Roma’da görülmesi gereken 7 yer

5 Temmuz 2015 · Hakkı Ceylan

İtalya’nın en etkileyici şehirlerinden biri olan Roma, özenle korunmuş tarihi yapıları, harika çeşmeleri ve renkli caddeleri ile görülmeye değer bir şehir. Kentin en büyük amfi tiyatrosu kolezyumu görmeden, Vatikan’ı gezmeden ve İspanyol merdivenlerinde kalabalığın arasına karışmadan Roma gezinizi bitirmeyin. Roma’da mutlaka görmeniz gereken 7 yeri sizler için bir araya getirdik.

Roma-azgezmis.com

Kolezyum

Campitelli’deki Piazza del Colosseo Meydanı’nda yer alan Kolezyum, dünyaca ünlü bir amfi tiyatrodur. 55 bin kişilik kapasiteye sahip bu yapı zamanında gladyatör dövüşleri için yapılmıştır. Zamanında imparatorların gladyatör dövüşlerine, halk gösterilerine savaşların yeniden canlandırılması gibi gösterilere sahne olan alan turistler tarafından en çok rağbet gören yerlerden. Bu alan sonrasında barınma yeri, dini kışla, taş ocağı ve Hıristiyan türbesi olarak da kullanılmış.

Roma-azgezmis.com

Vatikan

Katolik mezhebinin merkezi olan Vatikan, Roma denilince akla ilk gelen duraklardan. 930 kişiden oluşan nüfusuyla dünyanın en küçük ülkesi olan bölge, metrelerce yüksekliğe sahip duvarları ve ilginç mimari eserleriyle görenleri büyülüyor. Sistine Şapeli, San Pietro meydanı, Vatikan Müzesi ve San Pietro Bazilikası gibi şehrin önemli yapılarının yer aldığı Vatikan’ı mutlaka görmelisiniz.  Özellikle Hristiyan dünyasının en büyük kilisesi olan San Pietro Bazilikası’na uğramadan dönmeyin.

Dört Nehir Çeşmesi

1651 yılında Gian Lorenzo Bernini tarafından Papa Innocent X’e ithafen yapılmış bu çeşme, şehrin etkileyici yapılarından biri. Tasarımı yarışmayla belirlenen Çeşme Piazza Navona’ya ayrı bir güzellik katmakta. Dört farklı kıtadaki dört nehrin dört tanrısını simgelemesi sebebiyle adına Dört Nehir Çeşmesi denmiş. Bu nehirler Afrika’daki Nil, Asya’daki Ganj, Avrupa’daki Danube ve Amerika’daki Plata olarak biliniyor.

Caracalla Hamamı

Adını İmparator Caracalla’dan alan hamam, MS 212 – 216 yıllarında onun zamanında yapılmış. Şehirde yapılan ilk halka açık banyo olarak bilinen Caracalla Hamamı, günümüzdeki Spa’lara benziyor. Geçmişte soyluların banyo yapıp rahatladıkları bu yer, şehrin en popüler turistik noktalarından.

Via Veneto

Zengin kesimin uğrak noktalarından Via Venato, birbirinden lüks restoranları, şık otelleri ve çeşitli dükkanlarıyla oldukça renkli bir durak. Via Venato’nun harika mekanlarında kendinize güzel bir ziyafet çekebilirsiniz. Ancak bunun için kesenin ağzını biraz açmanız gerekebilir.

Galleria Borghese

Villa Borghese’de bulunan galeride 15.yüzyıl ile 18.yüzyıl arasındaki antik mozaik, heykel, oyma ve resim çalışmalarından örnekler sergilenmekte. Kardinal Scipiona Borghese tarafından 17. yüzyılda oluşturulmuş koleksiyonda, Caravaggio, Giovanni Bellini, Titian, Antonello da Messina, Raphael, Correggio gibi ünlü sanatçıların eserlerini inceleyebilirsiniz.

İspanyol Merdivenleri

Trevi Meydanı’na yakın konumda olan İspanyol merdivenleri, şehrin en ünlü  duraklarından biri. Kelebek şeklinde olan merdivenler ve çevresi günün her saati kalabalık. Kimi bu merdivenleri görmek, kimi oturup dinlenmek için soluğu burada alıyor. Merdivenlerin ilerisinde Roma’nın ünlü alışveriş caddeleri yer alıyor. Burada dünya ünlü markaları mağazalarını dolaşarak alışveriş tutkunuzu canlandırabilirsiniz.

Roma-azgezmis.com

Bu birbirinden güzel duraklara uğrayarak Roma gezinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Roma planınızı belirlediyseniz ilk iş uçak biletinizi almak. Roma uçak bileti için Türkiye’nin en iyi uçak bileti sorgulama sitesi Ucakbileti.com’u tercih edebilirsiniz. Ucakbileti.com’da THY, AnadoluJet, AtlasGlobal, Pegasus, SunExpress, Onur Air ve  Borajet uçak bileti seçeneklerini sorgulayıp karşılaştırarak en hesaplı uçak biletini satın alabilirsiniz.

Roma’da görülmesi gereken 7 yer

İtalya’nın en etkileyici şehirlerinden biri olan Roma, özenle korunmuş tarihi yapıları, harika çeşmeleri ve renkli caddeleri…

azgezmis.com

Yorumunuz?