Azgezmiş Fotoğraf Kulübü Etkinlikleri: İlyas Göçmen

8 Şubat 2020 · Hakkı Ceylan

Azgezmiş Fotoğraf Kulübü Etkinlikleri İlyas Göçmen ile devam ediyor. Azgezmiş Ofis’te, 19:30 da başlayacak sunum kapsamında iki adet fotoğraf gösterimi olacak. Bunlardan ilki Cansız Mankenler ve bir diğeri ise Klasikler adını taşıyor. Ücretsiz olan etkinliklerimize tüm fotoğraf severler davetlidir.

Yer: Azgezmiş Ofis
Mürver Çiçeği Sk. Karatekin İş M. No: 18, K: 5/3
Kadıköy (Boğa Heykeli karşısı)
Tel: 0216 449 00 39
Tarih: 12 Şubat 2020, Çarşamba
Saat: 19:30

İlyas Göçmen Kimdir?

1944 doğumlu olan İlyas Göçmen`in fotoğrafla olan ilgisi uzun yıllara dayanır. Gerçek anlamda fotoğrafla 1980 senesinde İFSAK’a üye olmakla başladı. Bu tarihten sonra fotoğrafın sanat yönü ile ilgilenen Göçmen’in yapıtları yurtiçi ve yurtdışında çeşitli albüm ve kitaplarda gerek tek; gerekse portfolyo olarak yayınlandı.

1984 senesinde Uluslararası Fotoğraf Federasyonu (FIAP) tarafından “AFIAP” ünvanı ile onurlandırıldı. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda 200’e yakın ödül almıştır. Meydan Larusse ansiklopedisinde fotoğraf sanatçısı olarak yer aldı.

1983 ve1985 senesinde kişisel sergilerini açan İlyas Göçmen, yurtiçi ve yurtdışında 220`den fazla toplu gösterime ve sergiye katılmıştır. 1985`te kurulan FOG fotoğraf gurubu kurucu üyeleri arasında bulunan Göçmen’in bu gurupla 1989 yılında yayınlanmış olan “Birikimler” adlı albümde ödüllü fotoğrafları yer almıştır.

Birçok dergide fotoğraf ve turizmle ilgili yazıları ve fotoğrafları yayımlandı. Günümüz Üniversitelerinde fotoğrafla ilgili ders kitaplarında belgesel fotoğrafçı olarak örnek gösterilmektedir. Ara Güler’in özel müzesinde ve bir çok yurtiçi, yurtdışı müzelerde fotoğrafı bulunmaktadır.

Selim Babulluoğlu (Azerbaycan’ın dünyaca ünlü şairi) İlyas Göçmen’in fotoğraf albümü kitabındaki fotoğraflarına bakarak İlyas Göçmen’in Şekil Defteri adlı şiir kitabını yazdı. Ayrıca bu kitap 7 ülkede kendi dillerine çevirilerek yayınlandı. Azerbaycan Kültür Bakanı Selim Babulluoğlu ve İlyas Göçmen’in bu çalışma ile tarihe geçtiklerini söyledi.

2016 yılında Bakü’de İlyas Göçmen’in Şekil defteri kitabı tekrar basıldı. Ayrıca fotoğraflar sergilendi. Kültür Bakanlığımız tarafından İstanbul’un 100 fotoğrafçısı arasına alındı.

Fotojurnalist ve yaratıcı fotoğraf tarzında çalışan İlyas Göçmen yurtiçi ve yurtdışı yarışmalarda jüri üyelikleri de yapmaktadır. İlyas Göçmen 56 konu üzerinde çalışmalarını sürdürmekte, bunlardan en önemlileri 47 yıldır Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin fotoğraflanması, cansız mankenler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın özel izniyle Darülaceze’nin 6 yıldır belgesel fotoğraflarını çekmektedir. Bu çalışmalarından dolayı 2013 yılında çok önemli bir ödül olan TROY ödülüne layık görülmüştür.

Azgezmiş Fotoğraf Kulübü Etkinlikleri: İlyas Göçmen

Azgezmiş Fotoğraf Kulübü Etkinlikleri İlyas Göçmen ile devam ediyor. Azgezmiş Ofis’te, 19:30 da başlayacak sunum kapsamında…

azgezmis.com

Yorumunuz?