Paskalya Adası, Şili, Patagonya, Arjantin Fotoğraf Gezisi, Vizesiz

Gezi Tarihi: 30 Kasım 2024 - 18 Aralık 2024

Son yılların en büyük gezisini bizimle yapmaya ne dersiniz. İnsanın ömründe bir defa yapacağı bu gezi için bu kadar uzağa gidince bir çok yeri bir arada görelim istedik. Gezimiz 18 gün sürecek ve nefes kesen manzaralar, bazen yerliler objektiflerimize poz verecekler.  Aynı anda bir çok yer ve 19 gün sürecek Paskalya Adası, Şili, Patagonya, Arjantin fotoğraf gezisi.

Gezimiz Şili’den başlayacak. Buradan hareketle, Atakama Çölü, Paskalya Adası, Patagonya, Arjantin ve tabiki burada bir tango akşamı yaşacağız. Gördüğümüz yeryüzü şekilleri, müthiş manzaralar, yaşamlar bizi bir süreliğine alışık olduğumuz dünyadan başka bir dünyaya götürecek.

1. Gün: Bugünümüz yolda yada uçakta geçecek desek daha doğru olacak.

2. Gün: Sabaha karşı Şili’ye ineceğiz. Rehberimiz ve bize özel aracımız bizi bekliyor olacak. Otelimize hemen giriş yapma imkanı olursa giriş yapıp biraz dinleneceğiz ve sonrasında şehir turumuza başlayacağız. Yerel pazarda dolaşıp biraz Şili yemeklerini göreceğiz. Şehrin tarihi hakkında bilgi alacağız. Bu sırada eski şehir içinde dolaşacağız. Bugün öğleden sonra otelimize yerleşeceğiz. İsteyen şehirde tekrar dolaşmak için çıkabilir. Uzun yolun yorgunluğu atıp önümüzdeki günler için dinleneceğiz. Akşam yemeğini hep birlikte yiyeceğiz.

3. Gün: Sabah kahvaltımızın ardından bugün Santiago’nun eteklerindeki yerleşimleri ziyaret edeceğiz. UNESCO dünya mirası listesinde bulunan Valparaiso şehri hepimizi renkli evleri ve manzarası ile adeta büyüleyecek. Bugün biraz asansör ile biraz da merdiven inip çıkarak bu şehri dolaşacağız. Burada gezerken muhteşem sokak sanatlarını göreceğiz. 19 yüzyıl başında buraya yerleşmiş olan göçmenlerin mimari anlayışlarını göreceğiz. Bu çok renkli sokaklarda akşama kadar kaybolup elbette çok renkli fotoğraflar çekeceğiz. Akşam yemeğimizi hep birlikte yiyeceğiz.

4. Gün: Bugün kahvaltımızın ardından bir uçuşla Atacama Çölüne uçacağız. Son derece değişik yüzey şekilleri, vadiler, çöller, tuz düzlükleri, gayzerler, lagünler ve volkanlar arasındaki sıra dışı manzaraları keşfetmeye başlayacağız. Bütün gün bu adeta dünya dışı gibi olan yerlerde gezdikten sonra akşama başka bir sürpriz bizi bekliyor olacak. Akşam yemeğimizi yedikten sonra, tuz gölünün üzerinde hiç ışık olmadığı için gece sandalyelerimize oturup sıcak çikolata içip gökyüzü seyredeceğiz. Gece hayli soğuk olacağı için mont, eldiven, buff, sıcak tutan ayakkabı gibi gereçleri getirmenizi tavsiye ediyoruz.

5. Gün: Lezzetli bir kahvaltının ardından bugün ziyaret edeceğimiz köylerimiz olacak. Ancak köylere gitmeden önce sabahın erken saatlerinde tuz gölüne uğrayacağız. Sabahın sessizliğinde tuzların çatırdamalarını duyabileceğiz. Gezimizde tuz sıradağlarını göreceğiz. Devasa tuz, alçıtaşı ve kırmızımsı kil birikintilerinden oluşan bu dağ sırası, doğal heykellerle dolu bir manzarayı tasvir ediyor. Burada sarkıtlı ve sivri sırtlı muhteşem mağaralar ve Atacama Tuz Gölü ile bölgedeki volkanların etkileyici manzarasını içeren eşsiz bir morfolojiye sahip bir manzara bulacağız. Ziyaret edeceğimiz köylerde yaşayanlar ise buranın yerlileri. Uzun yıllardır geleneklerini devam ettiriyorlar. Ortak bir yönetimle bu bölgeyi yönetiyorlar. Bunları rehberimiz bize daha detaylı anlatacak. Tüm günü dışarıda fotoğraf çekerek geçireceğiz ve akşam yemeğini hep birlikte yiyeceğiz.

6. Gün: Kahvaltımızın ardından gün doğumunda And Dağlarının muhteşem görüntüsü önünde fotoğraf çekiyor olacağız. Gün içinde gayzerler ve sıcak su havuzları karşımıza çıkacak. Yüzmek isterseniz mayonuz yanınızda olsun. Altından sıcak suların aktığı tarlaların içinde yürüyeceğiz bugün. bir yerde -10 derece su varken başka bir yerde 50 derece sıcaklıkta su göreceğiz. Bu bölgede taş kerpiç ve samandan yapılmış evlerde yaşayan yerli halkın yaşadığı köyü ziyaret edeceğiz. Burada yaşayan halk hala hayvancılık yapıyor. Dolayısı ile gittiğimizde, ineklere, kuzular otlaklarda otluyor olacak. Pastoral görüntüler içinde keyifli fotoğraflar çekerek günü bitireceğiz. Akşam yemeğini hep birlikte yiyeceğiz.

7. Gün: Sabah kahvaltımızın ardından Atacama’dan, Calama’ya uçacağız ve bugün için planımızda sadece bu merkeze uçarak Paskalya Adasına gideceğimiz bir sonraki gün olan uçağı yakalamak olacak. Havalimanından otelimize transfer olacağız. Akşam yemeğine kadar serbest zamanımız olacak. Ancak otelimiz şehir merkezine uzak havalimanına çok yakın olacak. Akşam yemeğini hep birlikte yiyeceğiz.

8. Gün: Kahvaltımızın ardından bugün büyük gün. Paskalya Adasına uçuyoruz ve meşhur Moai heykellerinin içinde gezip fotoğraf çekmeye başlıyoruz. Burada yaşayan Rapa Nui yerlileri kolayca oyulabilen bu malzemeden heykeller yaptıkları gibi, tabutlar, tapınaklarda kullanılmak üzere lento ve sövelerde yaptılar. Geniş düzlükler ve önümüzde uzanıp giden okyanus kenarında bu Moai heykelleri ile yine başka bir dünyanın içine gireceğiz. Akşam olduğunda okyanus kenarındaki otelimizde adeta hiçliğin ortasında yemek yiyeceğiz.

9. Gün: Okyanus manzaralı kahvaltımızın ardından Paskalya adasında dolaşmaya devam edeceğiz. Bu ada turunda adanın gizemlerini öğreneceğiz. Rehberimiz bu muhteşem figürleri oymak ve platformlarına taşımak için gereken karmaşık teknikleri anlatacak.  Adanın güneydoğu kıyısında yer alan Akahanga Tören Kompleksi, topluluğun ahu veya tören merkezi denilen yeride görüp fotoğraflayacağız.
Ahu Tongariki’de ziyaret edeceğimiz yerlerden olacak. Pasifik Okyanusu’na bakan ve adaya bakan 15 yeniden inşa edilmiş heykelin bulunduğu adanın en büyük platformu.Bugünü de unutulmazlar arasına katarak günü bitireceğiz. Akşam yemeğini hep birlikte yiyeceğiz.

10. Gün: Bu sabah gün doğumunda fotoğraf çekmek için kalkacağız. Gittiğimiz mevsimde gün doğumu tam da bu devasa heykellerin arkasında oluyor. Bu anı ölümsüzleştirerek fotoğraflayacağız. Sonrasında kahvaltımızı yapıp Şili’ye uçacağız. Şili’de ertesi gün uçağa binmek üzere havalimanına çok yakın bir otelde konaklayacağız. Akşam yemeğini hep birlikte yiyeceğiz.

11. Gün: Kahvaltımızın ardından Arjantin’in başkenti Buenos Aires’e uçacağız. Avrupa zarafetini Güney Amerika zarafeti ile kusursuz bir şekilde harmanlayan bu şehir, zengin kültürel mirası ve çeşitliliği, tutkulu tango müziği ve dansı, nefis mutfağı ve canlı yaşam tarzıyla tanınır. Buenos Aires, her biri kendi kişiliğine sahip, çok çeşitli deneyimler ve farklı mahalleler göreceğimiz bir yer olacak. Parklardan yeşil alanlara, dinamik gece hayatına, mutfak lezzetlerine, mimari ve tarihe, sanat ve kültüre, futbol tutkusuna, alışverişe ve pazarlara kadar.
Bugün şehirde herkes özgürce gezip şehri fotoğraflayacak. Bugün rehberimiz yok ve serbest zamanımız olacak. Akşam olduğunda yemekli müthiş bir tango gecesi bizi bekliyor olacak.

12. Gün: Kahvaltımızın ardından bugün tam gün Buenos Aires turu yapacağız. Kalabalık sokaklarda, sanatçıların ve turistlerin halk ile kaynaştığı yerlerde fotoğraf çekeceğiz. Bir gün önce önünde fotoğraflar çektiğimiz tarihi binaların hikayelerini dinleyeceğiz. Çok keyif alacağımız San Telmo bölgesini ziyaret edeceğiz. Mayo Meydanını göreceğiz. Akşam olduğunda yemeğimizi hep birlikte yiyeceğiz.

13. Gün: Kahvaltımızın ardından bugün Patagonya’ya uçacağız. El Chaltén’de konaklayacağız ve nefes kesen manzaralar için biraz yürümemiz gerekecek. Bugün hedefimiz Mirador del Torre ve Laguna Capri’yi keşfetmek ve fotoğraflamak olacak. Her ne kadar bu yürüyüşler fiziksel olarak zorlu olmasa da, nefes kesen Patagonya manzarasının kalıcı anılarını size sunacaklarından emin olabilirsiniz. Akşam yemeğini hep birlikte otelde yiyeceğiz.

14. Gün: Kahvaltımızın ardından bugünün macerası başlıyor. Doğayı yorumlayabileceğimiz, bol bol fotoğraf çekebileceğimiz, tarihi yerleri gezebileceğimiz, yaban hayatını gözlemleyebileceğimiz, gölde tekneyle gezebileceğimiz, bölgenin en güzel ormanlarından birinde yürüyüş yapabileceğimiz farklı bir gün yaşacağız. Ayrıca Arjantin’in en iyi ürünlerinden bazılarının yer aldığı “Picada Arjantin”in (farklı peynirler, etler, zeytinler ve ekmeğin karışımı) keyfini çıkaracağız.
El Chaltén’den sabah yaklaşık 9’da ayrılacağız ve 40 km boyunca kuzeye giden çakıllı dağ yolunu kullanacağız. Yol boyunca ilerlerken Cordón de Los Cóndores’in çerçevelediği Río de Las Vueltas vadisi gibi muhteşem manzaralardan geçeceğiz. Kısa bir süre sonra Eléctrico, Piedras Blancas ve Cagliero gibi buzulların muhteşem manzarasının keyfini çıkarmaya başlayacağız. Ayrıca Güney Kıta Buz Sahasına açılan kapı olan Marconi buzulunu da görebiliriz. Sık orman içerisinde ilerlerken nehre dönüşen, tarihi köprülerin altından geçen birçok dereyi geçeceğiz. Ayrıca kuş gözlemciliği yapmak için güzel Cóndor Gölü’nde de duracağız.

15. Gün: Kahvaltımızın ardından, tam gün yürüyüş yapmak istemeyenler için basit bir yürüyüş yapacağız. Dağların, buzulların, buzul vadilerinin, Patagonya ormanlarının ve lagünlerin keyfini çıkaracağız. Bu yürüyüş El Chaltén’in bulunduğu Rio de las Vueltas vadisinin kenarlarından birinde hafif bir eğimle başlıyor.
Yol, harika bir manzara sunan buzul vadisinin kenarına doğru kıvrılıyor. Çoğunlukla Lengas ve Ñires ağaçlarından oluşan Patagonya ormanının bir kısmından geçeceğiz; kuşların neşeli  şarkılarını dinleyerek doğayla bütünleşeceğiz. Tur sırasında Macellan Ağaçkakanlarını da görme şansımız olacak. Gün boyu yağlı boya tablo manzaraları gibi manzaraların içinde fotoğraf çektikten sonra akşam yemeği için otelimize döneceğiz.

16. Gün: Kahvaltımızın ardından bir kaç saatlik yolculuk sonrası El Calafate’ye ulaşacağız. Şehre ulaştığımızda herkes özgürce dolaşıp fotoğraf çekebilir. Dileyen otelde dinlenebilir. Akşam yemeğini hep birlikte otelimizde yiyeceğiz.

17. Gün: Kahvaltımızın ardından, pitoresk Patagonya bozkırlarında, yaban hayatında ve geleneksel çiftliklerde bir saat geçirdikten sonra Punta Bandera’da katamaranına bineceğiz.
Rehber ve mürettebat bizi karşılayıp, yolculuk ve güvenlik önlemlerini anlatacak.  Buzdağları Kanalı ve Lago Argentino’daki Seno Mayo boyunca yelken açarak Bahía Toro’ya kadar gideceğiz. Burada teknemizden ayrılıp Patagonya And Ormanı’nda kısa ama unutulmaz bir yürüyüş yapacağız.
Tekneye döndüğümüzde, ‘Perito’ Moreno’nun keşif gezileriyle ilgili hikayeleri dinleyerek Seno Mayo boyunca yelken açacağız. Tekneden ikinci inişimizde ise, Cerro Mayo ve Cerro Negro dağlarından sarkan buzulların manzarasına sahip güzel bir ormanın içinden geçen yine kısa bir yürüyüş yapacağız.Perito Moreno Buzulu’na yaklaştıkça heybetli kuzey yüzü bizi adeta büyüleyecek. Gün sonunda limana dönüyoruz ve akşam yemeğini hep birlikte yiyoruz.

18. Gün: Kahvaltımızın ardından Buenos Aires’e uçacağız ve uçak saatimize göre serbest bir şekilde gezebileceğiz. Eve dönerken, bu keyifli rotayı görmüş olmanın keyfini yaşıyor olacağız. Uzun yıllar gördüğümüz manzaralar, ziyaret ettiğimiz köyler, yaşadığımız anılar aklımızdan çıkmayacak. Bu gece eve dönmek üzere uçağa bineceğiz.

19. Gün: Bugün sağlıkla ve çok keyifli manzaralar, köyler, şehirler görmüş olarak evimize ulaşacağız.

Gezi Tarihi: 30 Kasım 2024 – 18 Aralık 2024

Gezi Fiyatı: 12.500 USD (iki kişilik odalarda kişi başı konaklama) + uçak biletleri (uçak biletleri fiyata dahil değildir, uçuş detayları bildirilecektir.)

Fiyata Dahil Olanlar:

 • Arjantin içinde uçak hariç tüm transferler ve şehirler arası gidişler (havalimanı-otel)
 • Şili içinde uçak hariç tüm transferler ve şehirler arası gidişler (havalimanı – otel)
 • Patagonya uçak hariç tüm transferler ve şehirler arası gidişler (havalimanı – otel)
 • Sabah kahvaltıları (ilk sabah hariç)
 • Bir akşam Arjantin’de yemekli tango gecesi
 • Akşam yemekleri
 • 4 adet öğle yemeği
 • Seyahat sigortası- 65 üzeri kişilerin sigortası için 20 USD ekstra ödeme vardır. (bu sigorta covid-19’u kapsamamaktadır. Dilerseniz ayrıca covid-19’u kapsayan sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.)
 • 16 gece şehir otellerinde ve köy otellerinde konaklama
 • Programda yazan yerlere giriş ücretleri
 • İngilizce, Türkçe rehberlik hizmeti
 • Fotoğraf danışmanlığı

Fiyata Dahil Olmayanlar:

 • İstanbul, Şili gidiş – Arjantin İstanbul dönüş uçak bileti yaklaşık maliyeti 2100 USD (uçak bilet fiyatları anlık alınmıştır, artış olabilir) (katılımcılara uçuş saatleri bildirilecektir.)
 • 6 adet Şili, Arjantin, Paskalya Adası, Atacama uçak bileti. Yaklaşık maliyeti 2500 USD
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Şoför ve rehberler için bahşişler
 • Covid-19 kapsayan seyahat sağlık sigortası.

Geziye katılmak isterseniz info@azgezmis.com‘a mesaj göndermeniz gerekmektedir. Gezimiz en az 10 kişi ile en fazla 14 kişi ile yapılacaktır. Gezi boyunca fotoğraf danışmanı Zehra Arslan Ceylan veya Hakkı Ceylan olacaktır.

Birlikte konaklamak istediğiniz bir oda arkadaşınız varsa bunu mutlaka belirtiniz. Aksi takdirde tek kalacağınız varsayılacaktır.

Gezimiz, ortağı olduğumuz Türsab A Grubu 4393 Belge Nolu Turhande Turizm Seyahat Firması ile düzenlenmektedir.

Fotoğraflar

 

Paskalya Adası, Şili, Patagonya, Arjantin Fotoğraf Gezisi, Vizesiz

Son yılların en büyük gezisini bizimle yapmaya ne dersiniz. İnsanın ömründe bir defa yapacağı bu gezi…

azgezmis.com

Yorumunuz?