Belgrad Gezi Rehberi

6 Mayıs 2018 · Zehra Arslan

Belgrad şimdilik vizesiz gidebileceğimiz ve bu nedenle çok tercih edilen bir rota. Şehir küçük olduğu için gezmek oldukça kolay. İstanbul çıkışlı haftada bir kaç uçuş bulmanız çok kolay. Her zaman olduğu gibi kampanyaları takip ederseniz uygun fiyatla uçabilirsiniz.

Belgrad’a tek gidebileceğiniz gibi çok uygun fiyatlı geziler düzenleyen firmalarla da gidebilirsiniz. Biz bu seyahatimizde Gruppal firmasını seçtik. Belgrad’ta havaalanından alındık, kısa bir şehir turu yaptık ve sonrasında üç gün kendimiz gezdik. Uçak ve otel uygun fiyata geldi böylece. Kendiniz bireysel olarak giderseniz havalimanından şehre inmek için Pink Taksi’yi kullanmanızı öneririm. Diğer taksi firmalarında bazen sahtekarlık olabiliyormuş.

Belgrad - azgezmis.com

Belgrad’ta gezilecek yerler

Belgrad’ta gezilecek yerlere gelince, Zemun Bölgesi ile başlayalım. Zemun tarih boyunca hayli el değiştirmiş. Bizans İmparatorluğu, Bulgarlar, Osmanlı İmparatorluğu, Habsburglar vb. Tüm bu işgaller nedeni ile tarihte önemli bir askeri merkez olmuş. Üç adet tepe üzerine kurulmuş olan Zemun Bölgesi bugün Belgrad’ı akşam üzeri seyredip fotoğraflayacağınız, Tuna Nehri kenarında uzanan bir bölge.

Belgrad - azgezmis.com

Zemun’dan, Belgrad’ın içine doğru yol alırsak şehire ilk giriş yapacağımız yer Terazi Meydanı (Terazije) olacak. Bu meydan geçmişte sosyal hayatın çok hareketli yaşandığı bir bölgeymiş. Bölgede fazlaca Osmanlı izleri olduğu için bir dönem buradaki yapıların bir kısmı yıkılmış. Hatta Osmanlı’nın yaptığı bir su kulesi meydandan kaldırılıp yerine dört yüzlü bir çeşme yapılmış. Bugün çeşme meşhur Moskova Oteli’nin önünde yer alıyor. Moskova Oteli geçmişte ve bugün hala bir çok ünlü ismi konul etmiş bir otel. Terazi Meydanı’nda ayrıca iyi fiyatla döviz bozdurabileceğiniz bir çok yer göreceksiniz, herhangi birinde paranızı değiştirebilirsiniz.

Belgrad - azgezmis.com

Bu meydanın bittiği yerde en çok yürüyeceğiniz Knez Mihailova Caddesi başlıyor. Bu caddeye girdiğinizde sanırım ilk sağda hemen Cumhuriyet Meydanı önünüze çıkacak. Meydanda Knez Mihailova’nın bir heykeli ve yanında hala kullanımda olan tiyatro ve arkasında şehir müzesi yer alıyor. Bu meydan bir buluşma noktası. Herkes heykelin önünde birbirini bekliyor. Knez Mihailova burada çok seviliyor, tarihte Osmanlı’yı Sırbistan’dan çıkaran prens olarak ün yapmış. Meydandaki heykelinde de ileriyi işaret edip çıkışı gösterir gibi.

Belgrad - azgezmis.com

Bu yan sokaktan çıkıp yine ana cadde üzerinde yürümeye devam ediyoruz. Bu cadde araç trafiğine kapalı ve çok güzel taşlarla döşenmiş keyifli bir yer. Yürürken yine dört gözlü çeşme çıkıyor önümüze. Buradan ve Belgrad’ta tüm diğer çeşmelerden akan sular içiliyor. Çeşmenin yanındaki sokağa girerseniz Belgrad Üniversitesi’nin önüne çıkarsınız. Tekrar ana caddeye dönerseniz ve yürümeye devam ederseniz yaklaşık bir kilometre sonra Belgrad Kalesi’ne ulaşırsınız.

Belgrad - azgezmis.com

Ancak bu yürüyüş biraz ağır oluyor. Çünkü Knez Mihailova Caddesi çok canlı, bir yanda marka dükkanlar, bir yanda yemek yiyebileceğiniz lokantalar ve sokak sanatçıları görecekleriniz. Caddenin sonunda Kalemegdan dedikleri kaleye geldiğinizde, Tuna ve Sava nehirlerinin birleşimine yukarıdan tanık olacaksınız. Bugün kalenin içi keyifli bir park haline gelmiş. Kalenin içinde Damat Ali Paşa’ya ait bir de türbe göreceksiniz. Geçmişte bir hayli harabeye dönmüş olan bu türbe bugün Türkiye Cumhuriyeti tarafından onarılmış durumda.

Belgrad - azgezmis.com

Buradan tekrar yürüyerek Cumhuriyet Meydanı’na dönmek istiyorum. Çünkü bu meydana sırtınızı verip karşıya geçerseniz çok renkli bir başka mekana doğru yol alırsınız. Burası güzel lokantaların bulunduğu Skadarlija Bölgesi. 1800’li yılların başında burası bir çingene yerleşimiyken 1850 yıllarında bölgenin çehresi değişmeye başlamış. Çingenelerin yerini, sanatçılar ve küçük yemek mekanları almış. Bugün ışıl ışıl ve çok keyifli bir bölge olmuş. Bölgenin sokakları Arnavut Kaldırımı döşeli. Burada bu şekilde döşenmiş yollara Türk Yolu diyorlar. Skadarlija Bölgesi’nde müzik eşliğinde keyifli bir yemek için bir çok mekan bulunuyor.

Burada en meşhur olan yemek Osmanlı’dan kalan, cevapcici dedikleri köfte. Bosna’da deneyip bir hayli sevmiştim. Ülkede en çok ekilen ürünlerin başında mısır ve ay çekirdeği geliyor. Her köşe başında bir mısırcı görmeniz mümkün. Bir de ev yapımı rakı tarzı içecekler, bal, sabun ve dantel bolca satılan ürünler. Dantelleri görünce hayli eskileri hatırladım. Burada hala gözde olmalı ki kadınlar örüp satıyorlar.

Belgrad - azgezmis.com

Şehrin Stari Grad dedikleri eski bölgesinden yavaşça süzülerek karşımızda tüm görkemi ile yükselen Aziz Sava Kilisesine doğru yürüyoruz. Ancak oraya gelmeden önce uğrayacağımız kendisi küçük ama hayatımıza etkisi büyük Nikola Tesla müzesi var. Müze Pazartesi günleri hariç diğer günler ziyarete açık. Müze sabah 10:00’da kapılarını açıyor. Giriş için 2018 yılında kişi başı 500 Dinar ödedik, yaklaşık 20 TL yapıyordu. Burada Tesla’nın yaptığı deneyleri ve bugün kullandığımız kablosuz internet teknolojisinden, elektriğe kadar hayatımıza kattığı müthiş değerleri göreceksiniz. Kablosuz internet varsa bu Nikola Tesla sayesinde. Hatta internet ile ilgili ilk çalışmayı bile yapmış; ama yeteri derecede inandırıcı bulunmamış. Müzede İngilizce rehberlik saat 13:00’de başlıyor. Gidiş saatinizi buna ayarlamanızda fayda var.

Belgrad - azgezmis.com

Müzeden sonra Aziz Sava Kilisesi’ne devam ediyoruz. Kiliseyi ilk gördüğüm andan itibaren camii gibi geldi. 5400 metrekarelik alanı ile dünyadaki en büyük ikinci ortodoks kilisesi. Aziz Sava kim derseniz, kendisi 1236 yılında ölmüş sırp bir prens. Ancak önemi Sırplarda ilk başpiskopos olmasından kaynaklanıyor. Osmanlı, Sırbistan topraklarındayken Sinan Paşa, Aziz Sava’nın Mileseva Manastırı’nda bulunan kemiklerini Belgrad’a taşımış (yıl 1595) ve bugün tam kilisenin inşaa edildiği bölgede kemikleri yakılmış. Bu olaydan 340 yıl sonra Sırplar tam da buraya görkemli bir kilise yapımına başlamışlar. Fakat bu kilise bir çok savaşla yarım kalmış. Birinci dünya savaşında garaj olarak kullanılmış. Yapımı duraklamış, yakın tarihimizde Nato Belgrad’ı bombalarken yapımı tekrar durmuş. Şu anda dış cephesi bitmiş durumda; ama içi 2018 yılında hala yapım aşamasındaydı. Rus sanat akademisi kilise içindeki dekorasyonlara yardım ediyor. Gördüğüm kadarı ile çok süslü bir kubbe içi bitirilmişti.

Belgrad - azgezmis.com

Son olarak sizi kalenin alt kısmındaki limana indireceğim. Liman nehir teknelerinin yanaştığı keyifli bir bölge. Belgrad’ta gelen turistler buradan alınıyor ve şehir turu yaptırılıyor, sonrasında tekneleri ile yola devam ediyorlar. Ancak sizde burada bulunan küçük ve ilginç bir tekne ile nehir gezintisi yapabilirsiniz. Tuna ve Sava nehirlerini birleştiği bu noktada (Sırplar bu birleşime Usce diyorlar) olmak ve gezmek ayrıcalıklı diye düşünüyorum. Tekne turu her gün akşam üzeri (16:00 civarında) başlıyor ve bir saat sürüyor. Biletlerini Knez Mihalova Caddesi’nde bulabilirsiniz. Fiyatı yaklaşık 1400 Dinar yani 60 TL (2018 yılı fiyatı).

Belgrad Konaklama

Konaklamak için çok seçenek var. Otel standartları oldukça iyi. Biz 3 yıldızlı Contact Otel’de konakladık, kahvaltısı ve odası iyiydi. Şehir merkezine 5 km mesafede yer alıyordu. Kaldığımız bölge de ayrıca gezilmesi gereken tarihi Zemun Bölgesi yakınındaydı. Otelimiz Tuna Nehri’ne çok yakın olduğu için akşamları çıkıp nehir boyunca yürüyüş yapıp nehir üzerindeki şık lokantalarda yemek yedik. Şık deyince gözünüz korkmasın, fiyatlar oldukça makul, yüksek değil.

Belgrad - azgezmis.com

Şehir merkezinden buraya gelmek isterseniz 704, 84 veya 15 numaralı otobüslerden herhangi birine binip Yugoslavya Oteli’ni geçince Kennedy Durağı’nda inmeniz gerekiyor. Yugoslavya Oteli Belgrad’ın ilk lüks ve büyük oteli olarak inşa edilmiş. Günümüzde bile hayli büyük kütlesel bir blok olarak duruyor. Savaş döneminde Nato, Belgrad’ı bombalarken hasar almış ve bir süre kışla olarak kullanılmış. Bugün yine otel olarak kullanılıyor; ama dıştan görüntüsü pek iç açıcı değil.

Belgrad konaklama için başka bir kaç mekan daha önerebilirim. Nehir üstü Compass Tekne Otelde kalabilirsiniz. Ancak odalarının biraz küçük olduğu ve bazen nehirden koku geldiği söyleniyor. Eski şehire yürüme mesafesinde olan Prag otele bakabilirsiniz. Belgrad Art Hotel tam eski şehrin kalbinde bir otel. fiyatı yüksek olacaktır diye düşünüyorum. Skadarlija bölgesinde, Villa Skadarlija (4 yıldız) otele bakabilirsiniz. Burası eski şehire sadece 400 metre mesafede. Tam Knez Mihalova Caddesi üzerinde Capital Hotel bir başka seçenek olabilir.

Belgrad, azgezmis.com

Belgrad Şehir Turu

Biraz uzun oldu ama bir gün rotanız Belgrad olursa bu yazı size çok güzel bir rehber olacaktır. Hmm.. unutmadan, her an Avrupa Birliği’ne girebilirler. Henüz vize alma zorunluluğu yokken bir an önce gitmeyi deneyin. Bazen filmin sonunda en önemli bölüm olur, işte bu da öyle bir şey. İngilizce biliyorsanız Belgrad’ta her gün ücretsiz yapılan şehir turlarına katılabiliriniz. Tur Cumhuriyet Meydanı’nda Knez Mihailova Heykeli’nin arkasında buluşma noktasından başlıyor. Her gün sabah saat 11:00 ve öğleden sonra saat 16:00’da, üzerinde sarı tişört olan tur rehberi heykelin arkasında buluşma noktasında oluyor. Memnun kalırsanız bir miktar bahşiş verebilirsiniz. Internet adresleri belgradwalkingtours.com.

Fotoğraflar

Belgrad Gezi Rehberi

Belgrad şimdilik vizesiz gidebileceğimiz ve bu nedenle çok tercih edilen bir rota. Şehir küçük olduğu için…

azgezmis.com

Yorumunuz?