Figueres

7 Mayıs 2010 · Zehra Arslan

İspanya’da genelde Girona ve Figueres’in isimleri birlikte anılıyor. Her iki yerleşim yeri de Katalan bölgesinin sınırları içinde kalıyor ve birbirinden güzeller. Ancak Figueres’a gelmeden önce burada atlanmaması gereken yerler var. Girona, Figueres arasını trenle giderken film platosu gibi minik,sevimli yerleşimler göreceksiniz. Vaktiniz varsa bu yerleşim yerlerinden bir veya ikisine mutlaka uğramanızı tevsiye ederim. Buralardaki tüm yapılar taştan inşa edilmiş, kiliseler İspanyol filmlerinde gördüğümüz gibi bir düzlüğün ortasında tek başına duruyor çan kulesi yerine kilisenin girişindeki üçgen alınlığa çan yerleştirilmiş. Kesinlikle görülüp içinde dolaşılması gereken yerler. Girona ve Figueres arasındaki tren yolculuğu yaklaşık 35-40 dakika sürüyor sanırım tren 5 veya 6 kere bu minik yerleşimlerin istasyonlarında duraklıyor.

Figueres’i önemli kılan en büyük özellik sürrealist ressam Salvador Dali’nin burada doğmuş olması. Dali muzesi bugün Figueres’a binlerce kişiyi çekiyor ve müze önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Salvador Dali’nin gölgesinde kalan bir başka önemli kişi daha burada yaşamış. Narcís Monturiol i Estarriol, bilinen ilk denizaltıyı tasarlayıp suya indiren kişi. Ictineo adını verdiği 7 metreye 2,5 metre olan denizaltıyı ilk defa 1859’da suya indirmiş ve bu minik denizaltı ile 50’ye yakın dalış gerçekleştirmiş. Ancak 1862 yılında bir kargo gemisinin çarpmasıyla malesef denizaltı parçalanmış. Ancak Barcelona müzesinde bir prototipini görmek mümkün.

Figueres oldukça düzenli bir yerleşim, belki de bazı binaların 1950’den sonra inşa edilmiş olması düzenli olmasında bir etken. 1950’li yıllarda İspanya iç savaşı sırasında isyancılar tarafından bombalanmış ve sürekli tahrip edilmiş bir yer halindeyken, binalar onarılmış ve gelirinin çoğunu turizmden elde eden bir yer haline gelmiş. Herhalde bunda en büyük pay Salvador Dali Müzesinin olsa gerek.

Dali Müzesini anlatmaya başlamadan önce biraz Figueres’da görülecek yerlerden bahsetmek istiyorum. Trenden indiğiniz anda oklar sizi ister istemez Dali müzesine doğru götürüyor. Ancak yol üzerinde tuvallerini sokağa kurmuş resim yapan belki de gelecekte Dali gibi ünlü olacak bir sürü genç ressam göreceksiniz. 1743 yılında inşa edilmiş Sant Ferran Kalesi’de, Figueres’da gezilebilecek yerler arasında. Bina pentagon yani beşgen olarak inşa edilmiş. Büyüklüğü ve yayıldığı 3 km² den büyük alan ile Avrupa’nın en büyük kalelerinden biri. Ayrıca Gotik tarzda inşa edilmiş Parish Kilisesi görülebilir. Bu yapıda bir orta sahın bölümü ve yanlarda yer alan şapellerden oluşuyor. Elbette bu yapıları Salvador Dali müzesinden sonra vakit kalırsa gezmenizi öneriyorum.

Salvador Dali müzesinin tamamını gezmek için 2,5 ile 3 saat gibi bir süre gerekiyor. Yuvarlak planda inşa edilmiş olan bina tamamen Salvador Dali tarafından dizayn edilmiş. Zaten içeri girip gördükleriniz karşısında herşeyin bir sürrealist fikir tarafından tasarlandığını anlıyorsunuz. Beni en çok etkileyen bölümlerden biri, odalardan birinde yer alan yüksek bir merdivene çıkıp odaya tepeden bakmaktı. Açıkcası çok kuyruk olduğu için sadece bir göz atıp birde fotoğraf çekip aşağıya indim. Odanın ortasında dudak şeklinde bir koltuk duruyordu hemen arkasında bir burun şekli ve en arkada iki adet tablo asılıydı, en önde ise kıldan bıyığa benzettiğim bir şey vardı. Fotoğrafı daha sonra açıp baktığımda şaşırdım. Bu tamamıyla bir insan yüzüydü, öndeki bıyık diye gördüğüm şey saçlardı ve en arkada duran tablolar gözlerdi. Tablolarda yer alan resimlere dikkatli bakınca alt kısımda gizli 2 adet gözün çizilmiş olduğunu gördüm. Dali’ye olan hayranlığım biraz daha arttı. Her bir tablonun önünde durup hayranlıkla seyrettiğimi ve müzeye doyamadan çıktığımı söylemeliyim. Müzenin yan tarafında döner bir kapıdan girilen başka bir bölüm daha mevcut burası Salvador Dali’nin çılgın tasarımlarından oluşturulmuş bir mücevher müzesi. Müze girişinde verilen iki adet bilet var, ilki müzeyi gezmek için ikincisi ise mücevher müzesi girişi için. Mücevher bölümünden içeri girdiğinizde sizi müthiş bir karanlık karşılıyor sadece mücevherlerin ışıltısı gözüküyor. Burayı da gezdikten sonra 10-15 dakikalık bir yürüme ile tren istasyonuna ulaşıp Barcelona’ya geri dönüşe geçebilirsiniz. Dali müzesi akşam 18:00’de kapanıp gece turu için saat 22:00’de tekrar açılıyor ancak gece turunun fiyatı biraz daha yüksek. Figueres’dan, Barselona’ya en son trende gece 23:00 civarında kalkıyor.

Figueres

İspanya’da genelde Girona ve Figueres’in isimleri birlikte anılıyor. Her iki yerleşim yeri de Katalan bölgesinin sınırları…

azgezmis.com

Yorumlar

  • ilk resimdekileri insan değil de yan yana sıralanmış vespa sanmış ne kadar güzel gözüküyorlar diycektim. sanırım bu aralar çok fena taktım vespa’ya her yerde onu görüyorum. mavi jeans’in kampanyasından çıkar umarım da ben de gezerim sonra yazarım böyle sizin gibi:)

    kız ne güzel gülüyor motorun üstünde http://www.facebook.com/photo.php?pid=4009386&id=72193804754

Yorumunuz?