Girona

27 Nisan 2010 · Zehra Arslan

Girona, 17 eyaletten oluşan İspanya’da, Catalan bölgesinde yer alan bir şehir. Bir çok uygarlığın hüküm sürmüşlüğünün izleri hala burada saklı. Bu bölgede ilk olarak İberya’lılar yaşamışlar. Daha sonra Roma’lılar burayı işgal etmişler. Girona 1809 yılında Fransız kumandan Napolyon tarafından da işgal edilmiş. Bugün bu şehir her bir işgalden ve hüküm sürmüşlükten kalan eserlerle tarihi açıdan oldukça zengin. 12ci yüzyılda burada bir de Yahudi birliği oluşmuş. Ancak 1492 yıllarında Katolik krallar Yahudileri İspanya’dan sürmek istediklerinde onlara kapısını açan tek ülke o zamanki Osmanlı İmparatorluğu olmuş. Sultan II. Bayezıd İspanya’ya gemiler göndererek orada istenmeyen bu halkı Türkiye’ye davet ederek gemilerle getirtmiş. Bugün Türkiye’de ki Yahudi nufüsun bir kısmı o dönemde İspanya’dan gelmedir. Girona’da ki bu Yahudi mahallesi Avrupa’da en iyi korunmuş olan Yahudi bölgelerinden biridir. Bu nedenle bugün Girona’ya yüzlerce turist bu tarihi görmek için akın etmektedir.

Girona sokaklarında yürürken sağlı sollu tüm sokaklara girip kaybolmak istiyor insan. Tüm yapılar taştan inşa edilmiş ve bugüne kadar oldukça iyi korunmuş oldukları için eskinin ruhunu tam olarak yansıtıyorlar. Girona meydanına damgasını vuran şüphesiz St. Mary Katedrali. Yapı 11ci ve 17ci yüzyıllar arsında inşa edilmiş. Değişik dönemlerde inşa edilmiş olan bu yapının üzerinde değişik mimari stillerin yer aldığı görülmekte. Kilisenin biraz altındaki sokakda Arap Banyoları yer alıyor. Burası kullanıldığı dönemlerde halka açık olarak kullanılan bir yermiş. Binanın tamamı Roma Hamamlarını andırır şekilde inşa edilmiş. Üç bölümlü olan bu hamam soğuk su odası, sıcak su odası ve ılık su odasından oluşuyor. Binanın iç kısmında islam mimarisinin özellikleri ön plana çıkıyor.

Girona küçük bir alana inşa edilmiş olmasına rağmen bünyesinde bir çok kilise barındırıyor. Sant Feliu Kilisesi dar sokaklardan birinde karşımıza çıkıyor. Kilise erken Hrıstiyanlık dönemine Romalıların İspanya’ya ilk geldiği yıllara tarihleniyor. Kilisenin Gotik tarzda inşa edilmiş olan orta bölümüne sonraki yıllarda fasatta (ön cephe) Barok tarzda inşa edilmiş bölüm tamamlamakta.

Girona’nın en çok bilinen caddesi La Rambla ortaçağdan bu yana insanların alışveriş için en çok geldiği cadde burası. Söylenenlere göre aradan geçen onca zamana rağmen bu cadde çok az değişikliğe uğramış ve bugün hala alışverişin merkezi.

Her eski şehirde olduğu gibi burada da bir kale ve kalenin surları var. 14cü yüzyıla tarihlenen bu surlar aynı zamanda şehrin en yüksek yerinde inşa edilmiş. Kalenin yanındaki yapılar bir çok kere yeni baştan inşa edilmişler. Bugün surların bir kısmının üzerinde yürümek mümkün. Buradan Girona’yı seyredip panaromik olarak fotoğraflayabilirsiniz.

Eski binaların her biri bir şekilde değerlendirilmiş örneğin eskiden piskoposların oturduğu saray bugün Girona sanat müzesi olarak hizmet veriyor. Yapı 12ci ve 18ci yüzyıllar arasında yapılmış. Müzede, Gotik Katalan, Roma ve modern sanatı bir arada görebilirsiniz.

Sokaklarda gezmekten yorgun düştüğünüzde taştan inşa edilmiş, eski binaların içlerinde yer alan cafelerde sangria içmenizi öneririm. Girona’yı görmek istiyorsanız bir tam gün ayırmanız gerekiyor. Ancak sabah erkenden gelip önce buraya yarım saat mesafede Figueres’da bulunan Salvador Dali Müzesini görüp sonra Girona’ya geri dönüp akşama kadar sokak aralarında kaybolmak ikinci seçenek. Barselona’dan buraya gelmek için Sants ana tren istasyonuna giderseniz buradan saat başı kalkan bir trene binebilirsiniz. Barselona’dan Girona’ya trenle gidiş 1,5 saat kadar sürüyor. Kişi başı yaklaşık ödeyeceğiniz gidiş dönüş fiyatı 11 €. Tur firmasıyla giderseniz bu bölgeye düzenledikleri turlar için kişi başı 60 € istiyorlar. Eşimle birlikte yaptığımız bu günübirlik turda iki kişi toplam 55 € harcadık. Yani tur firmasının yarı fiyatına meblağ ile turu tamamlamak mümkün. Bunu yapmak için tek koşul cesur olmanız. Bir çok insan yabancı ülkede çekince yaşadığı için tur firmalarına bu meblağları ödemekte. Girona, Barselona’da görmeyi atlamamanız gereken en güzel yerlerden biri.

Girona

Girona, 17 eyaletten oluşan İspanya’da, Catalan bölgesinde yer alan bir şehir. Bir çok uygarlığın hüküm sürmüşlüğünün…

azgezmis.com

Yorumunuz?