Sigiriya, Sri Lanka’da Güzel Bir Durak

10 Kasım 2015 · Zehra Arslan

Sigiriya, gerek tek parça kayaya oyulmuş sarayı ile gerekse vahşi hayatın hala devam ediyor olmasıyla benim gözümde tam bir cennet. Sigiriya bu güzelliklerinin korunması için UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almış. Birlikte bir göz atalım burada neler varmış görelim.

sigiriya-srilanka-azgezmis0

Sigiriya’ya Nasıl Gidilir?

Sri Lanka’ya uçakla geldiyseniz ilk ineceğiz yer Colombo Bandaranaike Havalimanı olacak. Buradan Sigiriya’ya gitmek için otobüsü tercih edebilirsiniz. Ancak yolculuğunuz toplamda 7-8 saat sürecek, buna hazırlıklı olmalısınız. Otobüs ile Dambulla’ya kadar gelip buradan tuk tuk (çok küçük iki kişinin binebildiği yarı açık ulaşım aracı) ile Sigiriya’ya geçebilirsiniz. Pazarlık yapmayı unutmayın, muhtemelen fiyat turist olduğunuz için biraz yüksek olacaktır. Dambulla, Sigiriya’ya sadece 14 km. Bir başka seçenek eğer 3-4 kişiyseniz Colombo’dan bir taksi ile Sigiriya’ya gitmek olabilir. Bu ise toplamda 90-100 USD arasında tutacaktır. Gideceğiniz yol yaklaşık 180 km civarında olacak. Bir diğer seçenek trenle yine Dambulla’ya gelmeniz ve buradan tuk tuk ile Sigiriya’ya ulaşmanız. Ancak tren yolculuğu da normal şartlarda 6-7 saat sürecek, tabi hiç bir gecikme olmazsa.

sigiriya-srilanka-azgezmis1

Sigiriya’da Gezilecek Yerler

Sigiriya’da gezilecek yerler içinde en bilinen yer elbette yukarıda sözünü ettiğim Aslan Kayası saray kalıntısı. Kayanın adı Aslan Kayası olarak geçiyor çünkü sarayın bir bölümünde kocaman bir aslan yapılmış. Ancak bugün bu aslanın büyük bir kısmı harap olmuş. Sri Lanka genelde ucuz bir ülke ama hazır olun şimdi buraya girmek için 30 USD ödemeniz gerekecek. Bu parayı ödedikten sonra hızlıca tırmanıyor insan. Yok yok çok hızlı gitmeyin yine de, sarayın bahçesi de oldukça güzel. Bahçede dönemin kralı (MS.477-495) Kasyapa’nın havuzları mevcut. Elbette bugünkü görüntüleri pek iç açıcı değil. Bu havuzlu bahçelerin dışında teras bahçeler ve taşlı bahçeler de saray alanı içerisinde göreceğiniz bahçelerden.

sigiriya-srilanka-azgezmis2

Saray tek parça bir kayanın en üstüne inşa edilmiş. Buraya tırmanmanız gerekiyor, bu tırmanış 25 – 30 dakika sürüyor. Tırmanış dediğim şey kaya tırmanışı değil, merdivenlerden çıkıyorsunuz; ama bu sürekli bir çıkış. En üste çıktığınızda göreceğiniz bir saray yok temel kalıntıları var. Saray tırmanışının bir bölümünde biraz dik demir merdivenlerden çıkmanız gerekiyor. Saraya çıkarken yolda göreceğiniz bir duvar ayna duvar olarak adlandırılıyor.

Bu duvarı kral özellikle bu şekilde yaptırmış. Duvar yapılırken parlak bir sıva kullanılmış. Bugün bu duvarın tamamı ayakta değil ancak 100 metrelik bir bölümü günümüze gelebilmiş. Ancak böylesine değişik olan bu duvarın bir kısmı maalesef ziyaretçiler tarafından tahrip edilmiş durumda. Gelenler isimlerini kazıyıp bir şeyler yazmışlar. Yine tırmanış esnasında çay konusunun işlendiği bir kaç tane renkli duvar resmi göreceksiniz, oldukça güzeller.

sigiriya-srilanka-azgezmis3

Demir merdivenlerin başladığı yerde kocaman yukarıda da belirttiğim gibi bir aslan heykeli varmış ama bir kısmı şu anda yok olmuş. Bir başka konu ise tırmanıştaki eşek arıları. Aslan heykelinin oradan itibaren eşek arısı kolonisi ise karşılaşabilirsiniz. Bir turist bir kaç yıl önce arıların yuvasına taş atmış ve topluca saldırıya geçmişler. Ağır yaralananlar olmuş. Bu da ek bir bilgi olarak dursun. Tepeye çıktığınızda neredeyse tüm Sigiriya’yı gören oldukça güzel ve yemyeşil bir manzara göreceksiniz. Bu arada sarayın bahçesinde bolca maymun bir kaç komodo ejderi ve değişik türde kuşlar görebilirsiniz. Saray gezintisinin ardından tuktuk ile civar köyleri ziyaret etmenizi öneririm.

Köylerde halkın doğal ve ilginç hayatını göreceksiniz. Köylüler size oldukça sıcak yaklaşacaklar, rahatça fotoğraf çekebilirsiniz. Derelerde yıkananlar, çamaşır yıkayanlar, tarlalarda çalışanlara denk geleceksiniz. Tabi ki bu arada bir çok değişik türde kuş ve hayvanlarla karşılaşacaksınız. Köyleri gezmek için 3-4 saat ayırabilirsiniz. Sigiriya’da dikkat etmeniz gereken bir konu akşam hava karardıktan sonra araçsız ve tek başınıza dışarı çıkmamanız. Vahşi yaşam devam ettiği için geceleri filler yerleşim yerlerine gelebiliyorlar ve ölümcüller. Yerleşim yerlerinin bazı bölgelerinde teller göreceksiniz bu teller filleri uzak tutmak için elektrikli.

sigiriya-srilanka-azgezmis4

Sri Lanka’da Ne Yenir

Ne yerseniz yeyin içinde baharat olacak elbette. Sebze severler için acı dışında pek bir sorun yok. Çok değişik yemekler yedik; ama isimleri maalesef aklımda kalmadı. Ancak hem et hem de sebze yemeklerini bir arada bulabileceğiniz bir ülke. Et kısmından balığı ayrı tutmak istiyorum, her gece menüde balık oluyor. Kahvaltıda yumurta, ekmek ve tropik meyveler bulabilirsiniz. Benim gibi peyniri çok seviyorsanız vakumlatıp yanınızda bir miktar götürmenizde fayda var, kahvaltıda peynir bulmanız biraz zor.

sigiriya-srilanka-azgezmis

Sri Lanka Vizesi

Sri Lanka da vize mi uyguluyor? diye sorabilirsiniz; ama evet uyguluyor. Neyse ki vizeyi online almak mümkün, kredi kartınızdan hemen ödemeyi alıyorlar. Girişte bir sorunla karşılaşmadan kolayca geçiyorsunuz. Vizeyi http://www.eta.gov.lk sayfasından online olarak alabilirsiniz. Sonrasında çıktısını alıp yanınızda taşımalısınız. Fiyatı zaman içerisinde değişebilir ama şu an için, yani 2015 sonunda 30 USD görünüyor.

 

Sigiriya, Sri Lanka’da Güzel Bir Durak

Sigiriya, gerek tek parça kayaya oyulmuş sarayı ile gerekse vahşi hayatın hala devam ediyor olmasıyla benim…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Değerli arkadaşlarım Zehra Aslan ve Hakkı Ceylan sizinle gezmek çok keyifliydi .Ayrıca yazılarınızla bilgilendirmeniz benim için çok önemli elinize sağlık.Yeni gezilerde buluşmak umuduyla.

  • Mevlüt Bey,
   Güzel dilekleriniz için teşekkürler.

 • İlgiyle takip ediyorum. Birçok şey de ogreniyorum.

  • Candan Hanım teşekkürler, selamlar.

  • Yine çook guzel anlatmissin Zehracim.Her gezinize katilasim geliyor.Olur tabikide.Tekrar gorusmek üzere sevgiyle kal

  • Teşekkürler Şefika Hanım. Görüşmek dileğiyle.

 • Süpersiniz!

  • Ergün Bey teşekkürler..

  • En sevdiğim ve defalarca gittiğim ülke:) güneyini henüz yapmadıysanız tavsiye ederim.

  • Tuğçe Hanım güney kısmına da gittik. Neredeyse ülkenin tamamını bir kaç kere dolaştık. Bizim de çok sevdiğimiz bir ülke.

 • Hayret etmemek elde değil.

Yorumunuz?