Halep

8 Kasım 2009 · Zehra Arslan

Suriye’yi gören herkes sanırım benim gibi en çok Halep şehrini beğenmiştir. Şehre tarihi bölgeden giriş yaparsanız çok daha fazla etkileniyorsunuz. Tüm evler Halep’e özgü hafif sarımsı dikdörtgen formlu “Kayşani” taşından yapılmış. Evlerin bir köşesi estetik bir biçimde yuvarlatılmış buraya genelde büyük bir pencere veya balkon yerleştirilmiş. Pencere söveleri elle yontulmuş çeşit çeşit zengin motiflerle süslü. Bu süslemeler güzel kayşani taşına daha bir güzellik katıp binalarıda oldukça görkemli göstermiş. Tarihi bölgeler dışında bugünde kayşani taşı kullanılarak bina yapımına devam edilmekte bunun örneklerini özellikle Mogambo denen zenginlerin yaşadığı semte gittiğinizde görüyorsunuz, burada süslemeler doruk noktasında. Bu bölgedeki evlerin fiyatları 500.000 $ ile 700.000 $ arasında değişiyor.

Halep-azgezmis.com

Halep Suriye’nin Şam’dan sonra ikinci büyük şehri, nüfusu 2 milyona yakın. Caddelerin bazıları dar olduğu için İstanbul kadar olmasada trafik var. Bu işlek caddelerden süzülerek Emeviler’den kalma Halep kalesinin önüne geliyoruz. Kale birçok uygarlık görmüş, geçirmiş ve günümüze kadar gelmeyi başarmış. Öyleki Roma İmparatorluğundan, Bizans İmparatorluğuna, oradan Arap hakimiyeti, Büyük Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerini görmüş. Savaş zamanında kapılarını kapatıp içine şehrin 5000 insanını toplayarak her türlü ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde inşa edilmiş. Etrafına hendekler kazılmış. Bugün tarihin birçok evresini görmüş kale merdivenlerinden sorunsuz ve savaşsız tırmanıp tüm Halep’i seyrederek hala oldukça görkemli duran kral odasını ziyaret edebiliyoruz.

Halep-Kalesi-azgezmis.com

Kalenin hemen yanında Osmanlı padişahlarından Abdülmecit Han’ın inşa ettirdiği Mecidiye kapalıçarşısının girişi başlıyor. Burasıda tıpkı İstanbul’da ki kapalıçarşıyı anımsatıyor, içerisinde bir çok sokak var. Sokaklar satılan ürüne göre ayrılmış kuyumcular ağırlıklı bir sokakta, kumaşcılar başka bir sokakta, baharatçılar bir başka sokakta, bu liste uzayıp gidiyor. Buradan alacağınız makyaj malzemelerine çok dikkat edin %80 i Çin malı ve kalitesiz, hatta almamak en iyisi. Fiyatlar ise oldukça turistik. Bu ülkede dikkat etmeniz gereken önemli şeylerden biri ne alırsanız alın mutlaka pazarlık yapın, hemde söylenenin yarı fiyatını ödemek üzere pazarlık yapın, aksi takdirde bir mala değerinden daha fazla para ödemiş olursunuz. Kapalıçarşının herhangi kapısından kendinizi ara sokaklara atarak yaşayan bir başka Halep’i burada görmenizi tavsiye ederim. Kemerli dar sokakların içlerindeki küçük dükkanlarda çok farklı işler yapan esnaflar ve bu dar sokaklarda gidip gelen ve mal taşıyan minik minibüsler var hani şu içine sadece iki kişinin binebileceği büyüklükte olanlardan. Bu sokaklara başka bir aracın girmesi mümkün değil bu minibüsler yanınızdan geçerken sizin duvara yapışmanız gerekiyor. Küçük dükkanların içinde kimi terzilik yaparken, yanındaki bahçe malzemeleri satıyor, diğeri aktar, yani aradığınız bir çok şeyi bir arada bulabileceğiniz bir yer. Burada kapalıçarşıda olduğu gibi yapılan işe göre bir sıralanma yok taki etlerin satıldığı yere gelene kadar. Burada etler pekde hijyen olmayan şartlar altında satılıyor. Leğenlerin içinde yerde veya açıkta bir askıda dahada ileri safhası bir adam omzuna atmış sokak sokak dolaşarak satmaya çalışıyor. Bugüne kadar gördüğüm diğer arap ülkelerinden nisbeten temiz olmalarına rağmen hijyen anlayışları yinede az. Arap kültüründe bazı kurallar malesef hiç değişmiyor onlardan biride evlilik. Suriye’de erkekler resmi olarak 4 kadınla evlenebiliyor, evlilik cüzdanında 4 tane sayfa var. İkincisi ile evlenmek için ilkinin imzası yeterli. Sonrakiler içinse yine bir öncekinden imza alarak evlenmeye devam ediyorlar. Kadınlar bu ülkede hala ikinci sınıf muamelesi görüyorlar. Camilere girerken turist bile olsanız baştan aşağı siyah çarşaf giymeden giremiyorsunuz. Erkekler içinse hiçbir zorlama yok. Bizzat şahit olduğum bir başka olay ise bir görevlinin ezan okunduğunda camide oturan kadınlara bağırarak namaza gitmelerini söylemesi.

Halep-Carsi-azgezmis.com

Şam’da olduğu gibi Halep’de de yaşayan bir çok Hrıstiyan mevcut. Bunların bazıları Ermeni ve oldukça güzel türkçe konuşuyorlar. Suriye’de hiç arapça bilmeden rahatça anlaşmak mümkün tabi bu kural Türkler için geçerli. Alışveriş yapmak üzere girdiğiniz dükkanlarda karşınıza neredeyse İstanbul türkçesi konuşan insanlar çıkıyor. Cedidiye meydanında gümüş satan dükkanların bir çoğunda türkçe konuşan çoğunluklada isimleri Agop olan Ermeniler var. Türkleri oldukça sıcak karşıladıklarını hemen belirtmek isterim. Burada müslümanlarla birlikte yaşamaya uyum sağlamış gözüküyorlar. Belki bunda Başer Esad’ın uygulamaya çalıştığı yumuşak politikanında etkisi var. Suriye’ye birkaç yıl önceki gidişim ile bu gidişim arasında iyiye doğru giden bir fark gördüğümü söylemeliyim. Belkide bu yüzden Başer Esad’ın Baaz partisi her seçimden galip çıkıyor. Sanırım bugüne kadar Suriye’nin gördüğü en ılımlı diktatör Esad. Bunca değişime rağmen diktatör deme sebebim başlangıçta yönetimin babasından kendisine devredilmiş olması.

Halep kalesi ve kapalıçarşıda gezmekten kendinizi alabilirseniz, Osmanlılar zamanında hastaların su sesi ve musiki ile tedavi edildiği tarihi Bimaristan hastanesine gidebilirsiniz. Bölgenin en eski manastırlarından biri olan Saint Simon Manastırıda görülecekler listesine alınabilir.Halep kalesinin arka sokaklarında yaşayan eski ticarethaneler, gelenekler, insanlar herşey cıvıl cıvıl burada çok güzel bir atmosfer var. Üstelikde Gaziantep’den Halep sadece 120 km. Suriye’ye Gaziantep’den tur düzenleyen bazı firmalar var. Ben size Turhande Turizmi tavsiye ederim. (Tel: + 90 342 220 88 61 veya + 90 342 220 88 20) Eğer başka bir şehirde yaşıyorsanız seyahatinizi birkaç ay önceden planlayıp uygun fiyatlı uçak bileti alarak çok ekonomik fiyatla seyahat etme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Halep

Suriye’yi gören herkes sanırım benim gibi en çok Halep şehrini beğenmiştir. Şehre tarihi bölgeden giriş yaparsanız…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Bunu yazdığım yıl 2024, bir anda bu sayfaya denk geldim yorumları okudum 2009-2010-2011 yıllarına ait yorumlar, insanın tuhafına gidiyor, önceden gezilen görülen insanların yaşadığı yerler, harap olmuş, milyona yakın insan ölmüş, bir türk olmama rağmen çok etkiledi oradaki durumlar, Allahu teala bizleri, tüm mazlumları kötü akibetten korusun

  • Hüseyin Bey, evet geriye dönüp bakınca insanlık adına yaşananlar oldukça üzücü.

 • bu kapalı çarşıya girerken kapının girişinde arapça olarak antakya kapısı yazıyordu nedenini bilmiyorum

 • benim guzel şehrım her zamn harıkadr :)

 • Merhaba , Halep’te olaylar ne durumda?Hatay’da bir kaç turizm şirketiyle görüştüm ve olaylardan dolayı turlarını iptal ettiklerini bilgilisi verdiler.Kasım ayında gitmeyi düşünüyorum ama ciddi endişelerim var bilgisi olanların paylaşmalarını rica ederim.

  • Nurten hanım,
   şu anda can güvenliği olmadığı için hiç bir seyahat firması o taraflara insanları götürüp sorumluluk almıyor. Halep sakin deniyor ama ne olacağı bilinmez.

 • mrb nurcan hanım bayranda yanı kasım ayın halepe gelmeyi düşünüyorum hem iş hende hezmek için halepe gelmek istiyorum ben tasarımcıyım kuyumculuk konusunda bana bilgi veririsen sevinirim mail adresime cvap yazatsan konuşmak isterim telefonlada konuşa biliriz

 • ben suriyede tam 4 sene yaşadım gerçi şimdi olaylar başladıda latkiyeyi görmeliydiniz

 • biz bu sene tam kurbanda suriyede ve ürdündeydik yolda kurban kesiyorlardı ama cok bana göre rahatsız edici degil 5 sene evelde turkiyede aynı görüntüler vardı

 • arkadaşlar bunların hepsi dogru yalnız bir uyarı da benden sakınn kurban bayramında veya yakın zamanında sınırına dahi yaklaşmayın. bide şayet bu zamanlarda gidersenizgaz maskesi sakın almayı unutmayalım.

 • arkadaşlar biz 4 erkek arkadaş ettik.en mantıklısı eğer arabanız varsa arabayla cilvegozu sınır kapısına kadar gidin.arabanızı hiç çekinmeden burda bırakın.24 saat faal olan bir yer burası.bir taksiye kiralayın.70 tl ye halep e varın.toplam 42 km.arabayla sınırı geçmeyin.astarı yuzunden pahalı.sigorta ve triptik 300 tl civarında.suriyede mazot ve benzin kalitesiz.taksiciler otel bulmanızda yardımcı olacaktır.biz gittiğimiz otelde oranın vatandaşı olmuş aslen antep nizipli bir arkadaşla tanıştık.bize helep i karış karış gezdirdi.cuma gunleri resmi tatil.alışveriş kesinlikle yapmayın.nedeni pahalı oluşu.istediginiz yerde çekinmeden yemek yiyin.çok ucuz.taksiye binin.bedava desem yalan olmaz.halep kalesini muhakkak gorun.emevi camiin igorun.osmanlıdan kala zekeriya camii oteller bolgesine çok yakın.muhteşem.hırsızlık kesinlikle yok ama para ustu cevrilirken eksik veriliyor dikkat edin.gece hayatına meraklı iseniz.pazarlıkla en kral eğlenceyi yapabilirsiniz.çarşı enterasan.kasapların açıkta et kesmelerini yadırgayacaksınız.herkes le türkçe anlaşabilirsiniz.parayı hesaplamak kolay her suriye parasını kafanızda 30 a bolun.

 • arkadaşlar teşekkür ederim:))

 • nurcan hanım
  cami girişleri hariçinde kıyafet sorun olmuyor.(Bizdeki gibi) Nufusun yuzde onu hırıştiyan oldugu için cok rahat giyinenler var . Paranızı sınırda bozdurun 50 tl ye 1500 suri veriyorlar sınırda halepte 1250-1300 suri veriyorlar . İyi pazarlık edin . mümkünse parayı tam verin 2 kere bozuk yok diye 50 şer surım gitti. topu topu 3 tl ama insanı salak yerine konması kızdırıyor . Tuvalet için yanınızda 50 suri bulundurun .yoksa üstünü vermiyorlar Kücük paralar ama insanın tadını kaçırıyor .

 • merhaba.bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.mayıs ayında günübirlik halep’e gidecez.sormak istediğim birkaç şey var.halepde kıyafetlerimiz sorun olurmu.şehir içinde mutlaka görmelisiniz diyebileceğiniz yerler varmı.oraya özgü yemekler yapan, rahat yemek yiyebileceğimiz yerler ve oraya özgü hediyelik ilginç neler alıbiliriz. teşekkürler.

  • Nurcan hanım,

   kıyafetleriniz çok açık olmadığı sürece bir sorun olmaz. Mutlaka kapalı çarşıyı ve çevresindeki sokakları gezmelisiniz. Halep’in en güzel yerleri bu kısımlar. Alışveriş için ipek şallar ve gümüş uygun fiyatlı. Mutlaka Halep tatlısı yemeyi deneyin.

 • halep i tanımak ve gezmek isteyenler beni bulun her turlu yardıma hazırım…ben sureklı halepteyim.

  • Taner bey,

   öneriniz için teşekkürler ancak gelenlere gerçekten yardımcı olmak istiyorsanız sizi arayanlar nerede bulabilir?

 • halep şehrini çok tanımak isterim
  yardıma ihtiyacım var

 • Suriye’de gezdigim yerlerde fotografların büyük kısmı Halepte cıktı. Bana söylenene göre Hatay’dan Halep’e ucuz fiyata küçük otobusler kalkıyormuş. Eger Hatay’a giden arkadaşlar pasaportlarını yanlarında bulundururlarsa buradan Suriye’ye geçmelerini tavsiye ediyorum. Bence Halebi görün. Ayrıca Gaziantep tarafına gidirseniz Kilis’den de taksiler kalkıyormuş . Parayı sınırda bozdurun Halep’te düşük kurdan bozuyorlar . 25 suri lirasını yanınızda bulundurun tuvaletteki adamlarla papaz olmayın.

Yorumunuz?