Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

21 Ekim 2022 · Hakkı Ceylan

Seyahat edeceğiniz zaman gitmek istediğiniz yere en kısa sürede varmanızı sağlayan yöntem, uçak ile yolculuk yapmaktır. Bu noktada uçak bileti satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda da bilgi sahibi olmanızın önem taşıdığını belirtelim. Böylelikle ileride yaşayabileceğiniz olası sıkıntıların önüne geçmeniz de mümkün olacaktır.

Hava Yolu Firması Seçimi

Öncelikle güvenilir bir hava yolu firması ile seyahat etmek, sandığınızdan çok daha önemlidir. Ucuz uçak bileti satın almak herkesin ortak hayali ancak sadece ucuz olduğu için gelişigüzel bir firma seçimi yapmak da bir o kadar hatalı olacaktır. Bu noktada Pegasus gibi güvenilirliğini kanıtlamış bir markayı tercih etmeniz durumunda mağduriyet yaşama olasılığınızı da ortadan kaldırmış olursunuz. Sonuç olarak bilet fiyatı ne kadar önemliyse, hava yolu firması seçiminin de o kadar önemli olduğunu unutmayın.

Havalimanı Seçimi

Uçak bileti satın alırken yapılan en büyük hatalardan biri havalimanına göz atmamak oluyor. Uçuş seferinin hangi iki havalimanı arasında olacağına bakmadığınız takdirde, gitmek istediğiniz yere ulaşmak için çok uzun bir zaman ayırmanız gerekebilir. Bu nedenle bilet satın almadan önce mutlaka dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri, inişin ve kalkışın gerçekleşeceği havalimanlarının hangileri olduğu ve bu havalimanlarının nerede bulunduğudur. Varmak istediğiniz yere olabildiğince yakın bir havalimanına inen uçuşu tercih etmenizi öneririz.

Erken Rezervasyon İndirimleri

Ucuza uçak bileti almak için erken dönemde rezervasyon yapmanız da önerilerimiz arasında yer alıyor. Çok sayıda hava yolu firması erken rezervasyon durumunda yüksek oranlarda indirimler uygulayabiliyor. Bu indirimlerden faydalanmanız durumunda ayırdığınız bütçeden hatırı sayılır oranda tasarruf elde edebilirsiniz. Elbette bunun için öncelikle seyahat planlamanızı erken dönemde yapmanız ve gidiş – dönüş tarihlerini netleştirmeniz gerekiyor. Erken rezervasyon indirimi uygulayan bir hava yolu firması seçmeniz oldukça önemli!

Uçak Bileti Koşulları

Burada koşullardan kastımız, uçak biletine nelerin dahil olduğudur. Özellikle yurt dışında bazı hava yolu firmaları, uçak biletine bagaj ya da check-in ücretini dahil etmiyor. Kişinin havalimanına vardığında sorun yaşamaması için uçak biletine nelerin dahil edildiğini de kontrol etmesi gerekir. Bu bilgi, uçak bileti koşulları adı altında iletilir. Hava yolu firmasının internet sitesi üzerinden de söz konusu bilgilere ulaşılabilir.

PNR Numarasını Kaydedin

PNR, Passenger Name Record ifadesinin kısaltılmış halidir. Satın alınan uçak biletinin sistemdeki adını gösteren kayıt olarak da ifade edebiliriz. Burada önemli olan unsur, tek bir PNR numarasının çok sayıda kişiye ait uçak biletini yansıtıyor olabilmesidir. Eğer birkaç kişi olarak tek seferde uçak bileti satın aldıysanız, tek bir PNR ile biletler sisteme kaydedilebilir. Olası bir durumda sizden PNR bilgisi istenebileceği için bilet satın alırken bu bilgiyi kaydetmeniz tarafınıza büyük kolaylık sağlayacaktır.

İsim Bilgisi

Biletinizi aldıktan sonra bilette yazan isim bilgisini de kontrol etmenizde fayda var. Kimi zaman hava yolu firmalarının sistemlerinden kaynaklanan basit problemler yaşanabiliyor. Bu nedenle bilet satın alma işleminizi tamamladıktan sonra, biletin üzerinde yazan bilgileri hemen kontrol edin. Eğer hatalı bir bilgi olduğunu tespit ederseniz vakit kaybetmeden ilgili firma ile iletişime geçin. Bu sayede hatanın düzeltilmesi için gerekli başvuruyu da gerçekleştirmiş olursunuz.

Uçak Bileti Değişikliği Hakkı

Biletinizi satın aldıktan sonra dilediğiniz zaman değişiklik ya da iptal hakkı sunan hava yolu firmalarını keşfedin. Bu sayede olası bir durumda yola çıkamazsanız biletinizin yanmasını göze almak zorunda kalmazsınız. Örneğin Pegasus Flex, istediğiniz zaman biletinizle ilgili değişiklik ve hatta iptal hakkı sunuyor. Seyahate çıkacağınız tarih değiştiğinde, yeniden bilet almak yerine sadece biletinizin tarihini ve uçuş saatini değiştirmeniz yeterli oluyor. Yapılması gereken ise sadece biletin satın alınması aşamasında Pegasus Flex’i bilete eklemek oluyor. Bu avantajlı hizmetleri keşfederseniz çok daha kazançlı çıkarsınız.

Kampanyaları Araştırın

Sizlere son önerimiz ise uçak bileti satın almadan önce kampanyaları araştırmanız olacak. Eğer en uygun fiyatla uçak bileti satın almak istiyorsanız, önce kampanyaları inceleyin ve sonrasında kararınızı verin. Özellikle Pegasus BolBol kampanyasına mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz. Uçak bileti satın aldığınızda pek çok avantajdan da faydalanmanızı sağlayan bu kampanya sayesinde birbirinden özel ayrıcalıklara erişme şansınız da oluyor.

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seyahat edeceğiniz zaman gitmek istediğiniz yere en kısa sürede varmanızı sağlayan yöntem, uçak ile yolculuk yapmaktır….

azgezmis.com

Yorumunuz?