Dünyanın Yeni Yedi Harikası

25 Eylül 2017 · Hakkı Ceylan

Dünyanın Yedi Harikasını duymuşsunuzdur; Keops Piramidi, Babil’in Asma Bahçeleri, Zeus Heykeli, Rodos Heykeli, İskenderiye Feneri, Halikarnas Mozolesi ve Efes Artemis Tapınağı. Bu eski antik yapılardan sadece Keops Piramidi ayakta kalmış ve varlığını koruyor. Tüm bu yapılardan ikisi Türkiye, ikisi Yunanistan, ikisi Mısır ve diğeri de şu anki Irak sınırları içerisinde.

Herşeyde olduğu gibi bu listede de bir güncelleme yapılması gerektiği kesin. 2007 yılında İsviçre’de bir organizasyon tarafından Dünyanın Yeni Yedi Harikası seçilmiş ve açıklanmış. Her ne kadar UNESCO tarafından bu seçim kabul görmemiş olsa da yaklaşık 100 milyon kişinin oyuyla seçildiği düşünülürse biraz ciddiye alınmayı hakediyor.

Dünyanın Yeni Yedi Harikası:

Çin Seddi, İtalya’da Kolezyum, Hindistan’da Tac Mahal, Ürdün’de Petra Antik Kenti, Brezilya’da Kurtarıcı İsa Heykeli, Peru’da Machu Picchu Antik Kenti ve Meksika’da Chichen Itza Piramidi.

Dünyanın Yeni Yedi Harikası

Dünyanın Yedi Harikasını duymuşsunuzdur; Keops Piramidi, Babil’in Asma Bahçeleri, Zeus Heykeli, Rodos Heykeli, İskenderiye Feneri, Halikarnas Mozolesi ve Efes Artemis…

azgezmis.com

Yorumunuz?