İstanbul’da Gastronomi Turu

30 Ekim 2023 · Hakkı Ceylan

İstanbul gerek turizm gerekse iş amaçlı olarak her sene pek çok insanı kendisine çekmektedir. Şehre ilk kez gelmişseniz, İstanbul lezzetleri ve tarihi yerleri üzerine bilgi sahibi olmanız önceden önerilmektedir.

Her ne kadar pek bilinmese de İstanbul’un ünlü pek çok lezzeti bulunmaktadır. Bunların neler olduğunu bilmek, bir şeyler yemek istediğiniz zaman size güzel alternatifler sunabilir:

 • Islak Hamburger
 • Balık Ekmek
 • Kumpir
 • Midye Dolma
 • Kanlıca Yoğurdu
 • Osmanlı Şerbeti
 • Közde Mısır

Bu gibi İstanbul lezzetleri tadılması önerilen tatlar arasındadır. Bunlara ek olarak gezilecek yerleri de bilmek bu geziyi daha iyi bir şekilde tamamlamak için önerilmektedir.

İstanbul’da Tarih ve Kültür Dolu Bir Gezi

İstanbul tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığı için görülmesi gereken pek çok yer bulundurmaktadır. İstanbul tarihi yerleri dendiği zaman, akla gelen yerlerden biri Rumeli Hisarı’dır.

Fatih Sultan Mehmet’in emriyle İstanbul’un fethi sırasında, Karadeniz’den Bizans’a gelebilecek yardımları kesmek amacıyla sadece 90 günde inşa edilen Rumelihisarı, şehrimizin en saygın tarihi anıtlarından biridir. Boğaz’a hâkim bir yapı olan bu hisar, aynı zamanda Boğazkesen Hisarı olarak da bilinir; çünkü bu isim, aslında hisarın özgün amacını yansıtır.

Rumelihisarı, üç büyük kulesi ve sağlam surlarıyla büyüleyici bir örnek oluşturur. Boğaz’ın iki kıyısının birbirine en yakın olduğu noktada, Anadolu Hisarı’nın tam karşısında konumlanmıştır. Ayrıca İstanbul uçak bileti satın aldıktan sonra, Yoros Kalesine de bakmak önerilmektedir.

Beykoz’un sarmalayan yemyeşil ormanları arasında konumlanan ve Karadeniz’e kuşbakışı bir bakış sunan Yoros Kalesi, İstanbul’un tarihi zenginliklerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Doğu Roma İmparatorluğu’nun güç kaybetmesiyle uzun bir süre Cenevizlilerin denetiminde kalan bu kale, 1391 yılında Yıldırım Bayezid tarafından fethedilmiştir.

Bu gibi yerlerin yanı sıra Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı, Çemberlitaş ve Galata Kulesi gibi yerler de önerilen konumlar içerisindedir.

İstanbul’da Romantik Bir Tatil

Eğer sevdiğiniz kişi ile şehre romantik bir tatil yapmak için İstanbul uçak bileti almışsanız, gezebileceğiniz uygun yerler yine vardır. Kız Kulesi bunların arasında unutulmaması gereken bir yerdir. Üsküdar-Beşiktaş motorlarıyla karşıya geçerken izlenebilen yapı hakkında birçok efsane dolaşmaktadır.

İstanbul’un en romantik sembollerinden biri olan Kız Kulesi, 2000 yılında restore edilerek restoran olarak yeniden hizmet vermeye başlamıştır. Kız Kulesi’ni ziyaret etmek için restoranda yemek yeme zorunluluğu bulunmamakla birlikte, daha romantik bir şekilde zaman geçirmek için önerilmektedir.

Üsküdar Salacak ve Kabataş’tan Kız Kulesi’ne tekne ile ulaşmak isterseniz, Üsküdar Salacak iskelesinden her gün 09.00-18.45 saatleri arasında seferler düzenlenmektedir. Ayrıca İstanbul tarihi yerleri içinde Kabataş’tan sadece hafta sonları 09.00-18.45 saatleri arasında seferler yapılmaktadır.

İstanbul’da En İyi Fotoğraf Çekim Noktaları

İstanbul özellikle sahip olduğu tarihi yerleri ile fotoğraf çekimine uygun pek çok yer de bulundurmaktadır. İster sevdiklerinizle isterseniz kendi başınıza gelin,

 • Sultanahmet Meydanı
 • Ayasofya
 • Gülhane Parkı
 • Çiçek Pasajı
 • Ortaköy
 • Kapalıçarşı

Bu kapsamda önerilen adreslerden bazılarıdır.

İstanbul’da Tarihi ve Modern Müzeler

İstanbul müzeleri özellikle tarih seven kişiler için önerilen adresler arasındadır. Topkapı Sarayı Müzesi bunlardan bir tanesi olarak karşılaşılmaktadır. Tarihi Yarımada’nın gözde turistik noktalarından biri olan Topkapı Sarayı, İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Sarayburnu’nda yer alan Topkapı Sarayı, İstanbul’un fethinden sonra inşa edilmiş olup tam 400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olarak önemli bir rol oynamıştır.

Bu görkemli saray, Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihindeki parlak dönemlere tanıklık etmiş ve aynı zamanda bazı entrikaların ve hüzünlü anıların da sahnesi olmuştur. 3 Nisan 1924 tarihinde müze olarak kullanılmaya başlanan Topkapı Sarayı, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi unvanına sahiptir. Saray, 300.000 metrekarelik bir alana yayılmış olup yaklaşık 300.000 arşiv belgesine ev sahipliği yaparak dünya genelindeki saray müzeleri arasında en büyüklerden biri olarak kabul edilmektedir.

Ayrıca İstanbul adaları da yeşil bir gezi için önerilmektedir. Prens Adaları içerisinde doğal güzellikleriyle öne çıkan Heybeliada, Büyükada’ya göre daha sakin bir atmosfere sahiptir. Ancak yaz aylarında Heybeliada’ya ziyaret edenler, bu adanın da yazın kalabalıklaşabileceğini görebilirler. İstanbul’da yaşayanlar, Büyükada yerine Heybeliada’yı tercih etmeye başladığı için yaz mevsiminde Heybeliada da hareketli hale gelir.

Türk Hava Yolları ayrıcalıkları ile İstanbul Uçak Bileti Ayrıcalıkları

İstanbul’a gelme amacınız ne olursa olsun güvenilir ve hızlı bir şekilde İstanbul uçak bileti satın almak ve birinci sınıf bir uçuş deneyimi yaşamak istiyorsanız, THY ile bunları yakalayabilirsiniz. Dönem dönem sunulan kampanyalar ve Miles & Smiles gibi fırsatlarla da uçuş tecrübesini yükseltebilirsiniz.

İstanbul’da Gastronomi Turu

İstanbul gerek turizm gerekse iş amaçlı olarak her sene pek çok insanı kendisine çekmektedir. Şehre ilk…

azgezmis.com

Yorumunuz?