Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

1 Haziran 2015 · Hakkı Ceylan

İstanbul’a yakın gezilecek yerler listesinde yer alan bir başka mekan Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi . Diğer adıyla Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Kuş Cenneti. Bu mekan ticari olarak kar eden bir kurum değil.  Ziyaretçilerden elde ettiği gelir ve Faruk Yalçın’ın yaptığı yardımlarla ayakta kalmaya çabalıyor; fakat bu zorlukları halen atlatabilmiş değil. Zaten bir süre önce kapanması söz konusu iken son anda vazgeçilmiş. Buranın gerçekte tam adı Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı olarak geçiyor. Park Cumartesi ve Pazar dahil yılın her günü açık ve ziyaretçilerini bekliyor.

darica-hayvanat-bahcesi-4

darica-hayvanat-bahcesi-3

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi, Nasıl ulaşılır?

Eğer kendi aracınız ile geliyorsanız ve TEM Otoyolunu kullanıyorsanız Şekerpınar Gişe çıkışından ayrılarak Bayramoğlu yönünü takip etmelisiniz. Zaten bir süre sonra Hayvanat Bahçesi tabelasını göreceksiniz, park yaklaşık üç yüz metre kadar sonra sağ tarafınızda görünecek. D100 karayolu ile gelmeyi düşünürseniz Çayırova’yı geçtikten sonra Darıca sapağından dönmelisiniz ve Bayramoğlu tabelalarını takip ederseniz bir süre sonra yine Hayvanat Bahçesi tabelasını göreceksiniz. Girişin hemen karşınında otopark mevcut, arabanızı oraya park edebilirsiniz. Kocaeli tarafından gelmek isteyenler ise Gebze’yi geçtikten sonra Darıca ve Bayramoğlu tabelalarını izleyerek kolaylıkla ulaşabilirler.

darica-hayvanat-bahcesi-1

Eğer toplu taşıma ile ulaşmak isterseniz Taksim ve Kadıköy’den günde bir kere İETT otobüslerinin seferleri mevcut olduğu söyleniyor ama ben böyle bir bilgiye rastlamadım, araştırmalarım sonucunda bu seferlerin kaldırıldığını öğrendim. Ama başka bir yöntemler yani Üsküdar’dan kalkan Harem-Gebze minibüslerine binerek Çayıroğlu McDonalds da inebilir ve buradan Darıca’ya giden minibüslere aktarma yaparak ta ulaşabilirsiniz. Tam adresi ise: Tuzla Caddesi, No:15 – Darıca / Kocaeli olarak geçiyor.

darica-hayvanat-bahcesi-2

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Buraya kadar geldikten sonra bunu sormanızın anlamı yok, o yüzden baştan bilmenizde fayda var. Eğer beraberinizde 0-4 yaş bir bebeğiniz varsa ondan ücret almıyorlar. 5-17 yaş arası çocuklar için ve öğrenciler için ise 15 TL ücreti var. Standart ücret ise 20 TL. Biz ailecek öğrenci olduğumuzdan 15 TL ödedik. İçeride görecekleriniz için 20 TL nin fazla olmadığını şimdiden belirteyim.

darica-hayvanat-bahcesi-7

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi, Neler Var?

Burada 275 hayvan türü bulunuyor. Bu hayvanlar kışın kapalı ortamlarda, havalar ısındığında ise açık alanlarda ziyaretçilerle buluşuyor. Birçok maymun çeşidi, aslanlar, kurtlar, zebralar, zürafalar, lamalar vs. gibi hayvanların yanı sıra bir çok kuş türünü de görme şansınız var. Bunun yanısıra sürüngenlerin bulunduğu ayrı bir bölüm ve balıkların bulunduğu yine ayrı bir bölüm daha var. Ayrıca botaniğe ilgi duyanlar için yaklaşık 600 tür bitkiyi burada görmeleri mümkün. Parkın içerisinde içecek ve yiyecek ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz kafeterya ve çocuklar için etkinliklerin yapıldığı başka bir alan daha var. Bu alanda çarpışan otomobillerden tramboline ve sinemaya kadar bir çok aktiviteyi bulmak mümkün.

darica-hayvanat-bahcesi-6

darica-hayvanat-bahcesi-9 darica-hayvanat-bahcesi-10

Kapıdan girdikten sonra sizi ilk karşılayanlar fotoğrafınızı çekiyor ve siz gezintinizi yaparken fotoğrafı montajlıyorlar. En son çıkış yaparken de bu yeni fotoğrafı beğenirseniz standlarından satın alabiliyorsunuz. Çocuklarla birlikte gidebileceğiniz eğlenceli bir mekan, fakat daha iyi koşullarda ve hayvanların daha ferah ortamlarda bulunmasını isterdim. Ülkemizde ne yazık ki bu tür mekanlarda hayvanlar için ayrılan bölümler yeterince rahat ve geniş tutulmuyor.

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi web sayfası henüz aktif değil o yüzden bilgi almak için sadece telefonla ulaşabilirsiniz; Tel: 0262 653 6666 ve 653 8315

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

İstanbul’a yakın gezilecek yerler listesinde yer alan bir başka mekan Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ….

azgezmis.com

Yorumlar

  • Çok pahalı

    • Halen 20 TL ise pahalı sayılmaz, giderleri çok fazla ve ziyaretçi sayısı yeterli değil.

Yorumunuz?