Galle, Sri Lanka’da Sırık Balıkçıları

30 Eylül 2016 · Hakkı Ceylan

Galle kenti Sri Lanka’nın başkenti Colombo’ya 120 km mesafede, adanın güney batı ucunda yer alan bir şehir. Sri Lanka seyahati sırasında bizim buraya uğramaktaki amacımız özellikle ünlü Magnum fotoğrafçısı Steve McCurry’nin balıkçılar fotoğrafındaki gibi manzaralar yakalayabilmekti. Galle, Sri Lanka’da sırık balıkçıları bulabileceğiniz en iyi mekanlardan biri; ama sadece bununla da sınırlı değil.

galle-sri-lanka-azgezmis3

Galle’de göreceğiniz mimari daha çok Portekiz etkisinde gelişmiş. Doğal bir liman kenti olan Galle Avrupalılar tarafından bir çok kez işgale uğramış. Galle’ye gidişimizin asıl nedeni olan sırık üzerinde avlanan balıkçılar Galle’nin biraz daha kuzeyinde bulunuyor. Artık eskisi kadar revaçta olmayan bu şekilde avlanmayı sadece parası olmadığı için tekne alamayan balıkçılar tercih ediyor. Sadece sırıkta avlanan balıkçılar değil, renkli orijinal tekneler ve bunların karaya çekilme anları da oldukça hareketli güzel görüntüler sunuyor.

Sri Lanka’nın genelinde İngilizce konuşarak anlaşabiliyorsunuz. Ama yerel bir rehberden yardım almak her zaman daha avantajlı oluyor. Biz de öyle yaptık ve balıkçılarla fotoğraflarını çekmek için anlaştık.

galle-sri-lanka-azgezmis2

Galle kentinde Liman bölgesinde dolaşırsanız bir çok kafe, restoran, hediyelik eşya dükkanı vs. göreceksiniz. Burada rahatlıkla bir iki saat kadar zaman geçirebilirsiniz.

Galle’de görülecek yerlerin neredeyse tamamı eski şehir içerisinde yer alıyor. Yürüyerek ulaşabileceğiniz uzaklıkta bulunan Galle Deniz Feneri en güzel fotoğraf çekim mekanlarından biri, burayı mutlaka görmelisiniz. Yine aynı bölgede bulunan Galle Ulusal Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

galle-sri-lanka-azgezmis9

Galle aynı zamanda tatil yapabileceğiniz ve keyifle denize girebileceğiniz plajlara sahip. Kaldığınız oteli bu plajlara yakın seçmenizde fayda var. Sahilde tatil amaçlı yapılmış değişik sınıflarda bir çok otel bulunuyor. Su sporları ve tüplü dalış ile ilgileniyorsanız Unawatuna bölgesinde bir çok dalış okulu var.

Eğer zamanınız varsa Galle Deniz Feneri’nin karşı tarafında limanın diğer ucunda ufak bir tepenin üzerinde yer alan Barış Pagodası’nı da görmeye gidebilirsiniz. Bunun için bir tuktuk ya da taksi tutmanız yerinde olur.

Galle, nasıl gidilir?

İstanbul’dan Sri Lanka Colombo’ya Qatar veya Emirates gibi havayollarıyla Dubai ya da Doha aktarmalı olarak uçakla ulaşabiliyorsunuz.

Colombo Galle arası ulaşım bir kaç şekilde gerçekleştirilebilir. En pahalı ama aynı zamanda en konforlu ulaşım havalimanından ya da Colombo merkezden taksi ile oluyor, yaklaşık 100 USD civarında bir maliyeti var.

galle-sri-lanka-azgezmis7

Alternatif ve oldukça hesaplı olan diğer ulaşım yöntemi ise tren. Colombo’da bulunan Colombo Fort Tren İstasyonu’ndan Colombo-Mathara trenine binmeniz gerekiyor. Yaklaşık 3 saatlik yolculuk için birinci sınıf bilet alırsanız 990 rupi (20,TL) ödemeniz gerekiyor. Tren Cuma hariç her gün saat 06:55 te kalkıyor. Biletiniz olsa da oturabilmenin garantisi yok, bu yüzden en az yarım saat önce orada olmak gerekiyor. Herhangi bir değişikliğe karşı siz yine de bu adresten kontrol edin, aynı zamanda bileti de buradan alabilirsiniz: http://www.rajadhani.lk

galle-sri-lanka-azgezmis4

Galle, Sri Lanka’da ne yenir?

Sri Lanka Hint kültürünün hakim olduğu bir coğrafya. Dolayısıyla yemeklerin tamamında yoğun bir baharat kullanımı söz konusu. Eğer baharatlı yemeklerden ve özellikle acıdan hoşlanıyorsanız yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. Fakat bizim gibi aranız pek yoksa en iyi seçenek deniz mahsülleri ve balık yemek.

galle-sri-lanka-azgezmis8

Kahvaltı genellikle tropik meyvelerden oluşuyor. Bu coğrafyalarda peynir tüketimi yaygın değil, bizim gibi kahvaltınızın vazgeçilmesi ise yanınızda vakumlatılmış olarak getirmenizi önereceğim.

Sri Lanka için aşı gerekli mi?

Sri Lanka her ne kadar Hindistan’a yakın ve aynı coğrafyada bir ülke olsa da herhangi bir aşı zorunlu değil. Tropik bir iklimi olduğundan yanınızda bir sinek kovucu sprey olması yararlı olur. Son 5 yıldır sıtma ile ilgili herhangi bir vaka raporlanmamış.

galle-sri-lanka-azgezmis1

Sri Lanka vizesi

Sri Lanka Türk vatandaşlarına vize istiyor. Sri Lanka Vizesi internet üzerinden online olarak alınıyor. Sri Lanka vizesine 2016 yılı için 30 USD ödeyerek sahip olabiliyorsunuz. İstenilen bilgileri http://bit.ly/sri-lanka-online-vize adresine giderek doldurun ve kredi katınızla ödemeyi yapın, vizeniz emailinize gelecek, bu dokümanları bastırın ve saklayın.

Son yıllarda Türk Vatandaşları’na uygulanan vize politikaları devamlı değişiyor. En güncel bilgilerini Türk Dışişleri Banaklığı Web Sitesi üzerinden okuyabilirsiniz: http://bit.ly/vize-uygulamasi

galle-sri-lanka-azgezmis6

Galle, Sri Lanka’ya ne zaman gidilir?

Sri Lanka ve tabi ki Galle tropik yağmur ormanları iklimine sahip. Yılın üçte birlik bölümünden fazlasını yağmurlu geçiriyor. En az yağmur alan aylar Ocak, Şubat, Mart ayları. Seyahatinizi planlarken bu ayları tercih etmek iyi olacaktır. Sıcaklık aylara göre çok değişiklik göstermiyor, tüm yıl boyunca ortalama 26 ºC civarında oluyor.

galle-sri-lanka-azgezmis5

Galle, Sri Lanka’dan ne alınır?

Sri Lanka çay tarımında önde gelen ülkelerden biri. Ülkenin eski adı Seylan ve Seylan Çayı’nı duymayan yoktur sanırım, çay almak çok iyi fikir. Kahve plantasyonu çay kadar olmasa da var ve buraya kadar gelmişken alıp tadına bakmak lazım. Bunun dışında baharat çeşitleri ve özellikle tarçını çok güzel. Benim her zaman tercih ettiğim ürün ise ahşap masklar. Burada birbirinden güzel el yapımı ahşap masklar bulabiliyorsunuz.

Galle, Sri Lanka’da Sırık Balıkçıları

Galle kenti Sri Lanka’nın başkenti Colombo’ya 120 km mesafede, adanın güney batı ucunda yer alan bir…

azgezmis.com

Yorumlar

  • günaydın

    sri lanka da nem oranı nasıl çok mu yüksek hava koşulları ile ilgili bilgi verebilir misiniz

    • Merhaba, ne zaman gittiğinize bağlı; ama zaten yukarıdaki yazıda iklim konusuna değinmiştik. Yağmur demek, yüksek nem demek, aklınızda olsun.

Yorumunuz?