Tromso ve Kuzey Işıkları

8 Mart 2016 · Zehra Arslan

Tromso’nun adı son dönemde Kuzey Işıkları ile anılır oldu. Norveç’in bir hayli kuzeyinde bulunan Tromso şehri Kuzey Işıkları’nı görmek için şansınızın en yüksek olduğu bölgelerden biri. Hal böyle olunca Kuzey Işıkları için çizilmiş özel rotalar bile bulunuyor. Hatta Tromso dışına çıkarken tabelalar ile bu rotalara yönlendirmeler yapılmış.

tromsocathedral

Kuzey Işıkları ya da Kutup Işıkları nasıl oluşur?

Kuzey ışıkları (kutup ışıkları) diğer bilinen adıyla Aurora güneşte oluşan manyetik fırtınalar sonucu ortaya çıkan bir doğa olayıdır. Güneşteki manyetik patlamalar sonucunda saçılan parçalar atmosferimizdeki oksijen ile karşılaştığında etrafa bir ışık saçarlar. Bu ışıklar özelikle kuzey kutup ve güney kutup bölgelerinde çok açık görülür. Kuzey kutup dairesinde görülen ışıklar Aurora Borealis diye adlandırılırken Güney Kutup Dairesi’nde görülenler ise Aurora Australis olarak adlandırılıyor.

tromsonorthernlights

İlk çağlarda görüldüğünde insanlar anlam veremedikleri için tanrıların insanları cezalandırmak üzere bu ışıkları yolladığını düşünmüşler. Geceleri dışarı çıkılmamış. Özelikle erkek çocukları almaya geldiği düşünülmüş ve çocuklar saklanmış. Bir ara savaşlarda ölen kadın savaşçıların kalkanlarından çıkan ışıklar olduğu düşünülmüş. Tüm bunlar kuzey ışıkları hakkında bir bilimsel açıklama yapılana kadar süregelmiş.

tromsokuzeyisiklari

Kuzey Işıkları İçin Tromso’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Kuzey ışıkları her mevsim görülebilir. Evet yanlış okumadınız her mevsim, ancak belli aylar dışında çok nadir olarak bu doğa olayına denk gelebilirsiniz. Kuzey ışıkları genellikle Kasım ayından başlayıp Mart ayı sonuna kadar sıklıkla görülür. Bu aylarda Norveç şartları bir hayli çetindir. Fotoğraflarınızı – 10 veya daha altındaki sıcaklıklarda çekmeye hazır olmanız gerek. Gittiğiniz mevsimde kesinlikle göreceğiniz garanti değil elbette. Kuzey ışıklarını görebilmeniz için şehir ışıklarından uzakta bir noktada olmanız gerekiyor. Havanın bulutsuz ve açık olması, son olarak da güneşte patlamaların yoğun olup dünyadan görünür olması gerekiyor.

Tromsonorthernlights

Kuzey Işıkları En İyi Nereden Görülür?

En iyi görüldüğü yerler kuzey ve güney kutup daireleridir. Norveç’te ise en iyi görülecek olan yer Tromso. Şehir merkezinden ve dolayısıyla şehir ışıklarından biraz uzaklaşıp kuzey ışıkları için işaret edilmiş rotalara giderseniz buralarda güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu bölgelerden bazılarının isimlerini verebilirim. Tromso’ya 100 km mesafede ve güneyinde Heia, aynı yönde Nordkjosbotn. Tromso’dan bu bölgelere giderken sahil kesiminde bulunan Selnes üzerinden giderseniz yol biraz daha uzar; ama çok güzel manzaralar görerek yola devam edersiniz. Selnes bölgesinde de kuzey ışığı çekmek için oldukça güzel yerler mevcut.

Tromsonorthernlights

Tromso’nun kuzeyinde ise Ers Fiyort mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Bu fiyort kuzey ışıkları için oldukça güzel bir mekan, ışıklar için en çok burada olmanızı tavsiye ederim. Bir de Kvaloya bölgesi oldukça iyi dediler; ama biz orayı göremedik. Ers Fiyort ile arasındaki mesafe sadece 13 km. Bu bölgelere gitmek için araç kiralamanız veya bir seyahat firması ile gitmenizde fayda var. Başka türlü ulaşmanız biraz güç olacaktır.

Norveç’te kuzey ışıklarını en çok göreceğiniz bölge Tromso ancak fiyortlar ve çevre zenginliği açısından sorarsanız ben Lofoten’i tercih ederim. Lofoten ile ilgili yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz: Lofoten

tromso

Tromso’da Gezilecek Yerler

Şehir çok büyük değil, bir tam günde rahatça gezebilirsiniz. Biz gezmeye yeni yapılmış olan Arktik Kilise ile başladık. Yapının çok eski bir tarihi yok, 1965 yılında inşa edilmiş. Ancak mimari açıdan ilginç bir şekle sahip. Kilise ibadete açık olsa bile girişte para ödüyorsunuz.

Şehir merkezinde limanın yanında bulunan Kutup Müzesi gezmenizi tavsiye edebileceğim bir müze. Burayı gezdikten sonra tabi ki uzunca bir süreyi limanda fotoğraf çekerek geçirebilirsiniz. Burada aracınız varsa park edebileceğiniz bir otopark da mevcut. Buradan yürüyerek Tromso’nun ana caddesine çıkabilirsiniz. Birbirine paralel giden 2 cadde alışveriş için en canlı olan caddeler. Sonrasında paralel giden caddelerde genellikle evler yer alıyor.

tromsoarcticmuseum

Tromso’nun para ödemeden gireceğiniz ve hala kullanımda olan ahşap bir kilisesi mevcut, Tromso Katedrali. Bu katedral 1861’de yapılmış. Dünyanın en kuzeyinde bulunan Ahşap Protestan katedral ünvanına sahip. Buraya mutlaka uğrayın, şehir merkezinde yürürken zaten önünüze çıkacak. Katedral küçük gibi gözükse de 600’den fazla insanı alabilecek kapasiteye sahip. İçinde bir de dilek ağacı var. Dallarına bir dilek tutup renkli ipler bağlayanlar oluyor.

Şehir merkezinde görmek isteyebileceğiniz bir başka mekan kütüphane olabilir. İçine girmeden önce mutlaka dışarıdan binanın tamamını görebileceğiniz bir yerden mimarisine bakmayı ihmal etmeyin. Bu caddelerde küçük hediyelik eşya satan dükkanlar ve kahve içebileceğiniz yerler bulabilirsiniz. Küçük bir hatırlatma Norveç dünyanın en pahalı ülkeler listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Kahveye düşündüğünüzün üç katını ödeyebilirsiniz. Şehrin bir diğer ucunda ise Tromso Üniversitesinin bahçesindeki bilim müzesi yer alıyor. Burada kuzey ışıkları ile ilgili detaylı bir film seyredebilirsiniz.

tromso

Tromso’yu tepeden görmek isterseniz teleferik ile Floya tepesine çıkabilirsiniz. Ancak biz gittiğimizde burası tadilata alınmıştı. Tepeden gün batımı fotoğrafı çekecektik ama yapamadık. Belki bir daha ki sefere yapabiliriz. Tadilat Nisan 2016 yılına kadar sürecekmiş. Havanın elverişli olduğu günlerde bu dağın tepesinden paraşütle atlama da yapabilirsiniz.

tromsocitycenter

Biraz Tromso dışına çıkmak isterseniz yukarıda da bahsettiğim gibi mutlaka Ers Fiyort’a gitmelisiniz. Tromso’ya oldukça yakın ve oldukça güzel bir fiyort. Hemen girişinde çok şık bir kafe var. Evet pahalı ama burada manzaraya karşı oturmak hayli keyifli. Fiyordun yakınında Kvayola bölgesi yer alıyor. Biz son gün oraya gitmek istedik ancak vakit darlığından gidemedik. Tromso’nun eski geleneksel evlerini görebileceğiniz yaklaşık 20 evin bulunduğu güzel bir bölge. Gidip görürseniz yazıya katkıda bulunabilirsiniz.

tromsocitycenter

Tabi en çok rağbet gören şeylerden bahsetmeden olmaz, ren geyikleri ile veya huski köpeklerle kızak turu. Bu turlar 2016 yılında kişi başı yaklaşık 100 euro civarındaydı. Muhtemelen her yıl bu fiyatlar biraz daha artacak. Tromso’ya 70 km mesafede haski köpekler ile geziler düzenleyen bir çiftlik var web adresi www.northernlightdogadventure.com

Azgezmiş olarak Şubat 2016 da yaptığımız seyahatin özetini ve fotoğrafları aşağıda izleyebilirsiniz:

Kuzey Işıkları için Firma, Tromso’da Ev ve Araç Kiralama

Daha önce de yazdığım gibi Tromso merkezinde turizm ofisine gidebilirsiniz veya her hangi bir mağazadan bu işi yapan firmalardan birinin adını alabilirsiniz. Gitmeden önce bağlantı kurmak isterseniz scanadventure.no adresinden rezervasyon yapabilirsiniz. Bizim gibi ev kiralayarak kalmak isterseniz vikinghotell.no veya tromsocamping.no adreslerine bakabilirsiniz. Araç kiralamak isterseniz en hesaplı firma genellikle Sixt oluyor, başka bir seçenek olarak da bilborsentromso.no adresine bakabilirsiniz. Araç kiralamak için önceden rezervasyon yapmakta fayda var, turistler özellikle kuzey ışıkları için bu bölgeyi tercih ediyorlar.

Ersfiyord

Norveç, Tromso’da Ne Yenir?

Tromso’da somon balığından başka ne yenir ki? Üstelik bu kadar pahalı bir ülkede oldukça uygun fiyatlı bulacaksınız, hiç kaçırmayın alın. Biz 2 tane büyük fleto somona 2016 Şubat ayında 40 TL verdik. Türkiye ile kıyaslayınca hayli uygun bir fiyat. Elbette bu fiyat pişmemiş somona verdiğimiz fiyat. Kendimiz evde pişirdik. Norveç’de otelde kalmak ve dışarıda yemek yemek bir hayli pahalı. Biz makarnaya kişi başı 50 TL verdik. Norveç’e 2010 yılında ilk gittiğimizde normal bir ekmeğin fiyatı 8 TL idi, 2016 yılında ise 12 TL olduğunu gördük.

tromsoharbour

Deneyebileceğiniz bir başka şey de geyik etinden çorba ve döner olabilir. Belki biraz kokuyor gibi gelebilir ama lezzetli bir et.

Norveç, seyahat şirketleri ile gitmek için oldukça pahalı bir ülke. Kendi başınıza gitmek isterseniz kışlar hayli zorlu, buzun üzerinde araç kullanmanız gerekecek. Yollar çok geniş değil, özellikle Tromso tarafında bir hayli tır gidip geliyor, çünkü üzerinde bulunduğu coğrafya Finlandiya ve İsveç bağlantı yolu. Hani son dönemde ölmeden önce yapmanız gereken 10 şey, görmeniz gereken 50 yer gibi herkes listeler yayınlıyor ya, kendinize ait listeniz varsa buna kuzey ışıklarının görülmesini eklemelisiniz.

Fotoğrafçılara özel olarak hazırlanan Kuzey Işıkları nedir? Kuzey Işıkları nasıl fotoğraflanır? yazısı da fotoğraf çekiminin nasıl olacağı ve hangi ekipmanların gerektiği konusunda sizi aydınlatacaktır.

Tromso ve Kuzey Işıkları

Tromso’nun adı son dönemde Kuzey Işıkları ile anılır oldu. Norveç’in bir hayli kuzeyinde bulunan Tromso şehri…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Merhabalar.Bilgilendirmeler için cok tesekkur ederiz.Uzun zamandır en iyi görülen yeri araştırıyordum artık tromsø nun en iyi secenek olduguna eminim.Suanki sartlarda virusten dolayi cesaret edemesemde insaAllah yakin zamanda gitmeyi planliyorum.Ben seyahat acentesi ile gitmek istiyorum.Acaba önerebileceğiniz guvenilir bir acenta varsa bilgilendirirseniz cok sevinirim.Çok secenek var ama karar veremiyorum benim onceligim ve en cok istedigim ışıkları görmek digerleri olmasa da olur 😊

  • Merhaba Betül Hanım, biz de gezi düzenliyoruz Tromso kuzey ışıkları için. En büyük önceliğimiz kuzey ışıklarını görmek elbette. Ancak bizim gezimiz fotoğraf ağırlıklı oluyor. Önümüzdeki yıllar için katılmak isterseniz sayfamızı buradan veya İnstagram’dan takip edip geziden haberdar olabilirsiniz.

 • merhaba , eşimle kasım ayında 4 günlüğüne tromso ya gidecegiz , yalnız kasımda gündüz saatlerinin 4 saat oldugunu okuduk, gün karardığında kuzey ışıklarını görmek dışında bir aktivite yapabiliyor muyuz? yada flam bergen i 1 günlük tur ile gezmek istersek , 4 saatlik aydınlık süreci bitince muhtesem manzaraları kacırmaktan endişe ediyoruz, etmelimiyiz ya da?

  • merhaba, hava karardıktan sonra yapılabilecek en iyi aktivite kuzey ışıkları, onun dışında bir aktivite bilmiyorum. Gün içerisinde Haski köpeklerinin çektiği kızaklara binebilir, Tromso içinde dolaşabilirsiniz. Bergen buraya çok uzak, dört gün için yapabileceğiniz bir şey değil. Ama tabi uçakla gidip gelebilirsiniz, 2 saat sürer. Flam turu tercihen yazın çok daha keyifli olacaktır. Ama daha uzun bir seyahatin içinde olmalı.

 • Merhaba
  18-22 ocak arası Tromsø ya gidiyoruz. Eşimle ev kiraladık. Sorum şu ocak ayında buz fazla araç kiralama hakkında sorularım var size
  Arac için sokakta bedava parklar varmı?
  Araç kiralamada sigorta bedeli yüksekmi
  Buzda normal araç mı jeep mi kiralamak lazım
  Bilginizi rica ediyorum
  Tskler

  • Merhaba, ana yollar temizleniyor ama diğer yollar karlı olabilir. Elbette yüksek ve 4×4 araç almak avantajlı olur ama maliyeti yüksek olacaktır. Normal bir araç kiralayabilirsiniz, tüm araçlarda özel çivili lastikler bulunuyor. Karda ve buzda rahatlıkla yol alabiliyorsunuz. Sigorta bedeli içeriğine, kiralama süresine ve şirketine göre değişir ama zaten tüm bunları gitmeden önce internet üzerinden halletmekte fayda var. Havalimanında mecbur kaldığınız şirketler son dakikada size yüksek fiyatlar verirse şaşırabilirsiniz.

 • merhaba mart ayında oslo ya gıcegız oslodan tromsoya tur bulabılırmıyız?

  • Merhaba, Evet Oslo’dan Tromso tarafına rahatlıkla tur bulabilirsiniz.

 • Kuzey ışıklarını ve bu mevsimde norveçi merak ettigimden subatin 15-24 arası orda olma planım var düşünen birileri var ise program olusturabiliriz.(balabanurullah@gmail.com)

 • Kuzey ışıklarını görmeye birlikte gidelim ne dersiniz .intereseng hotmail adresinden görüşelim.insan tek başına çekiniyorum birkaç aile toplarsak hem ucuza gelir.hem güvenli olur.organizasyonu birlikte yaparız.soyle on kişilik bir grup oluruz. Düşünenler yazsınlar bana.dil sorunu yok dil biliyoruz buda size bonus olur.

 • Merhabalar Agustos ayinin sonunda Norvec’e gitmeyi planliyorum. Arac kiralamak ve kalacak yer ucretini paylasmak icin seyahat arkadaslari ariyorum. Tatil zamanim esnek. Ogretmen oldugum icin yaz boyu olan bir plana uyarim. Iletisim icin 535 799 79 15 benim numaram.

 • Arkadaşlar bende 2017 Mart’ında Oslo’da olmak ve çevreyi gezmek istiyorum.Kim bana refakat eder acaba bu yolculukta.?ayet bu tekifimle ilgilenen olursa şayet 05534493400 arayabilir mi?

 • merhaba. bu yaz özel aracımla eşim ve kızımla birlikte nordkapp’a kadar gittim. Ancak 15 temmuz yüzünden seyahati yarıda kesip Türkiye’ye dönmek zorunda kaldık. Aksilik olmazsa 20 ocakta tekrar farklı rota üzerinden Tromso’ya kuzey ışıklarını görmeye özel aracımla tekrar gidecegim

  • Murat Bey size şimdiden iyi yolculuklar, umarım kuzey ışıklarını keyifle izleme fırsatını yakalarsınız.

 • Merhaba. Yazınızı zevkle okudum. Oradaymış gibi hissettim ve bir kez daha gitmek için heveslendim. :)) Seneye tekrarlanma ihtimalini de okuyunca çok heyecanlandım. Eğer tekrarı olursa ben ve eşim de katılmak isteriz. :) Teşekkürler.

  • Merhaba Neslihan Hanım,
   Azgezmiş’de birlikte gezelim köşemize bakarsanız 2017 yılında Tromso bölgesi değil ama masal alemi gibi olan Lofoten bölgesine yapacağımız gezimizi inceleyebilirsiniz.

 • Merhabalar,
  Ben 24 Kasim 2016’da Oslo’dan baslayarak 9 Aralik 2016’ya kadar Bodo, Tromso ve Nordkapp gibi noktalarda bulunacagim. Rotada birlikte hareket edebilecegimiz kisilerin benimle irtibata gecmesini rica ederim.
  pinarartemel@gmail.com

  Pinar

 • Merhaba, bilgilendirme için ellerinize sağlık. Biz de 4 kişi 10-15 şubat arasında tromso da olacağız.şuan sadece biletlerimizi aldık oslo üzerinden geçeceğiz. Size sorum tromsoda kalacağımız 3-4 gün için son günü de osloya ayıralım dedik nasıl bir planlama yapalım. Mesela araba mı kiralamalı yoksa turlara mı katılmalı ışıkları seyir için. Nasıl bir rota oluşturalım fikir verebilir misiniz? Mutlaka şuraya gidin bunu görün tavsiyesine de açığız Teşekkürler mut

  • Eğer fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız araba kiralamanız iyi olur. Diğer durumlarda turlardan birine katılmanız daha iyi olur.

  • Eylül ayında tromsö-lofoten adaları arasında 10 gün geçirdik. Söylenildiği gibi turlar çok pahalı, eğer araba kiralıyacaksınız turlara para vermeye hiç gerek yok, önemli olan şehirden uzak ışıkların az olduğu bir yer bulmanız. Şahsen biz öyle yaptık. Türkiyedeyken maps.me uygulmasını indirin çevrim dışı haritadır. Kalıcağınız yerdende broşür ve harita alın o broşurlerde izleme noktaları işaretli, ona göre de gidebilirsiniz yada gündüz arabayla gezerken bambaşka yerlerde keşfedebilirsiniz.
   Pahalı bir şehir
   Kahvaltı için süpermarketlerde açık büfe gibi salata barlar var , oralardan aldığımız ekmek ile de Sandviçler hazırlayıp sabah ve öğle öğünlerini yaptık.
   2. Bir tüyo: giderken termos götürün, her yerden ücretsiz sıcak su isteyebilirsiniz. Yanınıza alacağnız kahve ile her yerde ücretsiz kahvenin keyfini çıkarın :)

  • Cenk Bey katkınız için teşekkürler, yazdıklarınıza yüzde yüz katılıyorum.

 • merhaba Zehra hanim ve hakkı bey ben osloda yaşıyorum gelmek isteyen arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım otel araba kiralama her türlü konuda elimden gelen varsa yaparım arkadaşları yönlendirebilirsiniz bana. tek istediğim çok sevdiğim ve burda bulamadığım Winston soft her gelen bi karton getirse yeter başka bişey istemiyorum iyi günler 😊

  • Merhabalar. Sormak istediğim birkaç şey var, iletişim bilgilerinizi e202742@metu.edu.tr adresime iletir misiniz? Çok teşekkürler!

  • Canan Hanım,
   biz sizin mailinize cevap yazdık. Sorularınız bize ise bizimle info@azgezmis.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

  • Selamlar Aziz Bey, 21-22 ocak oslo da 23-28 ocak tromso da bulunacağım, yardımınızı istersem size nasıl ulaşabilirim acaba ? bilgi verebilirseniz sevinirim

 • En büyük hayallerimden biri çok tatlı anılarınız olmuş bayıldım.

  • Umarım bir gün siz de hayallerinizi gerçekleştirirsiniz.

 • meraba. ben osloda yaşıyorum bu kış ilk defa kuzey ışıklarını görmeye gideceğim ama gelen kimse yok tek gitmek sıkıci olur türkiye’den tromsoya gelen arkadaşlar varsa beraber gidebiliriz iletişime geçerseniz sevinirim iyi günler .

  • selaM.BEN 3 ARALIK 8 ARALIK ARASI OSLO VE TROMSODAYIM.KUZEY IŞILARI İÇİN GELİYORUM.BEN DE TEK GİDİYORUM.3 ARALIK TA SMART HOTEL OSLO DA KALACAĞIM.5 ARALIK TA TROMSO YA GEÇİCEM.DETAYLARI GÖRÜŞEBİLİRİZ.

  • Ben de gelicem Aziz bey. Kısmet olursa beraber gidelim..selamlar

  • Merhaba , oslodan kuzey ışıkları hiç görülmüyormu? Daha önce tromsö ve lofoten adalarınına gittim, şimdi de osloya gelmek istiyorum fakat birdaha norveçe gelme amacım hem güney kısmını gezmek hemde yine kuzey ışıklarını görmek, acaba hiç şansımız yok mu oslodan görmek? Aralık-ocak arasına bilet alacağım ona göre

  • Oslo oldukça güneyde yer alıyor, normalde bu kadar güneyde görülmez fakat güneşteki aktiviteler bazı yıllar çok yüksek oluyor o zamanlar görülme şansı olabilir. Ama çok çok düşük bir ihtimal.

  • merhaba Aziz Bey, 22 ocak- 5 Şubat norveç gezısı için rota yapamadım kış old için zor olacak gibi. ayrıca tek gideceğim ve acaba yardımcı olabilir misniz ve kalmak ıcın de ne önerirsiniz oslo, bergen, tromso şehırlerinde en uygun nasıl gezilebilir.

  • merhaba münevver hanım oslo ve Bergen için yardımcı olabilirim size iletişim adresinizi gönderin merak ettiklerinizi cevaplayabilirim

  • hocam iletisime gecebiliriz. 4 kisi 31 ocak 6 ocak arasi araba kiralayıp gidicez. instagramdan ulasabilirsin @emreumutluu

 • Merhaba, yazı için çok teşekkürler:-) ben ve bir arkadaşım 11-16 mart tarihleri arası osloya uygun bir bilet bulup aldık ama asıl amacımız kuzey ışıklarını gormek. Uçak biletlerine bakıyorum gerçekten çok pahalı. Araç kiralayacak kadar şoförlüğümüz iyi değil. Sizce ne yapmalıyız? En ıygun şekilde kuzeye nasıl gidebiliriz Oslodan?

  • Oslo – Tromso arası çok uzun bir mesafe. Eğer uçakla gitmeyecekseniz çok fazla sürecektir. Direkt olarak Tromso’ya tren bulunmuyor; ama Stockholm üzerinden Narvik’e kadar trenle gelip oradan otobüsle Tromso’ya devam edebilirsiniz. Bu yolculuk toplamda bir günden fazla sürecektir. Bunun bir de geri dönüşü var unutmayın. Siz de 5 gece için bilet almışsınız ve 3 gece için Tromso’ya gitmeye değer mi karar vermek zor. Üstelik bu yolculuğun maliyeti de düşündüğünüzden çok daha pahalı olacaktır. Uçakla gitmek hem zaman hem de ekonomi açısından çok daha elverişli.

  • merhaba, bende 3aralıkta istanbuldan osloya uçuyorum, daha sonra tromsoya geçmek istiyorum ama henüz oslodan tromsoya bilet almadım, benimle iletişime geçerseniz sevinirim size katılırım bende :)

 • Merhabalar, öncelikle yazınız çok güzel olmuş ve planladığım gezi için heycan verici.

  3 arkadaş olarak şubat ayı başında tromsoya seyahat dusunuyoruz. Toplamda 4 günlük bir seyahat planımız var. Ancak tromsoya ulaşım inanılmaz pahalı. İsveç yada Finlandiya üzerinden tromsoya ulaşma imkanımız var mıdır? Yada yakın bölgelerde ki önerebileceğiniz havaalanı veya gemi ulaşımı.

  • Fatma Hanım,
   Danimarka’ya gidip oradan ulaşabilirsiniz. Kopenhag’dan bir çok yere uçak var. Ancak Pegasus Oslo’ya çok uygun uçuyor. Biz genelde Pegasus ile uçuyoruz.

  • arkadaşlar bizde subat basinda osloda olucaz. ulasirsaniz haberleslim. hefefimiz reine falan instagram: emreumutluu

 • Merhaba ben de 9-12 Şubat tarihlerinde gideceğim. Svalbard ı görmek istiyorum fakat Tromso daha aktiviteli gibi görünüyor. Amacım kuzey ışıklarını görmek olduğu için tarih aralığı konusunda sizin de yorumunuzu rica edebilir miyim? Teşekkürler,

  • Tarih aralığınız gayet uygun, fakat başka bir etken hava durumunun müsait olması, yani hava kapalı ve bulutlu ise görme şansınız yok, umarım açık olur…

 • merhaba ben eşim ve 3 yaşındaki çocuğum ile stockholm a uçakla gidip oradan kuzey ışık’larını görmeye gitmeyi planlıyoruz acaba kalma problemini çözmek ve daha cok gezmek icin karavan kiralasam diye düşünüyorum uygun olurmu kuzey ışık’larını seyredeceğimiz bölgelere ulaşabilirmiyim ? ayrica orada bizim B sınıfı ehliyet ile kiralayabilirmiyiz ? bilginiz varmı acaba ?

  • Ehliyet problem olmaz, elbette kullanabilirsiniz. Fakat karavan o kadar soğukta problem olabilir. Kuzey ışıklarını çıktığında kaldığınız evin penceresinden bile seyredebilirsiniz, yeterki önünüz açık olsun. Airbnb gibi sitelerden ev bütçenize göre ev kiralamak en iyisi..

 • Merhaba,
  Svalbard daha mi uygun kuzey ışıklarını görmek icin ? Ben ocak ayi sonu gitmeyi düsünüyorum, ocak, subat aylari özellikle belirtilmisti okudugum bir yazida.

  • Ocak ayında hava açık olursa görme şansınız var. Svalbard çok kuzeyde ama orada da görülüyor. Birçok etkenin bir araya gelmesi gerekir. Umarım görebilirsiniz

 • Bir kaç kişi sayfa üzerinden Norveç’e gitmek için yazışma yapıyor. Mail adreslerinizi vermemizi isterseniz bize bilgi verin. Bu yazışmaları özel maillerinizden devam ettirmeniz daha iyi olacaktır.

 • Merhaba,
  13-20 Ekim 2016 tarihlerinde Norveç.e gitmeyi planlıyorum. Tur ile gitmiyorum. Oslo.ya yakın biryerde konaklayacağım. Fotoğraf çekmeyi seviyorum. 1 haftalık süre içerisinde hem fotoğraf hem de Norveç.ten keyifli anılarla ayrılmak için önerebileceğiniz rotalar nelerdir?
  Bu tarihlerde gün ışığını ne kadar görebiliyoruz ve genellikle karanlık mı oluyor? Kuzey ışıklarını görmeye uygun tarihler mi? Fotoğraf çekimi açısından gün ışığının az olması çok sorun oluyor mu?
  Mutlaka yapmadan dönmeyin dediğiniz şeyler var mı?
  Gemi veya şehir turları satınalabileceğimiz şirketler hangileri ve maliyetleri hakkında bilginiz var mı?
  Ne çok sorum varmış:) Önerilerinizi alabilirsem ilk defa gideceğim bu ülkede çok faydası olacağını düşünüyorum.
  Tşk, Svg

  • Merhaba, Ekim ayı yağışlı olmadığı günlerde keyifli olacaktır, tabii biraz soğuk olabilir, dikkat edin. Oslo civarında konaklamanız kesinse Oslo’dan başlayan 1-2 saatlik ufak adacıkları dolaşan turlar var, onlardan birine katılabilirsiniz. Devamlı Oslo’da olacaksanız Oslo Pass kartı almanız çok işinize yarar, bahsettiğim tur da bedavaya gelir. Bu turla dolaşırken çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Frogner Park, Vigeland Park, Norsk Folke Müzesi ve Opera Binası, Kon-Tiki Müzesi, Viking Gemi Müzesi, Fram Müzesi’ni görebilirsiniz, Oslo civarında yarım saatlik mesafede Songsvann Gölü’ne gidebilirsiniz. Ama asıl olan tabi ki Bergen’e giderek oraları görmek, hem de Flam turuna katılmak.

  • Bilgilendirme için çok teşekkürler:)

  • Umarım işinize yarar, keyifli seyahatler.

  • Hakkı bey tekrar merhaba,
   Oslo’dan Bergen’e gidiş ve Flam gezisini kapsayan bir turu satınalabileceğim biryer var mı? Yoksa seyahat planını Nasıl yapabilirim, Nasıl bir rota izlemeliyim?

  • http://www.norwaynutshell.com web sitesi üzerinden satın alabilirsiniz. Oslo Bergen arasını uçakla gidebilirsiniz, en konforlusu bu olacaktır. Biraz daha uygun fiyatlı gitmek isterseniz trenle gidebilirsiniz.

 • iyi akşamlar.yazılarınızı okudum.ilk defa yalnız yurt dışı gezisi yapacağım.3 gün oslo 3 gün tromsoda kalacağım.çok fazla ingilizcem yok.dünyanın bir çok yerine gittim.ancak ya grup yada turla.çok ta mutlu olamadım.bu benim ilk deneyimim.aslında bir yol arkadaşı bulsam iyi olacak.masrafları paylaşım ve yol arkadaşlığı için.ama zor görünüyor.bunu başarabilirmiyim.dikkat etmem gereken ne gibi ayrıntılar var.epeyce araştırdım.kuzey ışıkları turunu tromsoya gittiğimde alabilirmiyim.köpeklerle kızak tek kişi nasıl olur.tekeyle balina gözlemlemesi yapabilirmiyim.bu koularda beni aydınlatırsanız sevinirim.ayrıca uçak biletini osloya gidiş dönüş ucu aldım.ama oslo tromso arası birz yüksek.bana 2aralık 8 aralk arası bu tur kaça mal olabilir.kuzey ışıkları turunu hangi şirketten ne kadara alabilirim.teşekkürler.

  • Merhaba Lale Hanım,
   seçtiğiniz ülke oldukça pahalı bir ülke. Burada otelde kalmanız veya bizim gibi ev kiralamanız tek olacağınız için bir hayli pahalı olacaktır. Orada yaşayan birinin evinde kalmak isterseniz couchsurfing.com diye bir site var. Oradan bakıp gideceğiniz yerlerde misafir kabul edenlerin evlerinde para ödemeden kalabilirsiniz. Kuzey ışığı turu için bir geceliğine 110 Euro civarında ödeme istiyorlar. Gittiğinizde her hangi bir mağazda bile bir firmanın ismini görüp konuşabilirsiniz. Yazımda ben de bir firma adı verdim zaten. Köpeklerle kızak yapmanız tek olduğunuzda sorun değil ancak onun fiyatıda 50 Euro ve üzeri bir fiyat. Balina gözleminin fiyatı ile ilgili bir bilgim yok. Tek başınıza gidip otelde kalırsanız size 1000 Euro civarında bir maliyeti olacaktır diye düşünüyorum. Elbette bu rakam değişebilir.

  • Merhaba Lale hanım
   Bende aralık ayında kutup ışıkları için gitmeyi düşünüyorum ama bende yalnız gitmek zorunda olduğum için çekiniyordum dilerseniz birlikte gidebiliriz

  • Yol arkadaşı arıyorsanız Oslo’dan bir kişi var😊 Oslo’yu gezdirebilirim fakat tromso için benim de yol arkadaşına ihtiyacım var. Eğer gelirseniz size eşlik etmek çok güzel olur. Hem kuzeye en kuzeye tam olarak yalnız gitmeye bende çekiniyorum. Benim de yabancı dilim çat pat.

  • kadir bey ve mihrican hanım siz ne zaman gidiyorsunuz tromsoya ?

  • Lale Hanım, Kadir ve Remzi bey Aralık ayının 03 ile 10 arasında Oslo’ya gidiş dönüş bileti aldım. Benim de ilk amacım Kuzey ışıklarını görmek ve çeşitli akiviteleri gerçekleştirmek. Bir arkadaşım ile birlikte gideceğiz. İngilizcemiz iyi sevide. Uygun olan rotalarda turumuzu birleştirerek maliyeti uygun hale getirebiliriz ve daha eğlenceli hale gelebilir.

  • Zehr hanim.ben mihrican hanimla kadir beyin mail adresini rica ediyorum.ozellikle mihrican hanimin varsa.oslo icin.tskler.aziz beyle iletisim kurduk.

  • Lale Hanım,
   mailinize gönderdik Mihrican hanımın adresini.

 • Merhaba Zehra Hanım,
  Yazılarınız için öncelikle teşekkürler. Lofoten gezi yazınızı da okudum. Eylül sonu gibi Tromso veya Lofotene bir gezi planlıyorum. (Gerçi izlanda da kafamı karıştırmıyor değil:)) Kuzey ışıklarını o tarihlerde görme şansım en yüksek nerede olur sizce? Göremezsem de keyifli çok koşuşturmaya girmeyeceğim rahat bir tatil olsun istediğim için Lofoten daha ağır basıyor gibi. Fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Esra Hanım merhaba, Tromso daha kuzeyde olduğundan kuzey ışıklarını görme şansınız biraz daha yüksek; ama bu birçok etkene bağlı örneğin havanın kapalı olması durumunda nerede olursanız olun kuzey ışıklarını göremezsiniz. Eylül sonu giderseniz kuzey ışıklarını görme şansınız her yerde düşük olacaktır. Bu yüzden daha güzel manzaraya sahip olan Lofoten tarafını tercih etmeniz akıllıca olur.

 • Benimde hayallerimden biri bu. Çok ilham verici paylaşım olmuş. Siz kuzey ışıklarını ne netlikte görebildiniz?

  • Serkan Bey, kuzey ışıklarını gözle oldukça net bir şekilde görebildik.

 • Merhaba,
  Böylesi pahalı fakat ölmeden önce görülmesi gereken bir zevk kişi başı ne kadara mal oluyor? :) kaç gün konaklamalı ve hangi tarihlerde tur düzenliyorsunuz?

  • Elif Hanım,
   böyle bir gezinin maliyeti gerçekten yüksek oluyor. 6-7 günlük bir gezi için uçak bileti dahil yaklaşık 1800 ile 2000 Euro arasında bir bedel ödenmesi gerekiyor. Biz buraya arkadaşlarımız ile gidiyoruz maliyetimiz çok daha uygun oluyor elbette.

  • Yanıtınız için öncelikle teşekkür ederim fakat benim bir kaç sorum daha olacak:)
   Yıl başında orada olmak istiyorum zira sebebi yeni yıldan ziyade eşime yaşgünü sürprizi yapabilmek. Anladığım kadarıyla otelden ziyade bir evde konaklamak çok daha makul ancak önemli olan önce oraya varabilmek :) istanbuldan en uygun ve aktarmasız Oslo görünüyor. Herhangi bir turla gitmek istediğimizde fiyatlar çok daha yüksek olur diye tahmin ediyorum. Tecrübe etmiş biri olarak sizler hangi yolu tavsiye edersiniz? Ve sizin düzenlediğiniz bir tur mevcut mu? Elbette ücretleri de merakla bekliyorum :) umarım ölmeden bu sürprizi gerçekleştirebilir ve büyük hayalimi bu sayede de gerçekleştirebilirim 🙏🏻

  • Tekrar merhaba, elbette tur haricinde gitmeniz avantajlı olacaktir. Bizim düzenlediğimiz herhangi bir tur yok maalesef. Airbnb gibi sitelerden kiralık ev bulabilirsiniz,

 • Çok güzel gezmişsiniz. Fotoğraflar çok güzel. Kısmet olur da yeniden giderseniz katılmayı çok isterim. Elinize, gözünüze sağlık.

  • Şefika Hanım, seneye belki tekrarı olur.

Yorumunuz?