Sekapark, bilim dolu bir gün

27 Mayıs 2015 · Zehra Arslan

İstanbul’a yakın yerler listesinde İzmit vardır mutlaka; ama Kartepe veya Maşukiye ile vardır genelde. Ben size bir başka alternatif İzmit’ten bahsedeceğim. Eskiden “Seka Kağıt Fabrikası” olan alan bu gün parka dönüştürülmüş durumda, Sekapark. Parkın biraz hüzünlü bir öyküsü var aslında.

Başlangıçtan bugüne gelene kadar kronolojik bakarsak 1934 yılında temelleri atılan fabrika ancak 1936 Nisan ayında açılabilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ağır sanayi hamlesi olmuş bir imalat yeri. Sonraki yıllarda binlerce kişiye uzun yıllar ekmek kapısı olmuş. Ancak bir süre sonra özelleştirildi ve 2005 yılında işçilerin büyük gösteriler yaparak kapatmayı engellemek istemesi fayda etmedi, fabrika tamamen kapatıldı.

sekapark.azgezmis.com

Bugün fabrikanın olduğu büyük alanın bir kısmı Sekapark adı ile kocaman bir yeşil alana dönüştürülmüş durumda. Parkın büyüklüğü 1100 dönümlük bir araziyi kapsıyor. Bu alanın içinde üzeri çim kaplı bir çok yapay tepe, bisiklet yolları, yürüyüş yolları, konser alanı, iki adet iskele, lokanta ve kafeler yer alıyor. Hafta sonları giderseniz parkın dolu olduğunu görürsünüz. Bir de körfez temiz olsa temiz hava alırsınız diyeceğim. Maalesef bunu diyemiyorum, esinti ile bazen kötü kokular geliyor. Zaten denizin rengi mavi yerine sarı.

Bu parkta akşam üstü güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Buraya İstanbul’dan öğlen saatlerinde gelirseniz önce bir yemek ardından az sonra anlatacağım bir müze gezisi ve akşam üzeri Sekapark ile kapanışı yapabilirsiniz. Bu park bünyesinde barındırdıkları ile Marmara Bölgesi’nin en büyük etkinlik alanı özelliğini taşıyor. Bunu alanın büyüklüğünü gözünüzde canlandırabilesiniz diye yazıyorum.

sekapark

Anlatacağım müze öyle bakıp geçip gideceğiniz tarzda bir müze değil. İçinde sizinde yer alacağınız, dokunup, deneyimleyeceğiniz çok keyifli bir müze.  Tübitak katkıları ile yapılmış Seka Bilim Merkezi 8560 metrekarelik bir alanda yer alıyor. Burayı gezmeniz ortalama bir hızla en az 2 – 2,5 saatinizi alacaktır. Deneyip keyif alacağınız bir çok ürün var, emin olun. Tabi bilimi seviyorsanız buradan keyif alırsınız.

Benim en çok beğendiğim bir kaç şeyi yazıp gerisini keşfetmek üzere size bırakacağım. Fotoğraf çektirmek için karşısına geçip bekleyeceğiniz ve flaş patladıktan sonra çekildiğinizde gölgenizin fonda kalacağı keyifli bir stüdyo var. Zihin oyunları programında sıkça gördüğümüz aşağıda da fotoğrafını göreceğiniz göz yanıltan oda. Üç boyutlu gözlükle oynamayı deneyip bir türlü başaramayacağınız basket atışları. Çakılların üzerinde sessiz yürümeyi deneyeceğiniz frekans ölçer. Daha bunlar gibi sizi bu bilim müzesinde bir kaç saat oyalayacak ve keyif alacağınız bir sürü aktivite mevcut. Yardım isterseniz görevliler yanınıza gelip açıklamalarda bulunuyorlar.

bilimmerkezi.azgezmis.com

Bilim müzesi Pazartesi günleri hariç her gün açık. Sabahları 10:00’da açılıp akşamları 20:00’de kapanıyor. Giriş ücretsiz, buna rağmen biz gittiğimizde çok az kişi ziyarete gelmişti. Müzenin etrafında da gezebileceğiniz bir çok başka kültür evleri ve tarihi mekanlar mevcut. Nasıl ulaşılır derseniz İstanbul’dan buraya gelmek çok kolay. İlk seçenek kendi aracınız yoksa otobüs veya tren olabilir. Aracınız ile gelirseniz oldukça büyük araç park alanı mevcut.

bilimmerkezi.azgezmis.com

Yazımın başında öğlen yola çıkmaktan bahsettim; ama bence siz sabah yola çıkıp öncelikle bilim müzesi ve etrafını gezin, sonra Sekapark’a geçip yemek yiyip, akşam güneşi ile fotoğraflarınızı çekip  dönüş yoluna geçebilirsiniz. Biz öğleden sonra müzeye girdik ve akşam olduğu için bazı yerlerini çabuk geçtik.

Böylesine güzel yerlerin Türkiye’nin başka şehirlerinde de açılmasını ümit ediyorum. İnsanlar alışveriş merkezlerine gideceklerine bilim dolu bir gün geçirebilirler. Çocuklar için oldukça faydalı ve bilimi sevdirici olacağını düşünüyorum.

sekapark

Bu arada müzeden çıkmadan da bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir kafeteryası mevcut. Biraz kitap karıştırmak isterseniz kütüphanesinde de oturabilirsiniz. Çıkışta hediyelik eşya alabileceğiniz bir de hediyelik eşya dükkanı mevcut. Ben çok etkilendim ve beğendim bu nedenle yazıda en büyük yeri bilim müzesine ayırdım. Hadi bir an önce gidip görün ve yorumlarınızı bizimle paylaşın.

Sekapark, bilim dolu bir gün

İstanbul’a yakın yerler listesinde İzmit vardır mutlaka; ama Kartepe veya Maşukiye ile vardır genelde. Ben size…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Yaklaşık olarak 3 yıldır İzmit’te yaşıyorum ancak burayı görme fırsatım olmamıştı.En kısa sürede ziyaret etmeyi planlıyorum.Bilgilendirme için teşekkürler.

  • Öznur Hanım,
   burada bir kaç saat harcayıp zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Çok keyifli bir yer.

 • merhabalar. ben istanbul ümraniyede yaşıyorum ve hayvanat bahçesini ziyaret etmek istiyorum. toplu taşıma kullanarak nasıl geleceğimi az çok öğrendim fakat nasıl döneceğim konusunda henüz bilgi sahibi olamadım. bana bu konuda en kısa zamanda yardımcı olursanız çok memnun olacağım. şimdiden teşekkürler

  • Doğancan Bey,
   yorumunuzu yanlış yazının altına yazdınız sanırım. Bahsettiğiniz Darıca hayvanat bahçesi olmalı. Oraya yapılan otobüs seferlerinin hepsi durdurulmuş durumda. Şu anda sanırım sadece özel araçla gitme imkanı var.

 • Sanırım yeni açıldı çünkü 5 sene İzmit’te yaşadım ama görmedim. Ama buradan çıktıktan sonra çok yakınında bulunan Gayret Müzesi’ni de ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Bir adet savaş gemisinden ve denizaltından oluşmaktadır ve farklı bir yavası vardır. Ayrıca yazınız için teşekkür ederim, bir hafta sonu İzmit yolu göründü bana:)

  • Merhaba Burak Bey,
   bir hafta sonu sadece bilim müzesi için gidilir. Zaten siz de en yakın zamanda gideceksiniz eminim.

 • Merhaba , yazınız için çok teşekkürler , çok faydalı , eğlenceli bir gezi olmuş. Anladığım kadarı ile bu müzede sizin uzmanlık alanınız olan fotoğrafçılıkla direk ya da dolaylı olarak ilgili bölümler var . Ben Izmirde yaşıyorum ancak birgün ben de ziyaret etmeyi çok isterim. Ayrıca sizin etkinlikleriniz ve gezilerinizi takip ediyorum , fırsat bulursam ileride ben de katılmayı çok isterim . Özellikle fotoğrafçılık ile ilgili kurslarınıza , seminerlerinize katılmayı çok isterdim , Keşke siz de İzmirde yaşıyor olsaydınız. Şu an için öğrenmek istediğim tek konu , düzenlediğiniz gezilerde fotoğraf makinası standartı var mı ? Yani benim gibi amatörler için mesela , sadece akıllı telefon bile yeterli midir gezilere katılmak için ? Ben meraklıyım aslında bu hobiye ama neredeyse teknik olarak hiçbir şey bilmiyorum diyebilirim . Çok teşekkürler tekrar .

  • Merhaba, elbette hiçbir şartımız yok, fotoğraf çekmek zorunda da değilsiniz. Ama fotoğrafla ilgilenmeyen insanlar fotoğrafçıların yanında biraz sıkılıyor. Fotoğrafçılığa ilgi duyuyorsanız arada sırada teknik bilgilere ihtiyacınız olursa ve yeni başlayanlar için yazdığım yazılar işinize yarayacaktır. http://www.hakkiceylan.com/kategori/fotografcilik

Yorumunuz?