Mısır Fotoğraf Gezisi

Gezi Tarihi: 9 Aralık 2023 - 15 Aralık 2023

Mısır fotoğraf gezisine hazır mısınız? Tarihin en gizemli yerlerinden birine birlikte çok keyifli ve yorucu olmayan bir seyahat yapacağız. Ilk durağımız Kahire olacak, tabi ki burada Giza Piramitleri’ni ve hemen önündeki Giza Sfenksi’ni göreceğiz. Sfenks dünyanın en büyük taş heykeli. Bunu gerçekten gidip yanında durunca oldukça iyi anlıyor insan. Kahire’nin eski mahallelerine gideceğiz, bu kısım büyüleyici ve kaotik havası ile fotoğrafçılar için muhteşem bir alan.

Sonrasında Luxor’a uçarak, beş yıldızlı nehir tekneleri ile Nil Nehri’nde bir kaç gün unutulmaz bir yolculuk yaparak Aswan’a kadar gideceğiz. Kral mezarlarını ve köyleri ziyaret edeceğiz. Tekrar uçakla Kahire’ye döneceğiz, bu kez İskenderiye’yi fotoğraflayacağız ve Kahire’nin görmediğimiz yerlerini ziyaret edip gezimizi bitireceğiz. Mısır’a ilk gidişim 2004 yılıydı ve çok etkilenip gördüklerime inanamamıştım. Şimdi bu rüyayı birlikte yaşayacağız.

 1. Gün: 9 Aralık günü Istanbul’dan Kahire’ye uçuşumuzla gezimiz başlamış olacak. Kahire’nin eski mahallelerini, El Tahrir Meydanı’nı görüp fotoğraflayacağız. Akşam yemeği için otelimize transfer olacağız. Yemeği hep birlikte otelde alacağız.
 2. Gün: 10 Aralık – Erkenden sabah kahvaltımızı yapıp havalimanına transfer olacağız. Luxor’a uçacağız. Oradan hemen bizi bekleyen nehir gemimize binip, kamaralarımıza yerleşip, Nil boyunca seyahate başlayacağız. Gemimizden inip ziyaretler yapacağız elbette. Bugün 3 adet kral mezarının içini gezeceğiz. Kraliçe Hatçepsut’un muhteşem tapınağını ziyaret edeceğiz. Öğle yemeğimiz için gemimize döneceğiz. Yemek sonrası Mısır’ın ve dünyanın en büyük tapınağı olan son derece etkileyici Karnak Tapınağı’nı ziyaret edeceğiz. Sonrasında ise antik dönemin en önemli tapınaklarından olan Luxor Tapınağı’nı gezeceğiz. Akşam yemeği için yine teknemize döneceğiz. Akşamları teknede bazı aktiviteler ile hoşça vakit geçireceğiz.
 3. Gün: 11 Aralık – Bugünümüz Nil Nehirinde ilginç bir yolculuk ile geçecek. Önce gemimiz bir kanaldan geçmek üzere sıraya girecek, bu kanaldan her seferinde sadece 2 geminin geçmesine izin veriliyor. Kanaldan geçtikten sonra Nil yolculuğumuza devam edeceğiz ve Edfu’ya varacağız. Yol boyunca ilginç görüntüleri fotoğraflayacağız. Bu geçiş sırasında gemide, sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği dahil olmak üzere konaklama yapacağız. Akşam olduğunda gemimizde yine çeşitli aktiviteler olacak.
 4. Gün: 12 Aralık – Erkenden kahvaltımızı yapıp Edfu’da, Horus Tapınağı’nı ziyaret edeceğiz. Tapınağa gitmek için faytonları kullanacağız. Bu tapınak Mısır mitolojisindeki şahin başlı tanrı Horus’a ithaf edilmiş. Burası Karnak Tapınağı’ndan sonra ikinci en büyük ve en iyi korunmuş muhteşem bir tapınak. Tapınağı fotoğrafladıktan sonra öğle yemeği için gemimize döneceğiz. Yemek sonrası gemimizi Kom Ombo’ya ulaşacak ve yürüyerek ziyaret edeceğimiz Sobek Tapınağı’na gideceğiz. Akşam yemeği için yine gemimize döneceğiz.
 5. Gün: 13 Aralık – Sabah kahvaltımızın ardından Abu Simbel Tapınağı’nı ziyaret etmek için gemiden ayrılacağız ve otobüs ile yolculuk yapacağız. Abu Simbel Tapınak gezimiz ekstra olacak fiyatı kişi başı 140 USD. Nefertari için yapılmış bu muhteşem tapınak Nil Nehri kenarında tüm güzelliği ile yıllara meydan okumuş. Abu Simbel dev bir kayanın içine 20 yılda yapılmış. Kapısında 4 adet dev boyutlarda Ramses Heykeli mevcut. Tapınak ziyareti sonrasında Aswan’a döneceğiz gemimizdeki öğle yemeğimizin ardından bu sefer Nil’de farklı bir gezintiye çıkacağız. Küçük motorsuz yelkenli tekneler ile bir ada ziyaretimiz olacak. Sonrasında gemimize dönüp akşam yemeğimizi yiyeceğiz.
 6. Gün: 14 Aralık – Sabah kahvaltımızın ardından Aswan Havalimanı’na hareket edeceğiz ve Kahire’ye uçacağız. Kahire’ye ulaştığımızda bugünümüz oldukça yoğun geçecek. Khan El Khalil Çarşısı, Kahire Müzesi ve tabi ki Giza Piramitleri ziyaret edeceğimiz yerler arasında olacak. Bugün son derece heyecanlı ve keyifli geçecek. Bir arkeolog olmama rağmen müzeleri çok sevmem ama Kahire Müzesi gerçekten görülmeye değer bir yer. Tutankhamun’un maskı gerçekten müthiş bir işçilik ile yapılmış. Tüm bu ziyaretler bittiğinde akşam yemeği için otelimize döneceğiz.
 7. Gün: 15 Aralık –Sabah kahvaltımızın ardından bugün İskenderiye’yi görmeye gideceğiz. Dünyanın 7 harikasından biri olan İskenderiye Feneri yerine neler yapılmış yerinde inceleyeceğiz. Burası Mısır’ın değişik bir yüzü diyebilirim. Kahire’den daha düzenli ve temiz. Bugün fener yerine inşa edilmiş Memluklardan kalan Kayet Bay Kalesi yer alıyor. Bu kaleyi ve antik kütüphane yerine yeni inşa edilmiş olan İskenderiye Kütüphanesi ziyaret edeceğiz. Bugünü İskenderi’ye de sonlandırıp akşam üzeri havalimanı gidip İstanbul uçuşumuzu gerçekleştireceğiz. Mısır’a gidip görmüş olmama rağmen yeniden yazarken tekrar heyecan duydum. Siz de kendi gözleriniz ile gördüğünüzde aynı heyecanı yaşayacaksınız.

Gezi Tarihi: 9 Aralık 2023 – 15 Aralık 2023

Gezi Fiyatı: 1695 USD iki kişilik odalarda kişi başı fiyatıdır. Tek kişi farkı: 300 USD

Fiyata Dahil Olanlar: 

 • 4 gece Nil’de 5* delux gemide tam pansiyon konaklama. Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği dahil
 • 2 gece Kahire’de 5* otelde yarım pansiyon konaklama. Kahvaltı ve akşam yemeği dahil
 • Belirtilen ve benzeri otellerde 6 gece konaklama:  Luxor, Edfu, Kom Ombo ve Aswan’daki tüm geziler
 • Kahire’de özel şehir turu
 • Tam gün öğle yemekli Kahire Ulusal Müzesi, Giza Piramitleri ve Sfenks turu
 • Tam gün öğle yemekli İskenderiye turu
 • Tüm otel – havalimanı – otel transferleri
 • Programda belirtilen yemekler
 • İngilizce yerel rehberlik hizmeti
 • Tur boyunca fotoğraf danışmanlığı
 • Kahire’deki turlar esnasında su
 • Seyahat sigortası

Fiyata Dahil Olmayanlar:

 • Egypt Air tarifeli seferleri ile İstanbul – Kahire – İstanbul dış hat uçuşları (şu anki fiyatlar yaklaşık 350 USD)
 • Air Cairo tarifeli seferleri ile Kahire – Luxor ve Aswan – Kahire iç hat uçuşları (şu anki fiyatlar yaklaşık 200 USD)
 • Otel, gemi, şoför vs bahşişleri
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Mısır vize ücreti yaklaşık 25 USD nakit olarak alınmakta kredi kartı kabul edilmemekte. Mısır için, Nisan 2023’de çıkan yeni bir kararla ülkeye girişte tüm türk vatandaşları vize alabiliyor.
 • Yemeklerdeki tüm içecekler ve kişisel harcamalar
 • Ekstra tur Abu Simbel gezisi (140 USD)
 • Covid-19 ile ilgili testler ve Covid-19 kapsamlı sağlık sigortası

NOT: Mısır vizesi için 8 aylık geçerli pasaportunuzun olması gereklidir. Nisan 2023’de yeni bir kararla tüm Türk vatandaşları Mısır’a girişte alanda vize alıp ülkeye girebilecekler.

Geziye katılmak isterseniz info@azgezmis.com‘a mesaj göndermeniz gerekmektedir. Gezimiz en az 8 kişi ile en fazla 12 kişi ile yapılacaktır. Gezi boyunca fotoğraf danışmanı Zehra Arslan Ceylan ve Hakkı Ceylan olacaktır. Birlikte konaklamak istediğiniz bir oda arkadaşınız varsa bunu mutlaka belirtiniz. Aksi takdirde tek kalacağınız varsayılacaktır.

Gezimiz, ortağı olduğumuz Türsab A Grubu 4393 Belge Nolu Turhande Turizm Seyahat Firması ile düzenlenmektedir.
Fotoğraf desteği için sevgili dostumuz Selma Arslan‘a teşekkürler.

Fotoğraflar:

Mısır Fotoğraf Gezisi

Mısır fotoğraf gezisine hazır mısınız? Tarihin en gizemli yerlerinden birine birlikte çok keyifli ve yorucu olmayan…

azgezmis.com

Yorumunuz?

Yeni yazılardan haberdar olmak için lütfen email adresinizi ekleyin ve onaylayın.