Nuwara Eliya, Sri Lanka, çayın başkenti

1 Nisan 2019 · Hakkı Ceylan

Çay her ne kadar ülkemize yakın bir zamanda gelmiş olda da bizim için vazgeçilmezler arasında yer alır. Seylan Çayı ise herkes tarafından bilinen ve keyifle tüketilen bir ürün. Seylan aslında Sri Lanka ülkesinin eski adı. Nuwara Eliya ise Sri Lanka’da çay üretiminin zirve yaptığı bir bölge, yani Nuwara Eliya çayın başkenti.

nuwara-eliya-sri-lanka-azgezmis2

Nuwara Eliya Sri Lanka’nın tam ortasında bulunuyor ve rakımı ortalama 1900 m. Böyle olması sebebiyle sıcaklık ülkenin diğer bölgelerine göre daha düşük oluyor. Nuwara Eliya Sri Lanka’nın en soğuk bölgesi. Bu iklim şartları da çay üretimi için gerekli olan mükemmel ortamı sağlıyor.

nuwara-eliya-sri-lanka-azgezmis5

Nuwara Eliya’da bulunan çay plantasyonlarında Sri Lanka’nın kuzeyinden gelen Tamil kökenli işçiler çalışıyor. Oldukça güç şartlarda ve düşük ücretle çalışan bu insanların yaşam standartları da çok düşük.

nuwara-eliya-sri-lanka-azgezmis1

Sri Lanka ziyaretine gelen turistler mutlaka burada çay fabrikalarından birine uğruyor ve burada çay ve üretim aşamalarıyla ilgili bilgi alıyorlar. Sonrasında çay tadımı yapılıyor ve isterlerse değişik çay ürünlerinden satın alıyorlar.

nuwara-eliya-sri-lanka-azgezmis4

Bizim de Nuwara Eliya kentine uğrama sebebimiz hem çay tarlalarını görmek ve fotoğraflamak, hem de o eşsiz çaylardan satın almaktı. Burada üretilen çayların eşsiz olmasının sebeblerinden birisi de çayın makasla değilde elle, tek tek toplanması, bu ise oldukça fazla emek istiyor. Çay tarlaları ise oldukça düzenli ve göz alabildiğine uzanıyor.

nuwara-eliya-sri-lanka-azgezmis7

Nuwara Eliya’da ilk çay yetiştiriciliği 1826 da İngilizler tarafından başlatılmış. Uzun süre İngiliz sömürgesi olarak kaldığından burada bir çok eski İngiliz yapısına da rastlıyorsunuz. Hatta bu nedenle burası Küçük İngiltere olarak anılıyor.

nuwara-eliya-hill-club-sri-lanka-azgezmis

İngilizler için yine İngilizler tarafından özel yapılmış binalardan birisi bizim ilk gidişimizde konakladığımız bir otel olan Nuwara Eliya Hill Club. Bina fotoğraflarından da göreceğiniz gibi oldukça estetik. Binanın içi de tam anlamıyla antika sayılabilecek tarzda döşenmiş. Örneğin bekleme salonunu kütüphane zannedebilirsiniz. Atmosferi bu kadar güzel olmasına karşın iç dekorasyon eskimiş ve biraz da bakımsız kaldığını eklemeliyim.

nuwara-eliya-sri-lanka-azgezmis3

Başka bir bina ise merkezde bulunan Nuwara Eliya Postanesi. 1894 yılında İngilizler tarafından kırmızı tuğlalar kullanılarak yaptırılan bu bina aynı zamanda Sri Lanka’da bulunan en eski postane. Binanın ufak bir de saat kulesi bulunuyor.

nuwara-eliya-sri-lanka-azgezmis9

Nuwara Eliya’dan Kandy kentine giden yolda, yaklaşık 5 km kadar Nuwara Eliya’nın dışında Seetha Amman Temple ya da kısaca Sita Eliya adıyla bilinen bir Hindu tapınağı var. Buraya mutlaka uğrayın. Tüm tapınak renkli heykellerle dolu. Bu heykeller oldukça geniş bir külliyata sahip Hindu mitolojisinde yer alan karakterlerden ve tanrılardan oluşuyor.

nuwara-eliya-sri-lanka-azgezmis8

Treking, doğa yürüyüşü, tırmanma gibi konulara ilgi duyuyorsanız Nuwara Eliya’dan yaklaşık 2 saatlik mesafede Adem Tepesi olarak bilinen dağ ilginizi çekebilir. Dünya üzerinde Adem’in ilk ayak bastığı yer olarak bilinen dağ 2243 m yüksekliğinde. Koni şeklinde bir yapısı olan dağın tepesinde bulunan bir çöküntü ayak izine benzetilmiş ve Adem’in veya Şiva’nın ayak izi olarak adlandırılıyor. Bu tepe Budistler, Hindular, Hristiyanlar ve Müslümanlar için kutsal olarak kabul ediliyormuş.

Merkeze çok yakın Gregory adında bir göl bulunuyor. Burası şehrin içerisinde olduğundan biraz doğal ortamından uzaklaşmış; ama yerel halkın dinlenmek, bir çay kahve içmek için uğradığı bir yer haline gelmiş. Çok fazla vaktiniz varsa, çocuğunuzla birlikte burada biraz zaman geçirebilirsiniz. Ama onun dışında, kültürel ve fotoğrafçılık anlamında bir şey yok.

nuwara-eliya-sri-lanka-azgezmis6

Sri Lanka’da Ne Yenir?

Sri Lanka’da ne yerseniz içinde mutlaka baharat olacak. Sebze sevenler için acı dışında pek bir sorun yok. Çok değişik yemekler yedik; ama isimleri maalesef aklımda kalmadı. Ancak Sri Lanka hem et yemeklerini hem de sebze yemeklerini bir arada bulabileceğiniz bir ülke. Et kısmından balığı ayrı tutmak istiyorum, genellikle her gece menüde balık oluyor. Kahvaltıda yumurta, ekmek ve tropik meyveler bulabilirsiniz. Benim gibi peyniri çok seviyorsanız vakumlayıp yanınızda bir miktar götürmenizde fayda var, kahvaltıda peynir bulmanız biraz zor.

Sri Lanka Vizesi

Sri Lanka da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uyguluyor. Fakat fazla uğraşmadan vizeyi online almak mümkün. Kredi kartınızdan ödeme yapabiliyorsunuz. Aldığınız vizeyi kullanarak girişten kolayca geçiyorsunuz. Online vizeyi http://www.eta.gov.lk web sayfasından alabilirsiniz. Sonrasında vizenin çıktısını alıp yanınızda taşımalısınız. Ücret zaman içerisinde değişebilir; ama şu an için, yani 2016 yılında 30 USD.

Nuwara Eliya, Sri Lanka, çayın başkenti

Çay her ne kadar ülkemize yakın bir zamanda gelmiş olda da bizim için vazgeçilmezler arasında yer…

azgezmis.com

Yorumlar

Yorumunuz?