyaret ederek öğrenmeniz gerekiyor.

ngorongoro-tanzanya-zurafa-azgezmis

Safari Seyahati İçin Çantanızda Neler Olmalı?

Eğer herhangi birşeyden mahrum olmak istemiyorsanız ve her türlü önlemi almak istiyorsanız, çantanızda bulunması gerekenler için ufak bir liste verebilirim: Güneş kremi, güneş gözlüğü, sinek kovucu sprey, şapka, ıslak ve kuru mendil, tuvalet kağıdı, kafa lambası, universal çevirici adaptör, dürbün, ek bir ufak sırt çantası, belki bir de ufak bir Swahilice/İngilizce sözlük. Safari gezisine üç öğün yemek dahil ancak aralarda acıkırsanız, bizim yaptığımız gibi Türkiye’den aldığınız kuruyemişlerle destek yapabilirsiniz. Her gün herkese bir büyük su veriyorlar.

ngorongoro-tanzanya-zebra-azgezmis

Tanzanya Vizesi

Tanzanya Türk vatandaşlarına vize uyguluyor. Dolayısıyla ülkeye girmek için vize almanız gerekiyor. Vizeyi indiğiniz havalimanından 50 Dolar karşılığında hemen alabiliyorsunuz. Tanzanya vizesi için herhangi bir evrak veya fotoğraf da istenmiyor, parayı vermeniz yeterli.

ngorongoro-tanzanya-azgezmis2

Tanzanya Parası

Tanzanya’da kullanılan para Tanzanya Şilini olarak geçiyor. Banknotların üzerlerinde harika hayvanların portreleri var. 2016 Haziran itibariyle 1 TL yaklaşık 750 Tanzanya Şilini yapıyor, 1000 Tanzanya Şilini ise 1.3 TL ye denk geliyor.

Ülkede hemen her yerde USD ve Euro geçiyor. Fakat iki enteresan durum var. 1997 ve öncesinde basılmış banknotlar ülkede geçersiz, çünkü bankalar kabul etmiyor. Bu yüzden yanınıza para alırken basım yılının 1997 yılı sonrası olmasına dikkat edin. İkincisi ise USD bozdururken 1, 5, 10, 20 gibi banknotlar daha az değerde bir kurdan bozduruluyor. En mantıklısı 50 ve 100 Dolar bozdurmak.

Safari sırasında en önemli şeylerden birisi şoförünüzün iyi olması. Biz kötü bir şoföre denk geldik. İstediğimiz yerlerde pek durmadı. Ona rağmen bir hayli fotoğraf çektik. Bir de araçtaki diğer kişilerin fotoğrafçı olması önemli.

Bizim aracımızda fotoğraf çekmeyen Kanada ve İngiltere’den gelen dört kişi vardı. Böyle olunca aracın durmamasına onlar pek aldırmadılar. Fotoğrafçılar ile birlikte bir araçta olmakta fayda var.

Tanzanya’da safari hayaliniz varsa en güzelini yapabileceğiniz yerlerden biri Ngorongoro ve Serengeti, dilerim bu hayaliniz en yakın zamanda gerçekleşir.

Ngorongoro Krateri ve Tanzanya’da Safari

Ngorongoro Krateri UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan, Tanzanya’da bir koruma alanı. Ngorongoro Krateri ve Koruma…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Merhaba, önümüzdeki yıl nisan ayında gitmeyi düşünüyoruz 1 hafta uzun mu olur burası ve serengeti için, birde büyük göçe denk gelme şansımız olabilir mi?

    • Serhan Bey mevsim olarak büyük göçe denk geliyorsunuz; ama tur şirketinize özellikle büyük göçü görmek istediğinizi belirtmelisiniz. Çünkü göçün belli bir rotası var ve sizi oraya götürürler. Bir hafta oldukça ideal, fazlası olursa sıkılabilirsiniz ama zaten büyük kısmı yolda geçiyor.

  • Merhaba,
    Siz hangi ay ve mevsimde seyahat ettiniz Tanzanya’ya? Hangi ayları tavsiye edersiniz?
    Teşekkürler

    • Nisan, Mayıs, Haziran ayları hem daha az yağış alır, hem de hayvan açısından daha bol bir mevsimdir.

Yorumunuz?