Nazare, Portekizli Balıkçı Kadınların mekanı

14 Aralık 2014 · Zehra Arslan

Başlıkta Nazare, Portekizli Balıkçı Kadınların mekanı yazmama rağmen malesef o kadınların fotroğrafını burada paylaşamıyorum. Bunun nedeni ise Nazare’yi ziyaret ettiğimizde bardaktan boşanırcasına yağmurun yağması ve bizim de biraz fotoğraf çektikden sonra bir kafeteryaya sığınmamız. Kafeteryada Portekiz’in meşhur belem tatlısı ve çay eşliğinde fırtınanın dinmesini bekledik. Fırtına hafifleyince biz de oradan ayrıldık.

nazare

Öncesinde etrafımızda dolaşan etekli, üstlerinde bir şal ve başları bağlı kadın balıkçılar yoklardı. Her biri iri bir erkek görünümünde olan bu kadın balıkçılar bana çok farklı geldiler. Zaten Portekiz bir çok yönü ile diğer Avrupa ülkelerinden çok çok farklı bir ülke. Bir Avrupa ülkesi ama mimari öğelerde çok fazla Arap etkisi görülüyor. Şu ana kadar gördüğüm en güzel çinileri Portekiz’deki binaların dışında ve iç süslemelerinde gördüm.

Nazare

Nazare’de bu süslemelerle bezenmiş çok estetik bir şehir. Şehrin ilk durak noktası olan tepedeki yerleşim yerinde bulunan Nossa Senhora kilisesinde bu süslemenin bir parçası olan çini örneklerini görmek mümkün. Portekiz 756 ile 1031 yıllarında Endülüs Emevilerinin yönetiminde olduğu için bu yönetim yıllarındaki arap etkisi ile hala tüm Portekiz çiniler ile donatılıyor. Elbette çiniler islami anlayışdan daha farklı olarak kendi yorumlarıyla üretiliyor. İslamiyette insan figürü kullanılmayıp genelde çiçek motifleri ile görmeye alıştığımız çinilerde insan figürleri görmek hoşuma gitti. Nossa Senhora kilisesinin içine mutlaka girip gezin. Diğer Avrupa ülkerinde gördüğünüz kiliselerden oldukça farklı. Burada hem doğu hem de batı esintilerinin bir arada olduğunu göreceksiniz.

Nazare

Kiliseden çıkıp sağa doğru döndüğünüzde yolun alt kısımlarında küçük kırmızı bir deniz feneri göreceksiniz. Atlas Okyanusunun kenarındaki bu fenerin fotoğrafını bir dergide görmüştüm bugüne kadar görülmüş olan en büyük sörf dalgası yazıyordu. Sanırım dalga yüksekliği 30 metreye kadar çıkmıştı. Feneri gördüğümde aklıma hemen o fotoğraf geldi. Ama biz oradayken deniz çarşaf gibiydi en azından bir süreliğine öyleydi. Fenere giderken malesef sağanak yağmur nedeni ile geri dönmek zorunda kaldık.

Nazare’nin çok güzel bir plajı var Nossa Senhora kilisesinin bulunduğu tepe noktasından plaja ve aşağıdaki yerleşime kuş bakışı bakıp güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Tepedeki bu meydan ve etrafındaki balık lokantalarına göz atıp bir süre oyalandıkdan sonra aşağıdaki yerleşim yerine inebilirsiniz. Buraya araba ile inebileceğiniz gibi aşağı yukarı işleyen finükiler sistemi ile de ulaşabilirsiniz bunun için ödeyeceğiniz para 1.80 Euro. Bu 2014 yılındaki geçerli fiyatı.

Nazare

Aşağı indiğinizde yukarıdan gördüğünüz güzelim Atlas Okyanusuna ve plaja daha bir yaklaşıp çok keyif alacaksınız. En başta yazdığım gibi etekli, iri balıkçı kadınlar sahilde dolaşıyorlar, ağları onarıyorlar. Kıyıda balıkçıların kullandığı ve Avrupa’daki kayıklardan farklı dizayn edilmiş kayık örnekleri duruyor. Herkes bu kayıkların başında hatıra fotoğrafı çektiriyor.

Burası yaz aylarında gözde bir tatil cenneti ve balıkçı merkezi elbette. Sahil boyunca az katlı binalar yan yana dizilmişler çoğu kafeterya ve bir kısmı da hediyelik eşya satıyor. Asıl şehrin yaşam mahalleri bir iki sokak arkada başlıyor. Oldukça güzel gözüküyor. Önce sahili keşfedip sonrasında ara sokaklara girme planı yapıyorum ancak ansızın çıkan fırtına ve yağmur ile birlikte diğer bir çok turistle birlikte bir kafede buluyorum kendimi. Bu güzel şehrin ara sokaklarını keşfetmeyi size bırakıyorum. Portekiz’e giderseniz yaklaşık 16.000 kişinin yaşadığı bu küçük güzel şehri mutlaka görülecekler listenize alın.

Nazare, Portekizli Balıkçı Kadınların mekanı

Başlıkta Nazare, Portekizli Balıkçı Kadınların mekanı yazmama rağmen malesef o kadınların fotroğrafını burada paylaşamıyorum. Bunun nedeni…

azgezmis.com

Yorumunuz?