Kırgızistan Fotoğraf Gezisi Vizesiz

Gezi Tarihi: 12 Temmuz - 20 Temmuz 2024

Bu yılın en ilginç gezilerinden biri de Kırgızistan Fotoğraf Gezisi olacak. Kırgızistan Fotoğraf Gezimiz 9 gün sürecek. 13 – 21 Temmuz 2024’de Kırgızistan’da olacağız. Kısa bir özet yapmak gerekirse, bir şamanla buluşmamız olacak ve şaman ayinine katılacağız. Farklı türde şamanların neler yaptığını öğrenip hikayelerini dinleyeceğiz. Doğduğu topraklarda Kökbörü veya Buzkaşi dediğimiz oyunu fotoğraflayacağız. Kartal ile avlanan Kırgızların fotoğraflarını çekeceğiz ve hikayelerini dinleyeceğiz. Bir gün geleneksel keçe yapımı atölyesine konuk olup keçe yapımını fotoğraflayacağız. Otağ çadırlarının nasıl yapıldığını görüp fotoğraflayacağız. Hala etnik kıyafetleri ile yaşayan bir topluluğu ziyaret edip fotoğraflarını çekeceğiz. Eşsiz bir doğanın içinde yol alıp manzara fotoğrafları çekeceğiz. Her günümüz muhteşem fotoğraflarla dolu olacak.

1.Gün: Bişkek’e indiğimizde havalimanından rehberimiz ve bize özel aracımız ile alınıp otele eşyalarımızı bırakacağız. (Uçak saatine göre otele sadece eşyalarımızı bırakıp çıkabiliriz) Bugün ziyaret edeceğimiz birbirinden ilginç pazarlar var. Bir çok konteynerin üst üste konulması ile oluşmuş çok ilginç bir pazar yeri ziyaret edeceğiz. Burada yiyecekten giyeceğe her şey mevcut. Fotoğraf için oldukça ilginç bir mekan. Bu ziyaretin ardından daha çok yiyeceklerin satıldığı bir başka pazarı ziyaret edeceğiz. Burası da oldukça renkli ve ilgi çekici bir mekan. Bugünü tamamlayıp akşam yemeği için hep birlikte restauranta gideceğiz. Yemek sonrası dinlenmek için otelimize gideceğiz.

2.Gün: Kahvaltımızın ardından Tanrı Dağlarında yer alan Ala Archa Ulusal Parkı’na gidip biraz doğada olacağız ve dağların fotoğrafını çekeceğiz. 164 kilometre kareye yayılmış olan bu park oldukça güzel bir doğaya sahip. Çekimler sonrasında Bişkek’e geri döneceğiz. Öğleden sonra ise özel bir buluşma bizi bekliyor olacak. Bugün şaman ile buluşmamız var. Kırgız şamanları islam öncesi ve islam sonrasını harmanlayarak iyileştirme törenleri yapıyorlar. Gelecekten haber veriyorlar. Bubu şamanları bir takım bitkilerle iyileştirici ilaçlar hazırlıyorlar. Moldo şamanları islami yöntemlerle insanları iyileştirmeyi deniyorlar. Bunlar arasındaki farkları dinleyip öğreneceğiz. Her seferinde bu ayinler oldukça enerji dolu ve şaşırtıcı oluyor. Şaman ayini sonrasında otelimize dinlenmeye çekileceğiz.

3.Gün: Bugün kahvaltı sonrası yolumuz toplamda 150 km olup, 3 saat sürecek. Önce Burana Kulesi’ni ziyaret edeceğiz. Daha sonra eski Türklere ait balbalları görüp bunların hikayesini öğreneceğiz. Bugün öğlen yemeğini bir Kırgız aile ile birlikte yiyeceğiz. Öğleden sonra ise bizi Kökbörü oyunu bekliyor olacak. Kökbörü oyunu sırasında fotoğraflarımızı çektikten sonra bu gece konaklayacağımız köyümüze ulaşacağız. Akşam olmadan köyde fotoğraflar çekeceğiz. Gün bittiğinde akşam yemeğimizi hep birlikte yiyerek dinlenmeye çekileceğiz.

4.Gün: Kahvaltımızın ardından bugün gideceğimiz yol 250 km, yaklaşık 5 saat sürecek. Bugün 3060 metre yükseklere çıkıp Son Kul Gölü’nü ziyaret edeceğiz. Ancak göle giderken yolumuzun üzerinde hala yerel kıyafetleri ile yaşayan insanları görüp fotoğraflayarak yola devam edeceğiz. Yol üzerinde hala göçer yaşayan aileler de fotoğraf karelerimize girecek. Bu akşam konaklamamız yurt dediğimiz, göçerlerin de halen yaşamak için kullandıkları büyük keçe çadırlarda olacak. Bu çadırların içlerinde yataklar mevcut olup, banyo ve tuvalet çadırların dışında ortak kullanımdadır. Bu da seyahatin eşsiz bölümlerinden biri olacak.

5.Gün: Kahvaltıdan sonra bugün yolumuz 300 km ve yine yaklaşık 5 saat sürecek. Bugün gideceğimiz göl, dünyanın deniz seviyesine göre yüksekte olan bir kaç gölünden birisi olan Issyk Kul Gölü olacak. Issyk Kul gölü, Tien Şan veya Tanrı Dağları eteklerinde yer alıyor. Göle giderken yolda keçeden yurt yapanların olduğu bir köye uğrayacağız ve yurt yapımının inceliklerini öğrenip fotoğraflarını çekeceğiz. Sonrasında yine yolumuzun üzerinde kartal ile avlanan Kırgızları ziyaret edip fotoğraflarını çekeceğiz. Akşam olduğunda konaklamamız yine bir yurt otelde olacak. Yemeğimizi hep birlikte yedikten sonra dinlenmeye çekileceğiz.

6.Gün: Kahvaltı sonrası yola çıkacağız ve yolumuz toplamda 220 km. Yolculuğumuz 4 saat kadar sürecek. Hedefimiz Karakol’a ulaşmak. Elbette yol üstü duraklarımız var. Bunlardan biri Skazka Kanyonu olacak. Kırmızı renkli kayaları güneşin elverdiği ölçüde fotoğraflayacağız. Yine yolumuzun üzerinde bir şelalede fotoğraf molası vereceğiz. Burada öğle yemeğimizi de yiyeceğiz. Sonrasında Jetty Oğuz Vadisi’ne gelip buradaki kaya oluşumlarının fotoğraflarını çekeceğiz. Akşam üzeri Karakol’a ulaşıp hep birlikte akşam yemeğimizi yiyerek otelimize dinlenmeye çekileceğiz.

7.Gün: Kahvaltı sonrası yola çıkıp toplamda 200 km gideceğiz. Yolumuz 3 saat sürecek. Son durağımız Cholpon Ata olacak. Bugün hayli ilginç bir cami ziyaretimiz olacak. Dungan Cami, budist tapınaklarını andıran ilginç ve renkli bir mimariye sahip. Müslümanlığa geçmeden önce bazı Türk boylarının budist oldukları bilgisini burada vermek isterim. Bu tip etkileşimlerin olması normal; ancak bu çok nadir görülen bir durum. Yolumuzun üzerinde Semenovskoye doğal alanını ziyaret edeceğiz. Burada doğanın ortasında atları görüp fotoğraflayıp öğle yemeği molası vereceğiz. Günün sonunda Cholpon Ata’ya ulaşıp akşam yemeğimizi yiyerek otelimizde dinleneceğiz.

8.Gün: Kahvaltı sonrası yeniden yola çıkacağız. Bugün yolumuz 270 km ve yaklaşık 4 saat sürecek. Bir açık hava müzesini ziyaret edeceğiz. Ruh Ordo Müzesi, tam da Issık Gölü kenarında ilginç bir müze. Sonrasında 1 saatlik bir tekne gezimiz olacak ve öğle yemeği yiyeceğiz. Yolumuzun üzerinde bir köye uğrayarak keçeden geleneksel halı yapımını görüp fotoğraflayacağız. Akşam üzeri Bişkek’e ulaşıp birlikte akşam yemeğimizi yiyeceğiz otelimize ulaşıp dinlenceğiz.

9.Gün: Bugün Kırgızistan’a veda etme günü. Eminim bu gezide geçmişimize dair bir çok bilgi edip bugünü daha iyi anlamamıza yardımcı olacak bilgiler edineceğiz. Gördüğümüz bazı ve öğrendiğimiz şeyler bizi şaşırtacak. Bir gün güzel portreler, bir gün güzel manzaralar çekeceğiz. Her seyahat gibi Kırgızistan’da unutulmazlar arasında yerini alcak.

Gezi Tarihi: 12 Temmuz 2024 – 20 Temmuz 2024

Gezi Fiyatı:  1650 USD (iki kişilik odalarda kişi başı konaklama fiyatı) – Tek kişi farkı 280 USD + uçak bileti (uçak bileti fiyata dahil değildir, uçuş detayları bildirilecektir.)

Fiyata Dahil Olanlar:

 • Kırgızistan içinde tüm transferler (havalimanı-otel)
 • Sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri ayrıca 5 adet öğlen yemeği
 • Tüm şehirler arası ulaşımlar
 • Araç içi ikramlar (her gün herkese 1 lt su)
 • Seyahat sigortası (bu sigorta covid-19’u kapsamamaktadır. Dilerseniz ayrıca covid-19’u kapsayan sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.)
 • 4 yıldızlı oteller ve yurt çadırlarında konaklama
 • Programda yazan müzelere giriş ücretleri
 • İngilizce, Türkçe rehberlik hizmeti
 • Fotoğraf danışmanlığı

Fiyata Dahil Olmayanlar:

 • İstanbul, Kırgızistan gidiş dönüş uçak bileti
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Bazı fotoğraf çekimlerinde ödenecek ücretler
 • Şoför ve rehberler için bahşişler
 • Covid-19 kapsayan sağlık sigortası
 • PCR testi (gidilen tarihte ülke isterse)

Gezimize katılmak isterseniz info@azgezmis.com adresine mail atabilirsiniz.

Gezimiz, ortağı olduğumuz Türsab A Grubu 4393 Belge Nolu Turhande Turizm Seyahat Firması ile düzenlenmektedir. Tur liderimiz ve fotoğraf danışmanı Zehra Arslan Ceylan ve veya Hakkı Ceylan olacaktır.

 

Kırgızistan Fotoğraf Gezisi Vizesiz

Bu yılın en ilginç gezilerinden biri de Kırgızistan Fotoğraf Gezisi olacak. Kırgızistan Fotoğraf Gezimiz 9 gün…

azgezmis.com

Yorumunuz?