Mısır Fotoğraf Gezisi

Gezi Tarihi: 16 Aralık 2024 - 24 Aralık 2024

Mısır fotoğraf gezisine hazır mısınız? Tarihin en gizemli yerlerinden birine, birlikte çok keyifli bir fotoğraf gezisinin ikincisini yapacağız. İlk durağımız Kahire olacak, tabi ki burada Giza Piramitleri’ni ve hemen önündeki Giza Sfenksi’ni göreceğiz. Son dönemde sfenksin gizemi artmaya başladı. Sol ayağının alt kısmında gizli bir oda olduğu söylentileri konuşuluyor. Bu sırlarla dolu çevreden sonra, Kahire’nin eski mahallelerine gideceğiz, bu kısım büyüleyici ve kaotik havası ile fotoğrafçılar için muhteşem bir alan.

Sonrasında Luxor ve Aswan’a gideceğiz. Beş yıldızlı nehir tekneleri ile Nil Nehri’nde Luxor’dan başlayarak bir kaç gün unutulmaz bir yolculuk yapıp Aswan’a kadar gideceğiz. Kral mezarlarını ve köyleri ziyaret edeceğiz. Tekrar uçakla Kahire’ye döneceğiz. Kahire’nin görmediğimiz yerlerini ziyaret edip gezimizi bitireceğiz. Hep birlikte bir Mısır rüyası yaşayacağız. Bugüne kadar gördüğüm en etkileyici tapınakları burada gördüm ve oldukça etkilendim, sizin de etkileneceğinize eminim.

1. Gün: Istanbul’dan Kahire’ye uçuşumuzla gezimiz başlamış olacak. Kahire’nin tüm eserlerinin bir arada bulunduğu nefes kesici bir tarih turu yapacağımız Mısır Müzesi’ni ziyaret edeceğiz. El Tahrir Meydanı’nı araçla geçerken görüp fotoğraflayacağız. Gün batımında ise piramitlerde olacağız ve güneşin son ışıklarına kadar fotoğraf çekeceğiz. Akşam yemeğimizi yedikten sonra otelimize transfer olacağız ve odalarımıza yerleşeceğiz.

2. Gün: Kahvaltımızın ardından İskenderiye yolculuğumuz başlayacak. Dünyanın 7 harikasından biri olan İskenderiye Feneri’nin yerine inşaa edilen kaleyi göreceğiz. Çok beklentiniz olmasın, biraz hayal kırıklığı bu kısım. Ancak Norveçli bir tasarım firması tarafından inşa edilmiş olan İskenderiye Kütüphanesi gerçekten görülmeye değer bir mekan. Bu mekanı da ziyaret ettikten sonra İskenderiye eski mahallelerine çıkıp biraz sokaklarda fotoğraf çekeceğiz. Akşam üzeri Kahire’ye dönüp akşam yemeğimizi hep birlikte yiyeceğiz.

3. Gün: Oteldeki kahvaltımızın ardından Luxor’a uçacağız. Havalimanına indikten sonra gezimiz hemen çok etkileneceğiniz bir tapınak ziyaretimizle başlayacak. Karnak Tapınağı ziyaretimiz sonrasında gemimize gidip odalarımıza yerleşeceğiz. Öğle yemeği sonrasında Luxor Tapınağı’nı ziyaret için gemiden ayrılacağız. Gemimize dönüp akşam yemeği için hazırlanmaya başlayacağız. Ancak yemek öncesi mutlaka Luxor Çarşısı’nı ziyaret etmenizi öneririm. Ziyaret sonrasında gemimizde ilk akşam yemeğimizi alıp dinlenmek için odalarımıza yerleşeceğiz.

4. Gün: Gemide alacağımız kahvaltımızın ardından bugün yine çok etkileyici olan Hatshepsut Tapınağı’nı ziyaret edeceğiz. Ziyaret sonrasında gemimize dönerek öğle yemeğimizi yiyeceğiz. Gemimiz bugün Edfou’ya doğru yola çıkacak. Yol boyunca çok keyifli yerlerden geçeceğiz. Akşam yemeğini yine gemimizde yiyeceğiz. Uzun bir gece yolculuğumuz olacak. Bu yolculukta gemimiz gece yarısına doğru bir kanaldan geçecek. Tüm gemiler bu kanala sırayla alınıp tek tek geçiş yapıyorlar. Bu da oldukça ilginç bir deneyim olacak.

5. Gün: Sabah kahvaltımızı gemide yapacağız ve gemi seyrine devam edecek. Yol boyunca keyifli fotoğraflar çekmeye devam edeceğiz. Gemimizdeki öğle yemeğimizin ardından Kom Ombo’ya ulaşıp Kom Ombo Tapınağını ziyarete gideceğiz. Sonrasında gemimize dönüp akşam yemeğimizi yiyeceğiz. Gemimiz son limanı olan Aswan’a doğru seyre başlayacak.

6. Gün: Aswan’da sabah kahvaltımızın ardından çok erken saatte paket kahvaltı alarak, Abu Simbel Tapınağı’nı ziyaret etmek için gemiden ayrılacağız ve otobüs ile yolculuk yapacağız.  Burada Ramses II ve Nefertari için yapılmış bir tapınak kompleksi göreceğiz. Bu muhteşem tapınaklar Nil Nehri kenarında tüm güzelliği ile yıllara meydan okumuş. Abu Simbel dev bir kayanın içine 20 yılda yapılmış. Kapısında 4 adet dev boyutlarda Ramses Heykeli mevcut. Tapınak ziyareti sonrasında Aswan’a döneceğiz. Öğle yemeği sonrasında Oldukça renkli ve fazlaca turistik olan Nubian Köyü’nü ziyaret edeceğiz. Ancak bu köyde bir çok renkli duvarlar ve geleneksel kıyafetlerle dolaşan kişiler olduğu için güzel bir fotoğraf platformu. Akşam yemeğimizi yine gemimizde hep birlikte yiyeceğiz.

7. Gün: Gemizdeki kahvaltımızın ardından valizlerimizi alarak ayrılacağız. Kahire uçağımız öncesinde Aswan’da biraz fotoğraf çekeceğiz. Öğlene doğru Kahire’ye uçmak üzere havalimanına gideceğiz. Kahire’ye ulaştığımızda akşam yemeğimizi yiyerek otelimize dinlenmeye çekileceğiz.

8. Gün: Kahvaltımızın ardından Kavalalı Mehmet Ali Paşa Camii ve etrafını ziyaret edeceğiz. Hepimizin bildiği gibi Kavalalı Mehmet Ali Paşa, yaklaşık 38 yıl gibi uzun bir süre Mısır Valisi olarak görev yapmış ve Mısır’da büyük bir hükümdarlık kurmuş bir kişi. Dolayısı ile bugün ona ait bir çok eseri Mısır’da görüyoruz. Şehrin bu kısmında öğlene kadar fotoğraf çektikten sonra çok renkli bir kısma Khan El Khalili Çarşısı ve etrafında kurulmuş eski şehire çıkıp fotoğraf çekmeye devam edeceğiz. Dileyen buradaki güzel kafelerde soluklanıp bir şeyler yiyebilir. Dileyen son alışverişlerini yapabilir. Akşam yemeğimizi yedikten sonra havalimanına doğru yol alacağız.

9. Gün: Bugün sabaha karşı İstanbul’a inmiş olacağız. Mısır’a gidip tüm bu yerleri görmüş olmama rağmen yeniden yazarken tekrar heyecan duydum. Siz de kendi gözleriniz ile gördüğünüzde aynı heyecanı yaşayacaksınız. Bugüne kadar gördüğüm yerler içinde Mısır tapınakları gerçekten nefes kesici güzelliğe sahipler. Elbette Mısır’da fotoğraf çekmek de ayrı bir keyif.

Gezi Tarihi: 16 Aralık 2024 – 24 Aralık 2024

Gezi Fiyatı:  1830 USD iki kişilik odalarda kişi başı fiyatıdır. Tek kişi farkı: 500 USD

Fiyata Dahil Olanlar: 

 • 4 gece Nil’de 5* delux gemide tam pansiyon konaklama. Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği dahil
 • 3 gece Kahire’de 5* otelde yarım pansiyon konaklama. Kahvaltı ve akşam yemeği dahil
 • Belirtilen ve benzeri otellerde 7 gece konaklama:  Luxor, Edfu, Kom Ombo ve Aswan’daki tüm geziler
 • Abu Simbel Turu
 • Nubian Köy Turu
 • Kahire’de gezeceğimiz çarşı ve yerleşim yerleri
 • Tam gün Kahire Ulusal Müzesi, Giza Piramitleri ve Sfenks turu
 • Tam gün İskenderiye turu
 • Tüm otel – havalimanı – otel transferleri
 • Programda belirtilen yemekler
 • İngilizce yerel rehberlik hizmeti
 • Tur boyunca fotoğraf danışmanlığı
 • Kahire’deki turlar esnasında su
 • Seyahat sigortası

Fiyata Dahil Olmayanlar:

 • Egypt Air tarifeli seferleri ile İstanbul – Kahire – İstanbul dış hat uçuşları (şu anki fiyatlar yaklaşık 380 USD)
 • İç hat seferleri ile Kahire – Aswan ve Luxor – Kahire iç hat uçuşları (şu anki fiyatlar yaklaşık 250 USD)
 • Otel, gemi, şoför vs bahşişleri (katılımcı sayısına göre değişiklik göstermekle birlikte kişi başı en alt limit 80 – 90 USD olacaktır)
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Mısır vize ücreti yaklaşık 25 USD nakit olarak alınmakta kredi kartı kabul edilmemekte. Mısır için, Nisan 2023’de çıkan yeni bir kararla ülkeye girişte tüm türk vatandaşları vize alabiliyor.
 • Yemeklerdeki tüm içecekler ve kişisel harcamalar

NOT: Mısır vizesi için 8 aylık geçerli pasaportunuzun olması gereklidir. Nisan 2023’de yeni bir kararla tüm Türk vatandaşları Mısır’a girişte alanda vize alıp ülkeye girebilecekler.

Geziye katılmak isterseniz info@azgezmis.com‘a mesaj göndermeniz gerekmektedir. Gezimiz en az 8 kişi ile en fazla 12 kişi ile yapılacaktır. Gezi boyunca fotoğraf danışmanı Zehra Arslan Ceylan veya Hakkı Ceylan olacaktır.

Birlikte konaklamak istediğiniz bir oda arkadaşınız varsa bunu mutlaka belirtiniz. Aksi takdirde tek kalacağınız varsayılacaktır.

Gezimiz, ortağı olduğumuz Türsab A Grubu 4393 Belge Nolu Turhande Turizm Seyahat Firması ile düzenlenmektedir.
Fotoğraflar Zehra Arslan Ceylan, Hakkı Ceylan’a aittir. Ayrıca fotoğraf desteği için sevgili dostumuz Selma Arslan‘a teşekkürler.

Fotoğraflar:

Mısır Fotoğraf Gezisi

Mısır fotoğraf gezisine hazır mısınız? Tarihin en gizemli yerlerinden birine, birlikte çok keyifli bir fotoğraf gezisinin…

azgezmis.com

Yorumunuz?