Ormanya

2 Temmuz 2021 · Zehra Arslan

Ormanya keyifli bir gün geçirmek için ailece gidebileceğiniz çok güzel bir orman alanı. İzmit sınırları içinde yer alan Ormanya’ya kendi aracınız ile gidebilirsiniz. Aracınız yoksa İzmit’ten her yarım saatte bir kalkan 281 ve 287 nolu belediye otobüsleri ile Ormanya’ya ulaşabiliyorsunuz. Ancak hafta sonu gitmenizi çok tavsiye etmiyorum. Biz hafta içi gittik ve buna rağmen kalabalık bulduk. Hafta sonu sabah açıldığı anda insanlar birden içeriyi dolduruyormuş. Pazartesi günleri park kapalı, onun dışındaki günlerde ziyaret edebilirsiniz. Giriş için herhangi bir ücret ödenmiyor.

Kapıdan içeri girdiğinizde karşınıza bir pano çıkıyor. Burada değişik parkurlar var. En uzun parkur için 18 km yürümeniz gerekiyor. Parkurun tamamı orman içinde ağaçlar arasında yürüyeceğiniz çok keyifli bir yol. Yollar asfalt değil, toprak bu da size kendinizi tam doğanın içinde hissettiriyor. Bu çizilen yürüyüş alanının dışında bisiklet ile gezebileceğiniz yerlerde mevcut. Alanın içinde akıllı bisikletler ile gezinti yapabilirsiniz. Bisiklet kiraları 2021 yılında bir saatliği 1 TL’den kiralanıyor.

Ormanya

Giriş kapısının hemen yan tarafında piknik alanları yapılmış. Gördüğümüz kadarıyla mangal dumanı yoktu, gelenler mangalsız piknik yapıyorlardı. Mangal olmaması bu güzel ormanı daha da keyifli bir hale getirmiş. Oturmak için ahşap banklar ve ona birleşik masalar yapılmış. Bu alanı geçince yol ikiye ayrılıyor, bir tarafında botanik yol diğer tarafında ise sanat galerisi yer alıyor. Galeride fotoğraf sergileri, resim sergileri açmak mümkün.

Ormanya

Orta ölçekli bir hayvanat bahçesi var. Burayı gezerken gördüğümüz hayvanlar tutsak olduğu için üzüldük. Ancak daha sonra yetkililer ile görüşünce, bize bu hayvanların doğaya yaşayamacak hayvanlar olduğunu anlattılar. Bir kısmı yaralı bulunmuş, bir kısmı kimsesiz kalmış ve bazıları da kapanan hayvanat bahçelerinden gelmişler. Yine de doğada olmalarını; ya da yerlerinin kendilerini biraz daha özgür hissedecekleri şekilde dizayn edilmiş olmasını isterdim. Burada geyik, keçi, lama, alpaka, ceylan gibi hayvanları elinizle besleyip sevme şansını buluyorsunuz. Beslemek derken yerdeki otları alıp verdik elbette. Paketli, kimyasal ürünleri vermek yasak zaten. Ata binmeyi sevenler, eğitmenler eşliğinde ata binmeyi deneyebilirler.

Ormanya

Hayvanat bahçesinin kenarında yemek yiyebileceğiniz bir kafe var. Burada tost, gözleme gibi şeyler yiyebilirsiniz. Biraz daha yemek ağırlıklı bir yer isterseniz bu kafeye çok yakın bir başka lokantada et yemekleri ve çorba bulunuyor. Fiyatlar makul ve yemek yerleri temiz bakımlı duruyor. Yemek sonrası tura devam edersek, ormanın bir yerinde karşınıza saklı göl ve hemen karşısında yeşil göl çıkıyor. Bu göllerin yanında oturabileceğiniz kamelyalar yer alıyor.

Ormanya

Gezerken sık sık kuşlar için yemlikler konmuş. Bir çok kuş gelip buralardan besleniyor. Size de bu güzellikleri seyretmek çok keyif veriyor. Ormanın içinde yürürken kuşların sesleri birbirine karışıyor ve bu çok keyif verici. Göllerde soluklanıp kuşları seyrettikten sonra toprak yolda yürümeye devam ediyoruz. Yol yine ikiye ayrılıyor.

Biz tenha olan yolu tercih ediyoruz. Bu yol bizi Ağustos 2021’de açılacak olan kütüphaneye götürüyor. Daha giriş kapısından çok güzel olacağı belli oluyor. Burada hamaklar, rahat minderler, hatta kendinizi neredeyse boşluğa bırakıp kitap okuyacağınız yerler olacakmış. Kapının kenarından devam eden çalışmaları gördük.

Buradan en çok ilgi gören yere doğru yürüdük ve Hobbit Evleri’ne ulaştık. Elbette en kalabalık yer burasıydı. Yaklaşık 11 veya 12 kadar evin yer aldığı küçük bir alan. Başlangıçta Kocaeli Belediyesi burada bir kaç tane ev yapmış. Sonrasında bir film çekimi için buradaki ev sayısı artmış, çok da güzel olmuş. Biz büyükler için bile masallardaki gibi evlerin arasında dolaşmak keyif verici.

Hobbit Evi

Ormanya’nın üst kısımlarında çocuklara sportif olta balıkçılığı derslerinin verildiği bir göl mevcut. Bir kısmında da alternatif tarım yapılan bir alan var. Tüm bunları görüp dolaşmak için bir tam gününüzü Ormanya’ya ayırmanız gerekiyor.

Tam park bitti derken çıkış kapısının yanında karavanları görüyoruz. Bu alan her karavancıya açık bir yer. Ücretsiz olarak elektrik ve su alabiliyorsunuz. Ayrıca alanın içinde banyo ve tuvalette mevcut. Park alanı çok sevimli değil, etrafında hiç ağaç yok ama bütün gün Ormanya’nın içinde dolaşıp akşam olduğunda karavana dönebilirsiniz. Karavanı rahatça bırakabilirsiniz çünkü bu alan büyük demir kapılarla kilitli tutuluyor. Burada bir araç bir hafta konaklayabiliyor.

Ormanya Hobbit Evi

Kendi aracınız ile günübirlik geldiğinizde ise iki tane otopark var. Bir otoparkın geliri Kocaeli Spora gidiyor. Diğer otopark ise özel bir işletmeye ait. İkisinin ücreti de aynı, 10 TL alıyorlar. Biz gelirin Kocaeli Spora gitmesini tercih ettik. Kütüphane açılınca tekrar gitmek gerek.

Ormanya

Ormanya keyifli bir gün geçirmek için ailece gidebileceğiniz çok güzel bir orman alanı. İzmit sınırları içinde…

azgezmis.com

Yorumunuz?