Bayramda Evde Oturmayın, Seyahat edin

29 Haziran 2016 · Hakkı Ceylan

Yıl boyunca dört gözle beklediğimiz bayram tatili geldi. Aylar öncesinden planlar yapıldı, sözler alındı, gezilecek yerler araştırıldı, gidilecek yerin en popüler tatlısı ezberlendi. Bu yıl hem yaz dönemine denk gelmesi hem de uzunca bir zaman dilimi olması nedeniyle bayram tatili çok önemli. Oldukça titiz bir plan yapmış olmalısınız. Çünkü 9 gün boyunca gezilmedik, görülmedik yer bırakmayacaksınız.


Tabi bu tatilden ne anladığımıza da bağlı. Eğer sadece uyumak, güneşlenmek, hiçbir şey yapmadan öylece kalakalmak istiyorsanız başka ama dokuz günü dolu dolu yaşamak, her gün yeni yerler, yeni dünyalar keşfetmek istiyorsanız kalemi kağıdı alın elinize. Tatil planı nasıl hazırlanır, anlatacağım. Bu bayram evde boş boş oturmak yok. Herkes en az iki farklı yer görmeli. Öyle değil mi? 

1. Gideceğiniz yerin neresi olduğu, nerede kalacağınız, ulaşımı nasıl sağlayacağınız belli olduğundan size detayları öğrenmek kalıyor. Bu detaylardan biri, konaklayacağınız otelin çevresi olacak. Otelin çevresinde neler var, en az iki üç büyük cadde ismi, kafeler ve restoranları araştırabilirsiniz.

2. Tatilde olduğunuz tarihler arasında, bulunduğunuz bölgede bir etkinlik ya da festival var mı? Mutlaka araştırmalısınız. Bunun için bölgenin belediye sitelerine ya da forumlara bakabilirsiniz.

3. En ünlü yemeği ne? En güzel tatlısı hangisi? Mutlaka tatmanız gereken atıştırmalıklar neler? Bunların hepsini araştırırsanız, gezinizi lezzet şölenine dönüştürmeniz an meselesi.

4. Gezilecek yerler ile ilgili ister gezi bloglarından ve forumlardan isterseniz profesyonel turizm firması sitelerinden bilgi alabilirsiniz. Böylece bölgenin en popüler yerlerini görmeden dönmezsiniz.

5. Tatilinizi geçireceğiniz bölgenin tarihi ve doğal güzellikleri ile ilgili araştırmalar yapabilirsiniz. Bulunduğunuz yere yakın konumda olan harika bir şelale ya da seyir terası olabilir. Atlamamakta fayda var.

6. Hiçbir planınız yoksa bile, yurt içinde bir yerleri gezin, Anadolu turu yapın mesela ya da bir Ege turu. Karadeniz gezisi de harika olabilir.

Siz de bayram tatili için günler öncesinden sabırsızlanıyorsanız, hiçbir detayı atlamamak için yukarıdaki önerilerimize kulak verin deriz. İster Ramazan Bayramı olduğu için Umre turu yapın isterseniz tatili hak ettiğiniz için deniz, kum, güneş tatili yapın ama evde oturmayın.

Bayramda Evde Oturmayın, Seyahat edin

Yıl boyunca dört gözle beklediğimiz bayram tatili geldi. Aylar öncesinden planlar yapıldı, sözler alındı, gezilecek yerler…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Hakkı bey
    Sözünü dinleyip Bursa kalkış ve dönüşlü Karadeniz turuna çıkıyorum. 9/07/2016

    • Keyifli yolculuklar, selamlar

Yorumunuz?