Uçak bileti için ödediğimiz ücretler artık daha şeffaf

28 Temmuz 2015 · Hakkı Ceylan

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan Havayolu Bilet Satışları Genelgesi’ne göre havayolu işletmelerinin internet siteleri ve çağrı merkezlerinden yapılan ilanlarında ilk afişe edildiği bölümde bilet ücreti tüm zorunlu ödemeleri de kapsayarak “her şey dahil bilet ücreti” şeklinde açık olarak belirtilecek.

airticket

Her şey dahil bilet ücretinin detayları (temel ücret, hizmet bedeli, vergi, harç, yakıt, güvenlik, sigorta gibi giderlerin toplamı veya detayları) kullanıcının kolaylıkla ulaşabileceği şekilde ilgili satış kanalında gösterilecek. Bu ücretler hizmet sınıflarına göre de (ekonomi, business vs.) ayrı ayrı ilan edilecekler.

Yolcuya özel sunulan, ilave ve isteğe bağlı hizmetler için alınacak ücretler, ilgili satış kanalında açık, şüpheye yer bırakmayacak biçimde belirtilecek. Her şey dahil bilet ücreti üzerine ilave veya isteğe bağlı hizmetler dışında ekleme yapılmayacak. İşletmeler bilet ücretlerinin basılı, görsel veya internet ortamındaki tanıtımlarını her şey dahil bilet ücretini esas alarak yapacak.

Bilet rezervasyon değişiklikleri, iptal ve iade kuralları ilgili kanalda ilan edilecek ve satın alma işlemleri tamamlanmadan önce yolcuya bilgi verilecek. Söz konusu işletmelerin hizmet altyapılarını 90 gün içerisinde genelgeye uyumlu duruma getirmeleri gerekiyor.

Uçak bileti için ödediğimiz ücretler artık daha şeffaf

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan Havayolu Bilet Satışları Genelgesi’ne göre havayolu işletmelerinin internet siteleri ve…

azgezmis.com

Yorumunuz?