Mavi Bayrak yarışında son durum

17 Mayıs 2017 · Hakkı Ceylan

Denizdeki temizliğin, sağlığın ve kalitenin göstergelerinden biri Mavi Bayrak Programı uygulaması. Mavi Bayrak Programı tüm dünyada 1987 yılında uygulanmaya başlandı, Türkiye’de ise 1993 yılından beri bu program uygulamada. Dünya genelinde ise toplam 44 ülke bu programı uyguluyor.

Deniz sezonu açıldıktan sonra her iki haftada bir kere olmak üzere deniz suyu analizleri yapılıyor ve suyun belirli kriterlere uyup uymadığı kontrol ediliyor. Ayrıca plajlardaki bazı özel koşullara da bakılarak Mavi Bayrak Belgesi veriliyor. Plajlar için 27 kriter, marinalar için ise 22 kritere bakılarak bu belge veriliyor.

Türkiye Mavi Bayraklı plaj sayısı konusunda oldukça iyi durumda, yakın zamana kadar İspanya‘nın ardından ikinci sıradaydı. Fakat komşumuz Yunanistan turizm için yaptığı ataklarla öne geçmeyi başardı. Özellikle Halkidiki Yarımadası’nda 71 adet mavi Bayraklı Plaj bulunuyor. Türkiye’de ise 200 Mavi Bayraklı Plajı ile Antalya ili öne çıkıyor.

2016 yılında İstanbul şehri sınırları içerisinde 3 adet plaj Mavi Bayrak belgesi kazanmıştı. Bunların üçü de Karadeniz sahilinde, Şile kıyılarındaki plajlardı, Şile Resort Otel Plajı, Uzunkum Plajı Orta Nokta ve Ağlayankaya Plajı.

Mavi Bayrak yarışında son durum

Denizdeki temizliğin, sağlığın ve kalitenin göstergelerinden biri Mavi Bayrak Programı uygulaması. Mavi Bayrak Programı tüm dünyada…

azgezmis.com

Yorumunuz?