Aytepe

15 Haziran 2009 · Zehra Arslan

Istanbul’a çok yakın doğayla baş başa kalabileceğiniz, yeşilin değişik tonlarını göreceğiniz bir cennet köşe Aytepe. Istanbul’a sadece 130 km uzaklıkta, Izmit’e ise 26 km. Istanbul’dan giderken Izmit, Kandıra sapağından Izmit’e girip, buradan Yalova tarafına dönerek Kullar tabelasını takip etmelisiniz. Kullar’dan içeri girince Yuvacık barajına doğru devam ettiğinizde yolu kolayca bulacaksınız.

aytepe-azgezmis4

Baraja geldiğinizde şöyle bir durup etrafınıza bakmanızı öneririm. Kendinizi birden yeşilliklerin ve barajın ortasında bulacaksınız. Barajın üzerindeki asfalt yoldan aracınız ile geçebilirsiniz. Fakat Aytepe’ye gitmek için barajın yanından devam etmeniz gerekiyor. Asfalt yolda kıvrılarak yavaş yavaş tepeye doğru tırmanıyorsunuz. Yol zaman zaman doğu Karadeniz yayla yollarını anımsatsa da o kadar sarp değil. Buraya yerleşmiş olan halkın büyük çoğunluğunu Doğu Karadeniz insanı oluşturuyor ,sanırım yerleşme nedenleri yeşilliğin bol olması ve sarp arazi.

aytepe-azgezmis2

Aytepe’ye 1,5 km kala yol kenarında bir kır lokantası var burada soluklanmak isterseniz ağaçların altında oturup sessizliğin tadını çıkarabilirsiniz. Ancak asıl sessizlik yukarı çıktığınızda Aytepe’de başlıyor. Ormanın içinde sizi patika yollarda yönlendiren tabelalara uyarak yönünüzü bulabilirsiniz. Burada kesinlikle aracınızı bırakıp bir kaç saat yürümelisiniz ki bu güzel ormanın ve kuş seslerinin tadını çıkarın.

Zaman zaman yaylaya sis çöküyor ve karşınıza sislerin içinden bir çoban ve sürüsü çıkıyor. Yürüyüşü ve sessizliği sevenler için hafta sonu gidilecek ideal bir mekan. Bu arada unutmadan Aytepe’ye tırmanırken bütün Izmit ayaklarınızın altında. Yolda manzarayı seyredebileceğiniz noktada bir lokanta var.

aytepe-azgezmis3

Burada bir kaç saat geçirip birşeyler yemek ihtiyacı hissettiğinizde sizi ormanın içinde başka bir cennete davet ediyorum. Karaaslan Alabalık Tesisleri. Kendinizi kesinlikle Karadeniz’in ortasında bir yerde hissedeceksiniz. Derenin kenarına ahşap ve üzeri gölgelikli oturma yerleri yapılmış yemeğinizi burada veya içerideki restoran kısmında yiyebiliyorsunuz. Muhteşem kuş sesleri korusunu dinlemek için kesinlikle dere kenarında oturun derim. Telefonu 0262 345 0101

aytepe-azgezmis1

Mekanda Karadeniz yemekleri yanı sıra tavuk köfte gibi seçeneklerinizde var. Ayrıca bu güzelliğin içerisinde yaz kış konaklama imkanınızda var. Tesisteki tüm binalar ahşap, asla beton yok bu yüzden de çok sıcak bir görüntüsü var. Yemek fiyatları makul seviyede kişi başı 15 TL ye doyabilirsiniz. Çevreyi jeep veya ATV ile gezmek isterseniz tesis böyle bir hizmet de veriyor. ATV kirası 1 saat için 50 TL Jeep 2-3 saat için kişi başı 45 TL. Aytepe yeşilin içinde bir gün geçirmek için ideal bir mekan.

Aytepe

Istanbul’a çok yakın doğayla baş başa kalabileceğiniz, yeşilin değişik tonlarını göreceğiniz bir cennet köşe Aytepe. Istanbul’a…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Ankara’nın hemen yanıbaşında hatta İstanbul’dan giderken Ankara’nın 70 km. öncesinde milli parklar ve kaplıcaları ile ünlü Kızılcahamam’ı es geçmeyin Zehra Hn. keşfedecek çok şey bulacağınıza eminim.

  • Yazılarınızı okudukça gidip göresi geliyor insanın. Küçük ve şehir kalabalığından uzak bu yerler birçok insanı cezbatmese de beni her zaman etkiliyor. Bir ara NTV’de yakın yerler adlı bir program vardı ve istanbul’a yakın yerleri gösteriyordu. Aynı sizin yaptığınız gibi. Bu tarz yerler oldukça fazla; ama fazla bilinmiyor. Yazılarınızla takip etmeye ve yeni yerler keşfetmeye devam ediyorum. Nerde yaşıyorsunuz bilmiyorum. Büyük ihtimalle istanbul’da yaşıyorsunuzdur; ama şu Ankra’ya da yakın olan bir yerler bulursanız çok iyi olur. Ama şöyle en bilinmeyeninden ve sessiz sakin doğa içinde bir yer olsun. :) İçinde tarih de olabilir. Belki Ankaralıların olmayabilir ama benim ihtiyacım var. Ankara’da okumak insanı köreltiyor galiba. Ben biraz gezip görebileceğim ve dinlenebileceğim aynı zamanda da Anadolu havasını tadabileceğim bir mekan arıyorum ya da biz birkaç kişi arıyoruz. Takip edeceğim ve yeni yazılarınızı sabırsızlıkla bekleyeceğim

    • Merhaba Taner bey,

      Ankara’ya yakın ama sakin bir yer deyince aklıma hemen Beypazarı ve Nallıhan geldi. İlk işim o yerleride yazıp tanıtmak olacak. Bende Hacettepe’de okudum Ankara’da okumak ne demek iyi bilirim.

Yorumunuz?