Bozcaada keşfedilmeyi bekliyor

19 Mart 2016 · Hakkı Ceylan

Bozcaada gidenlerin yeniden girmek isteyeceği güzellikte bir yer. Bana kalırsa her mevsim gidilebilecek bir ada burası. Türkiye’nin Marmara ve Gökceada’dan sonra üçüncü büyük adası olması özelliğini de taşıyor aynı zamanda.

Bozcaada şu sıralar oldukça sakin; ama yazın haliyle tam tersi bir durum söz konusu oluyor. Yaz aylarında turist akınına uğrayan yer, deniz kenarında tatil yapmak isteyenlerin uğrak merkezi haline geliyor. Adaya ne için gitmeliyim derseniz eğer emin olun sizi kendisine çekecek tüm güzellikleri bünyesinde barındırıyor.

Bozcaada da ne yapılır?

Adada uzun doğa yürüyüşleri yapabilir; aynı zamanda sakinliğin tadını çıkartabilirsiniz. Size önerebileceğim başlıca yerleri de söyleyeceğim. Uğramadan geçmeyin derim..

Bozcada Kalesi

Merkezde yer alan Bozcada Kalesi inanın bana görmeye değer güzellikte bir yapı. Zamanında Fatih Sultan Mehmet tarafından onarılan kale daha sonra öylece kala kalmış. Bozcada’ ya kadar gitmişken uğramadan geçmeyin derim. Bu aralar pek bakımlı olmasa da gitmişken en tepesine kadar tırmanmanızı tavsiye ederim.

bozcaada_sarap

Bozcaada Şarap Fabrikaları

Bozcada’ ya gelip te şarapların tadına bakmamak olmaz. Her şeyin doğal ve güzel olduğu bu eşsiz yerde çavuştan yaptıkları beyaz şaraplar tadılmayı bekliyor. Özellikle Corvus fabrikası bu konuda bir numara diyebilirim.

yel-degirmenleri-bozcaada

Bozcaada Rüzgar Değirmenleri

Bozcaada devamlı rüzgar alan bir yer. Bundan dolayı burada yaklaşık 11 rüzgar değirmeninden oluşan çok güzel bir santral var. Burada izin alıp içeri girme şansınız var, fırsatınız olursa güneşin batışını da izleyebilir ve huzurun tadını çıkartabilirsiniz.

Göztepe

Adanın en yüksek noktası olan bu nokta. Yolu bir hayli bozuk; ama arabanız yüksek arazi aracıysa gidip görülmeye değer. Burada bir verici istasyonu da var, görmeden geçmeyin derim.

Tabi bunları yazdım; ama bu adanın dört bir köşesi adeta cennet. Yani kafanızın istediği her yöne tereddüt etmeden gidin derim, bunlar sadece ufak tavsiyeler.

Bozcada’ya Nasıl Giderim?

Bozcada’ ya en kolay ulaşım havayolu kesinlikle. Böylelikle hem zamandan tasarruf edersiniz hem de konforlu bir şekilde yolculuk yapmış olursunuz. Bu aralar Türk Hava Yolları sitesinde uygun kampanyalar mevcut bir göz atın derim.

Bozcaada keşfedilmeyi bekliyor

Bozcaada gidenlerin yeniden girmek isteyeceği güzellikte bir yer. Bana kalırsa her mevsim gidilebilecek bir ada burası….

azgezmis.com

Yorumunuz?