Kazdağı Köyleri Kadınları Çamlıbel Köyü’nde buluşuyor

6 Mart 2015 · Hakkı Ceylan

İlki 2012 yılında Ayvacık’a bağlı Güzelköy’de yapılan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü “Kazdağı Köyleri Kadın Buluşması”nın ikincisi geçtiğimiz yıl Nusratlı Köyü’nde gerçekleştirildi. Bu yıl ise 7 Mart cumartesi günü saat 13.00’de Edremit’e bağlı Çamlıbel Köyü’nde bir araya geliniyor. Bizlere düşen de bu duyuruyu paylaşmak, gelen bilgi aşağıdaki gibidir.

Bizler, Kazdağı ve yöresinde, köylerinde yaşayan insanlarımızın kültürel ve sosyal değerlerini sürdürmek, ekonomik gelişimlerini desteklemek, yöremizin çevre ve doğasını korumak gibi amaçlarla kurulmuş çeşitli sivil toplum örgütleriyiz. Bu yıl 7 – 8 Mart 2015 tarihlerinde düzenleyeceğimiz etkinliğimizin temasını; son günlerde giderek artan ve artık toplumumuzun sürekli kanayan bir yarası haline gelen; kadına yönelik şiddet olaylarına duyduğumuz hassasiyet doğrultusunda “Zeytin ve Kadın” olarak belirledik ve “Dünyanın Tüm Zeytin Gözlü Kadınları Birleşin!” sloganıyla kadınlarımızı harekete geçmeye çağırdık.

Bu etkinlikle asıl amacımız; bölgemizin temel geçim kaynaklarından biri olan zeytincilik örneğiyle, kırsal kalkınma konusunda kadının rolünü öne çıkararak, kadının toplumumuzdaki ve hayatımızdaki öneminin altını çizmek, sorunlarını dile getirmektir. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği öncülüğünde düzenlenen etkinliğimiz, bölgede faaliyet gösteren saygın sivil toplum örgütleri olan Ayvalık Araştırma Geliştirme Uygulama Derneği, Çamlıder – Çamlıbel Köyü Eğitim Üretim Kültür ve Dayanışma Derneği, Nusratder – Nusratlı Köyü Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği ve Adatepe Köyü Kültür ve Tanıtım Derneği ortak organizasyonu ile hayata geçirilmekte olup, Küçükkuyu ve Edremit Belediyelerince de desteklenmektedir.

İlki 2012 yılında Ayvacık’a bağlı Güzelköy’de yapılan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü “Kazdağı Köyleri Kadın Buluşması”nın ikincisi geçtiğimiz yıl Nusratlı Köyü’nde gerçekleştirildi. Bu yıl ise 7 Mart cumartesi günü saat 13.00’de Edremit’e bağlı Çamlıbel Köyü’nde bir araya geleceğiz. Hem bilgi ve deneyimlerimizi birbirimizle paylaşacak, hem de Ümmüşen ve Serhan Kelleözü’nün konseri ile coşacak, Erol Angın ve Arkadaşları’nın müzikleri ile eğleneceğiz. Kadınlar arasında paylaşmayı, değiş tokuşu amaçlayan bir de takas masa kurulacak. ZEYFOD ise bu etkinliğe Zeytin ve Kadın Konulu fotoğraf sunumları ile destek verecek. 7 Mart cumartesi günü akşamı, saat 20.00’de Küçükkuyu’da Zeytin Kültür Merkezi’nde devam edecek ikinci buluşmada kadınların sorunları, sevinçleri, üzüntüleri, sevdaları türkülerle dile getirilecek. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Derneği’nin halk müziği grubunun sunacağı repertuarda kadın cinayetleri ve ölümleri de türkülerle anlatılacak. Fotoğraf Sanatçısı Dr. Nursen Bilgin’in “Kadın Pembeye Sığmaz” fotoğraf sunumuyla başlayacak etkinlikte, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Derneği’nin hazırladığı “Zeytin ve Kadın” konulu mini belgesel de sunulacak. Ardından da Kazdağı’nın Efeleri’nin Halk Oyunu gösterisi yer alacak.

Buluşmaların sonuncusu ise 8 Mart Pazar günü akşamı saat 19.00’da Küçükkuyu’da, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği binasında yapılacak. Kadınlar topladıkları otları hep birlikte kavuracaklar. Etkinlik, basın açıklaması, belgesel gösterimi ve “Zeytin ve Kadın Forumu” ile devam edecek. Zeytinle ilişkili zeytin işçisi, tarla sahibi, mühendis gibi kadınlar bilgi ve deneyimlerini birbirleriyle paylaşacak. Forumun ardından kadına yönelik şiddetle ilgili bir tiyatro oyunu ve gecenin sonunda da yöre sanatçılarının sunacağı bir müzik dinletisi gerçekleştirilecek.

kazdagi-kadinlar-gunu

Kazdağı Köyleri Kadınları Çamlıbel Köyü’nde buluşuyor

İlki 2012 yılında Ayvacık’a bağlı Güzelköy’de yapılan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü “Kazdağı Köyleri Kadın Buluşması”nın…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Harika ürünler gördüm satın almak istiyorum whatsapp dan bana adresinizi instagram sayfanızı verir misiniz

    • Zekiye Hanım,
      biz sadece haber olarak yazmıştık. Çamlıbel Köyüne ulaşmanız lazım bir şeyler satın almak istiyorsanız.

Yorumunuz?