İspanya tatilinin önemli durakları: Barselona ve Madrid

3 Haziran 2014 · Hakkı Ceylan

Tarihi yapıları, lezzet durakları, plajları ve futbol kulüpleriyle İspanya’nın aklımıza gelen en önemli şehirleri arasında Barselona ve Madrid’tir. Gezmeyi sevenlerin mutlaka listelerine eklemeleri gereken bu şehirlere seyahat acentelerinin Barcelona Madrid turları ile her dönem gidilebilecek turlar bulmak mümkün.

Madrid

Madrid

İspanya’nın en büyük şehri olan Madrid, kültürel ve tarihi güzellikleriyle etkileyici bir kent. Şehri ziyaret etmek için en uygun dönem havaların ideal olduğu ilkbahar ve sonbahar ayları olabilir. Güzel bir havada sakin bir gezi düşleyenler için Mayıs ve Ekim ayları idealdir.

Kozmopolit bir şehir olan Madrid, tarihi tapınakları ve arkeolojik görünümüyle dikkat çekiyor. Şehir merkezinde bulunan Plaza Mayor kentin en önemli tarihi yapıtlarından biri. 1619 yılında yapılmış meydan pek çok alışveriş merkezine ev sahipliği yapıyor. Kraliyet Sarayı, Castillano Bulvarı, Retiro park görülmesi gereken yerlerden. Şehrin en önemli müzeleri arasında yer alan Reina Sofia Müzesi ve Prado Müzesi ziyaretçilerini bekliyor. Pablo Picasso, Joan Miro, Juan Gris, Shalvador Dali gibi sanatçıların eserlerinin yer aldığı Reina Sofia Müzesi’ni her daim gezebilirsiniz.

Ortaçağ’ın başlarında bölgeyi yöneten müslümanlar tarafından yaptırılan Arap Duvarı, kentin merkezinde yer alan önemli yapılar arasında, burada tiyatro, müzik alanında çeşitli gösteriler sahneleniyor.

La Latina’da bulunan Basilica de San Miguel, dört erdemi simgeleyen heykeller ile Justo ve Pasto’nun kabartmalarının yer aldığı önemli bir kilise olarak sayılabilir.

İspanyol mutfağı deniz ürünleri ve et yemeklerine dayalı. Madrid’e özgü popüler tatlar arasında sarımsak çorbası, salyangoz türleri, tapas ve sebzeli nohut gibi yemekler bulunuyor. İspanya Mutfağına özgü lezzetlerden Paella’yı mutlaka denemelisiniz. Tavuk, karides, midye, sucuk ve çeşitli sebzelerle hazırlanan bir pilav olan Paella leziz bir seçim olacaktır.

Cuma gününü birleştirerek haftasonu için planlanacak 3 günlük bir Madrid turu şehri tanımak için yeterlidir.

Barselona

Katalonya özerk bölgesinin başkenti olması sebebiyle İspanya içinde ayrı bir ülke izlenimi yaratan bir şehir. Barcelona’da gezilebilecek yerler arasında tarihi yapılar, müzeler, meydanlar ve parklar bulunuyor. Dünyaca ünlü Mimar Antoni Gaudi’nin yapıları, Sagrada Familia Kilisesi, Park Güell, Casa Mila, Poble Espanyol, Casa Batllo ve La Rambla Caddesi görülmeye değer güzellikler.

Futbol merakı olmayanların bile mutlaka ziyaret ettiği duraklardan bir tanesi de F.C Barcelona Futbol Takımı’nın ünlü Nou Camp Stadyumudur.

Barselona’nın hem Kuzeyinde hem de Güneyinde plajlar bulunuyor. Nova Icaria, Bogatell, Mar Bella, Barceloneta başlıca plajlar arasında sayabiliriz.

42.000 metre karelik bir alan üstüne yapılanmış olan açık hava müzesi olan Poble Espanyol, İspanya’ daki bir çok binanın kopyasının yer aldığı caddeler, meydanlar ve 117 tane binadan oluşmakta. Poble Espanyol içerisinde Fondation Fran Daurel adı verilen bölümde Miro, Picasso, Tapies ve diğer ünlü sanatçıların modern sanat eser koleksiyonlarını da görebilirsiniz.

Avrupa gezilerinin uğrak şehirleri olan Madrid ve Barselona’yı keşfetmek için 5 veya 6 gün sizin için yeterli olacaktır. İspanya’ya gittiğinde her iki şehri de görmek isteyenler için Barselona Madrid turları ideal bir seçenek.

İspanya tatilinin önemli durakları: Barselona ve Madrid

Tarihi yapıları, lezzet durakları, plajları ve futbol kulüpleriyle İspanya’nın aklımıza gelen en önemli şehirleri arasında Barselona…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Nisan ayında yaptığımız İspanya turunun hala etkisindeyiz. Barselona ve Madrid için az bile bahsetmişsiniz.Herkese kesinlikle tavsiye ederim. bEN Barselona ve Sevilla’nın daha çok etkisinde kaldım. Şehirlerin her yeri büyük ve oldukça yeşil parklarla dolu. İspanyollar bizlere çok benziyor. Diğer Avrupa ülkelerine nazaran İspanyollar çok daha fazla sokakta yaşıyor, sokaklar her daim renkli ve hareketli. İspanyollar keyiflerine düşkün.

Yorumunuz?