Roma turları ile Roma tatili

29 Mayıs 2014 · Hakkı Ceylan

Yurt dışı ve Avrupa tatili denince akla ilk gelen yerlerden bir tanesi de İtalya’nın Roma şehrine düzenlenen Roma turları.

İtalya’nın başkenti ve Lazio bölgesinin en büyük şehri olan Roma,  görkemli sarayları, anıtları, kilise ve bazilikaları, heykelleri ve sanat eserleri ile muazzam bir güzelliğe sahip olup her sene milyonlarca turistin akınına uğruyor.

Dünyanın en zengin şehirlerinden biri olan Roma’da gezip görmeniz gereken birbirinden güzel gezi durakları var. Roma İmparatorluğu’nun ve  Katolik  kilisesinin  merkezi olan  şehirde  pek  çok  meydan,  müze, bazilika,  kilise ve sanat eserleri yer almakta. Tam bir açık hava müzesini andıran kentte sizi geçmişe götürecek pek çok ize rastlayabilirsiniz.

Şehir merkezinde yer alan antik yapıların yanı sıra Hristiyanların benimsediği Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan Vatikan’da da gezilebilecek pek çok yer bulunmakta. Sabah erken saatte gitmenizi tavsiye ederim. Sonrası çok kalabalık oluyor. Özellikle de Sistina Şapelini görmelisiniz derim.

azgezmis-kolezyum

Şehirde gezilecek en önemli noktaların başında ünü dünyaya yayılmış Kolezyum geliyor. Bunun yanı sıra Aşk çeşmesi olarak da bilinen Trevi çeşmesi, İspanyol merdivenleri, San Pietro meydanı ve Pantheon gerçekten görülmeye değer yerlerden. Ancak hepsinin önü müthiş kalabalık erken gidin.

İtalya’nın başkenti Roma’da, dünyaca ünlü İtalyan mutfağının en güzel lezzetlerini sunan çok sayıda restoran yer alıyor. Her bütçeye ve damak tadına hitap eden restoranların yer aldığı şehirde, risottolar, İtalyan pizzası, deniz ürünleri ve vejetaryenlere özgü tatlar geleneksel lezzetler arasında. Elbette oraya kadar gidip yemeklerin tadına bakmadan dönmek olmaz değil mi.

Roma turu sırasında ünlü Roma dondurması ise şehirde tatmanız gereken lezzetlerden bir başkası. Şehre özgü tatlardan olan İtalyan şaraplarını da mutlaka denemelisiniz. Hızlı, doyurucu ve aynı zamanda ekonomik bir yemek istiyorsanız, hemen hemen her köşe başında bulunan pizzacılar ideal bir seçim olabilir. Kaliteli ve şık bir restoranda güzel bir ziyafet için ise La Pergola’ya gidebilirsiniz. Ödüllü ve oldukça lüks bir mekan olan La pergola’ya gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerekebilir.

Akşamları gece ışıklandırmasıyla büyüleyici bir görünüme kavuşan Roma Caddeleri görülmeye değer.  Şehrin popüler noktalarından Campo de Fiori meydanı, Navona meydanı  ve İspanyol merdivenleri  akşamları da oldukça canlı ve renkli oluyor. Gece hayatının hareketli yaşandığı şehirde pek çok eğlence mekanı bulunmakta. En eğlenceli mekanlardan olan “Alien” ve “Gilda” yı tercih edebilirsiniz.

Yurt dışı turlar ile Roma tatilinizi rahatça planlayabilir, yılın her döneminde keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Roma turları ile Roma tatili

Yurt dışı ve Avrupa tatili denince akla ilk gelen yerlerden bir tanesi de İtalya’nın Roma şehrine…

azgezmis.com

Yorumunuz?