Samsun keşfedilmeyi bekliyor

27 Temmuz 2016 · Hakkı Ceylan

Uzun süredir seyahate çıkmadınız, biraz yolculuk yapıp kafanızı boşaltmak istiyorsunuz, size yeni bir rota tavsiye edebilirim, görmediyseniz mutlaka Samsun’u görün. Ufak bir araştırmayla Türk Hava Yolları’nın sitesinden bulabileceğiniz uygun fiyatlı uçak biletini alarak ilk adımımı atmış olun. Bundan sonra yol nereye götürürse oraya gitme zamanı. Samsun’a gitmişken görebileceğiniz yerlerin bir özetini aşağıda bulabilirsiniz; fakat burada olmayan kendi kendinize keşfedebileceğiniz çok daha fazla güzellik bulacaksınız.

samsun-bandirma-vapuru-muzesi-thy-ucak-bileti

SAMSUN

Samsun Karadeniz’in uzun kıyı şeritlerinden birine sahip, temiz plajları ve denizi olan, zengin tarihe ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna şahitlik yapmış şehirlerden birisi olma özelliği taşıyor. Eğer bir Karadeniz Tur’u planladıysanız, bu güzel kenti gezmeye başlamadan gezinizi tamamlamayın deriz.

AMİSOS TEPESİ – KRAL MEZARLARI

Samsun’a kuş bakışı bir göz atmak isterseniz Amisos Tepesi ilk durağınız olabilir. Bu tepe Amisos aile mezarının da bulunduğu bir tepedir. Bu mezarlardan birinin (erkek olanın) Pontus Krallığının yöneticisine, diğer mezarın (bayan olanın), ünlü birinin eşine ait olabileceği ve sonuncu yapınında, kızlarına ait olabileceği düşünülüyor. Ayrıca bu tepede dinlenip, yemek yiyebileceğiniz birçok cafe-restaurantlarda mevcuttur.

ARKEOLOJİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİ

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, şehrin görülmesi gereken noktalarından bir tanesidir. Müzede yer alan eserler arasında; mezar stelleri, kabartmalar, bronz bir heykel, çanaklar-çömlekler ve som altından hediyeler sergilenmektedir. Şehrin en zengin müzesi olan Arkeoloji ve Etnografya Müzesini gezerek, Samsun’un binlerce yıl öncesine uzanan tarihine şahitlik edebilirsiniz.

samsun-thy-ucak-bileti-arkeoloji-muzesi

KABACEVİZ ŞELALELERİ

Doğa harikası olarak nitelendirilen bu şelaleler, Samsun il merkezine yaklaşık 32 km uzaklıkta bulunmaktadır. Şelalelerin olduğu bu bölge Samsun için önemli turizm bölgelerinden biridir. Kabaceviz Şelalaleri, üç aşamalı şelaleler birleşiminden oluşan bir bölge olup dağcılık, treking ve foto safari yapmak için iyi bir alternatif. Bölgede bunların yanı sıra mesire alanları da mevcuttur. Samsun gezinizdeki seyahat rotanıza Kabaceviz Şelalelerini mutlaka eklemelisiniz.

samsun-thy-ucak-bileti-kabaceviz-selaleleri

LADİK GÖLÜ

Üzerinde küçük adacıklar bulunan Ladik Gölü, Karadeniz’in enfes yeşili ve doğasının en güzel örneklerinden diyebiliriz. Gölde; tahta balığı, turna balığı ve tatlı su levreği gibi balıklar bulunduğu için, balıkçılık turizminde önemli bir yeri vardır. Ladik Gölü’nde yelken yarışları ve sörf yapmak da mümkündür. Farklı bir macera yaşamak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden birisidir.

samsun-thy-ucak-bileti-ladik-golu

BANDIRMA VAPURU MÜZESİ

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 18 silah arkadaşıyla beraber Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için Samsun’a geldiği Bandırma Vapuru’nun bire bir kopyası. Gemi’nin içerisinde balmumu heykellerinin de bulunduğu küçük bir müze bulunmaktadır. Samsun’un tarihi simgesi olarak nitelendirebileceğimiz Bandırma Vapuru Müzesini görmeden Samsundan ayrılmak olmaz.

SAMSUN PLAJLARI

Samsun şehrinde Yakakent’ten Terme’ye kadar geniş bir sahil şeridinde denize girilecek pek çok plaj bulunmaktadır. Yaz aylarında giderseniz jet-skiye binebilir ya da farklı su sporları yapma imkanı bulabilirsiniz. Aslında tatil için illa ki güney sahillerine gitmeye gerek yok. Tabi burada turizm ve eğlence altyapısı geliştirilirse, Samsun ileriki yıllarda, yaz tatillerinde insanların aklına gelen ilk adreslerden birisi olmaya aday.

Samsun keşfedilmeyi bekliyor

Uzun süredir seyahate çıkmadınız, biraz yolculuk yapıp kafanızı boşaltmak istiyorsunuz, size yeni bir rota tavsiye edebilirim,…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Samsun biraz kısa tutulmuş. Bafra ya gidip Bafra pidesi yenmeli ardından sabah saatlerinde ya da akşam mutlaka Kızılırmak kuş cenneti içinde kuşlar izlenmeli eğer şanslı iseniz at sürüleri ile karşılaşabilirsiniz. Kızılırmak kuş cennetine komşu Hitit yerleşkesi İkiztepe görülmesi gereken yerler arasında . Türkülere konu olmuş köprü üzerinde Kızılırmak’tan kalanlar izlenebilir. Alaçam kolay yol ayrımından Kolay’a doğru saptığınızda Neyzen Tevfik ‘in köyüne uğrayabilirsiniz. buradan 10 km ilerde asar kaya mezarlıkları da ilginizi çekecek. bu bölge de kartal yuvalarının altında trekking alanları mevcut. Dönüşte yine kolay kıyısında alabalık tesislerinde soluklanabilirsiniz.

    • İstersen sizi ben ağırlarım Hakkı

    • Çok teşekkürler, gelirsek mutlaka haber veririz, selamlar.

Yorumunuz?