Uçağın rötar yapması durumunda ödenecek cezalar artırıldı

29 Temmuz 2017 · Hakkı Ceylan

Yeni düzenlenen Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik taslağına göre yolcular uçuşların iptal edilmesi durumunda iç hatlar için 100 Euro karşılığı, dış hat uçuşlarında ise mesafeye göre 200 – 600 Euro arasında tazminat alabilecekler.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yeni Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik taslağını hazırladı. Yeni taslak sektörün görüşlerine sunulurken geri dönüşlere göre şekillenerek yürürlüğe girecek. Yeni taslakta yolcu hakları daha kapsamlı olurken tazminat rakamları da güncellendi. Hazırlanan taslağa göre havayolu şirketi, hareket saatinden itibaren iç hatlarda 3 saat veya daha fazla sürede yolcuları son varış noktasına ulaştıramadığı takdirde 50 Euro tazminat ödeyecek.

Dış hat uçuşlarında ise yolculara, 1500 km veya daha kısa tüm uçuşlar için 3 saat ve daha fazla sürede ulaştırılamaması halinde 125 Euro’nun TL karşılığı ödenecek. 1500 ile 3 bin 500 kilometre arası uçuşlar için 5 saat veya daha fazla sürede ulaştıramaması durumunda da 200 Euro tazminat hakkı verilecek. 3500 kilometreden daha uzun uçuşlar için uçuş saatinin iki katından daha fazla sürede yolcular son varış noktasına ulaştırılmadığı takdirde ise 300 Euro’nun TL karşılığı tazminat verilecek.

Yolcular belirtilen sürelerin sonunda uçmaktan vazgeçerse tazminat tutarları ile birlikte bilet ücretini de iade alabilecek. Yolcular, planlanan hareket zamanından en az iki hafta öncesinde iptalden haberdar edilmedikleri takdirde de tazminat alabilecekler.

Uçağın rötar yapması durumunda ödenecek cezalar artırıldı

Yeni düzenlenen Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik taslağına göre yolcular uçuşların iptal edilmesi durumunda…

azgezmis.com

Yorumunuz?