İran Pir Shaliyar Töreni Fotoğraf Gezisi Vizesiz

Gezi Tarihi: 28 Nisan 2024 - 10 Mayıs 2024

İran’a bu gidişimiz yine Pir Shaliyar Düğünü için olacak. Bu çok özel etkinliği tekrar fotoğraflamaya gidiyoruz. 1000 yıldır tekrarlanan bu etkinlikte kimilerine göre Zerdüşt kimilerine göre Müslüman bir alim olan Pir Shaliyar anılıyor. Pir Shaliyar bölgede yaşayıp, orada evlenmiş ve ölmüş bir alim. Elbette bu düğünün değişik bir hikayesi var, Buhara kralı sağır kızını iyileştiren kişi ile kızını evlendireceği sözünü veriyor. Kızı iyileştiren Pir Shaliyar kızla evlenmeye hak kazanıyor. Geri kalanını gittiğimizde rehberimiz anlatacak. Pir için her yıl kış aylarında ve bir de baharda kazanlar kaynamaya başlıyor, yemekler pişiriliyor. Üst üste inşa edilmiş evlerin damlarına çıkan köylüler törenin başlamasını bekliyor. Sonra Pirin evinin damında zikir başlıyor ancak bu öyle bir zikir ki halka giderek büyüyor ve pirin yaşadığı evin damı zikir çeken insanlarla dolup taşıyor. Sesler ve tören tüm köyü sarıp sarmalıyor.

Köyde yaşayanlar o güne özel kepenekler giyiyor. Kepeneğin altında da geleneksel kıyafetleri oluyor. Zaten dağların eteklerinde yer alan köyün görüntüsü fotoğraf için bir hayli cazip. Bir de içine bu düğün hikayesi eklendiğinde biz fotoğrafçılar için içinden çıkmak istemeyeceğimiz bir dünya oluyor. Bu nedenle bu köydeki tek otelde 3 gece ve 3 gün geçireceğiz. Bu gezi için çok çabuk karar vermeniz gerek çünkü otelin sadece 12 odası var.

1. Gün: 28 Nisan – Gece uçuş yapacağımız için Tebriz havalimanına inip otelimize dinlenmeye gideceğiz.

2. Gün: 29 Nisan – Sabah kahvaltımızın ardından dinlemiş bir şekilde kalkıp Tebriz’de gezmeye başlayacağız. Fotoğraf için gideceğimiz bir camide, cana yakın İran halkı her zaman olduğu gibi bize poz verecek. Camiler burada adeta fotoğraf stüdyosu gibi. Camilerin mimarisi, içindeki sütunları çok etkileyici. Sonrasında, günümüzde inşa edilen büyük modern alışveriş merkezlerinin esin kaynağı olan, en eski, en otantik olanlarından birini ziyaret edeceğiz. Tebriz kapalı çarşısı 5500 dükkan kapasitesi, bir çok farklı koridoru ve ışık oyunları, tuğla kubbeli yapısı ile bizi adeta büyüleyecek. Bu yapı “Unesco Dünya Mirası” listesinde yer alan çok kıymetli bir eser. Günü bitirip otelimize yine dinlenmeye gideceğiz. Akşam yemeğini hep birlikte yiyeceğiz.

3. Gün: 30 Nisan – Sabah kahvaltımızın ardından bugün yine Tebriz Kapalı Çarşı ve Tebriz Sokakları fotoğraf çekme alanımız olacak. Burada oldukça rahat fotoğraf çekebilirsiniz. Herkes gülümseyerek poz veriyor. Akşam olduğunda yemeğimizi hep birlikte yiyip otelimizde dinleneceğiz.

4. Gün: 1 Mayıs -Sabah kahvaltımızın ardından önce ilginç bir köy ziyaretimiz olacak. İran Kapadokyası, diyebileceğimiz bir bölgeyi ziyaret edeceğiz. Burada yaşayan köylüler peri bacalarının içlerine ve kenarlarına, evler inşa etmişler ve bu şekilde yaşıyorlar. Köyün içinde bu yerleşimden oluşan güzel ışık oyunları göreceğiz ve fotoğraflayacağız. Burada yaşayanların büyük çoğunluğu, Azeri Türkü olduğu için Türkçe konuşuyorlar. Yani tek başınıza dolaşırken dil sorununuz olmayacak. Köyde dolaşıp fotoğraf çektikten sonra konaklayacağımız otelimize gitmemiz 5 saat kadar sürecek. Akşam yemeğimizi hep birlikte yiyip sonrasında otelimizde dinleneceğiz.

5. Gün: 2 Mayıs – Sabah çok erken yola çıkacağız. Muhteşem bir köy bizi bekliyor olacak. Geniş bir alana yayılmış birinin bahçesi diğer evin çatısı olan, güzel bir Kürt köyünü ziyaret edeceğiz. Yolumuz yaklaşık 6 saat. Köy dağların arasında bir yerde. Köy yolu çok konforlu değil elbette virajlı, dar yollardan gideceğiz. Güzel haber ise bu gece köyde kalıp dinleneceğiz. Otelimiz köy oteli için iyi sayılacak konforda. Günün ışıkları bitmeden köye ulaşırsak fotoğraf çekmeye vaktimiz olacak, yoksa ertesi günü bekleyeceğiz. Akşam yemeğimiz köyde olacak.

6. Gün: 3 Mayıs – Sabah gün doğumunda fotoğraf çekmek isteyenler kahvaltı öncesi çekim yapıp kahvaltıya gelebilirler. Kahvaltımızın ardından hep birlikte köyde dolaşmaya başlayacağız. Pir Shaliyar için kazanlar kaynamaya başlamış olacak. İzin isteyerek ve mümkün olduğunca köy içinde dağılarak fotoğraf çekmeye çalışacağız. Köy inişli çıkışlı ve çok merdivenli. Törene özel bir çok insan kepenek giyerek köy içinde dolaşıyor. Bütün günü bu güzel köyde evler arasında ve bazen evlerin içlerinde fotoğraflar çekerek bitireceğiz. Otelimiz köyümüzün içinde olduğu için yoruldukça otele dönüp dinlenip tekrar fotoğraf çekmeye gidebilirsiniz. Ancak gördüğünüz şeyler sizi öylesine etkileyecek ki sanırım otele dönmeden bir çırpıda gün bitmiş olacak. Bir yanda kaynayan kazanlar, bir yanda devam eden 1000 yıllık ritüel hayli etkileyeci olacak. Akşam yemeğimizi yedikten sonra otelimizde dinleneceğiz.

7. Gün: 4 Mayıs – Bu sabah kahvaltı sonrası törenin ikinci gününü çekmek için yine sokaklarda olacağız. Dün çekemediğimiz kaçırdığımızı düşündüğümüz törene dair ne varsa bugün telefisini yapacağız.Kazanlar bugün de kaynıyor olacak. Önce gidip kaynayan kazanlarda pişen yemekleri fotoğraflayıp sonra töreni çekmek tören alanına gideceğiz. Akşam yemeğimizi yedikten sonra otelimizde dinleneceğiz.

8. Gün: 5 Mayıs -Kahvaltı sonrası kaldığımız bu güzel köyde biraz daha fotoğraf çektikten sonra, Kermanşah’a doğru yola çıkacağız. Pir Shaliyar töreni ile ilgili aklımızda hiç bir fotoğraf kalmadan ve köyde doyasıya dolaşıp fotoğrafladıktan sonra ayrılmış olacağız. Bugün yolumuz yaklaşık 5-6 saat sürecek. Akşam yemeğimizi hep birlikte yiyeceğiz ve dinlemek üzere odalarımıza çekileceğiz.

9. Gün: 6 Mayıs -Kahvaltımızın ardından çok seveceğiniz Isfahan’a doğru yola çıkacağız. Akşam üzeri Isfahan’da olacağız, yolumuz 7-8 saatlik uzun bir yol olacak. Gün batımına yetişebilirsek bugünün en iyi fotoğraflarını Si-o-se Pol köprüsünde çekeceğiz. İran halkı gün batımında bu köprünün etrafında yürüyüşe ve pikniğe çıkıyor. Özellikle kadınlar fotoğraf için poz vermeye çok hevesliler. Bir de Türk olduğunuzu öğrendiklerinde daha bir yakınlık gösteriyorlar. Köprünün gün batımı hallerini çok seveceksiniz. Bugün yetişemezsek yarın gün batımında göreceğiz. Gün batımı fotoğraflarından sonra akşam yemeğimizi hep birlikte yiyerek otelimize dinlenmeye geçeceğiz.

10. Gün: 7 Mayıs – Bu sabah erken yapacağımız kahvaltı sonrası İsfahan’ı gezmeye başlayacağız. Dünyanın sayılı büyük meydanlarından olan Nakş’ı Cihan meydanını göreceğiz. Buradaki mimari yapıların (Cami, Saray gibi) içlerine girip fotoğraf çekeceğiz. Ayrıca meydanın etrafında dolanan kapalı çarşı hayli iyi fotoğraflar çekeceğimiz bölgelerden. Akşam üzeri yine İsfahan’ın köprülerine gideceğiz. Bir gün önce Si-o-se Pol’de iyi fotoğraf çekemediyseniz bugün yine deneyebilirsiniz. Gün bitiminde akşam yemeği sonrası otelimize dinlenmeye gideceğiz.

11. Gün: 8 Mayıs – Kahvaltımızın ardından bugün bir cami ziyaretimiz olacak. Bu camii hala aktif olarak kullanıyor. Camii, çok güzel fotoğraflar çekeceğimiz bir mimarı yapı. Burada ve camii etrafında bir kaç saat fotoğraf çektikten sonra, gün batımı için Khajo Köprüsü’ne gideceğiz.  Köprüde gün batımı fotoğrafları çektikten sonra akşam yemeğimizi hep birlikte yiyip otelimizde dinleneceğiz.

12. Gün: 9 Mayıs Bu sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra otelimizden ayrılacağız. Önce Vank Kilisesi’nin olduğu bölgeyi ziyaret edeceğiz. Sonrasında öğleden sonra tüm gün Nakşı Cihan Meydanı’nda vakit geçirip hem fotoğraf, hem alışveriş yapacağız. İran’da özel bir törende bulunmuş ve en güzel köylerin bir kaçını görmüş olmanın mutluluğu ile eve dönüşümüz başlayacak. Gece yarısı uçağımız var. İsfahan’dan, İstanbul’a uçacağız.

13. Gün: Bugün sabaha karşı Istanbul’a ulaşacağız.

Gezi Tarihi: 28 Nisan 2024 – 10 Mayıs 2024

Gezi Fiyatı:  1520 USD (iki kişilik odalarda kişi başı konaklama) Tek kişi farkı 280 USD + uçak bileti (uçak bileti fiyata dahil değildir, uçuş detayları bildirilecektir.)

Fiyata Dahil Olanlar:

 • İran içinde tüm transferler (havalimanı-otel)
 • Sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri
 • Tüm şehirler arası ulaşımlar
 • Araç içi ikramlar (her gün herkese 1 lt su)
 • Seyahat sigortası (bu sigorta covid-19’u kapsamamaktadır. Dilerseniz ayrıca covid-19’u kapsayan sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.)
 • 4 – 3 yıldızlı oteller (3 gece 3 yıldızlı köy otelinde konaklama)
 • Programda yazan müzelere giriş ücretleri
 • İngilizce, Türkçe rehberlik hizmeti
 • Fotoğraf danışmanlığı

Fiyata Dahil Olmayanlar:

 • İstanbul, İran gidiş dönüş uçak bileti
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Şoför ve rehberler için bahşişler
 • Covid-19 kapsayan sağlık sigortası
 • PCR testi (gidilen tarihte ülke isterse)

Gezimize katılmak isterseniz info@azgezmis.com adresine mail atabilirsiniz.

Gezimiz, ortağı olduğumuz Türsab A Grubu 4393 Belge Nolu Turhande Turizm Seyahat Firması ile düzenlenmektedir. Tur liderimiz ve fotoğraf danışmanı Vedat Şentürk olacaktır.

Fotoğraflar

İran Pir Shaliyar Töreni Fotoğraf Gezisi Vizesiz

İran’a bu gidişimiz yine Pir Shaliyar Düğünü için olacak. Bu çok özel etkinliği tekrar fotoğraflamaya gidiyoruz….

azgezmis.com

Yorumunuz?