Azgezmiş Fotoğraf Kulübü Etkinlikleri: Serdar Özbay

23 Mart 2019 · Hakkı Ceylan

Ücretsiz Azgezmiş Fotoğraf Kulübü Etkinliklerimiz sevgili dostumuz Serdar Özbay ile devam ediyor. Serdar’ı belgesel fotoğraf dalında yaptığı çalışmalarla tanıyoruz. Bizlere de 27 Mart, Çarşamba günü “Bitmezat” ve “Yolun başladığı ve bittiği yer Garaj” olarak iki adet gösterisi olacak. Sonrasında da her zaman ki gibi sohbetimiz var. Tüm fotoğraf severleri etkinliğimize bekliyoruz.

Yer: Azgezmiş Ofis
Mürver Çiçeği Sk. Karatekin İş M. No: 18, K: 5/3
Kadıköy (Boğa Heykeli karşısı)
Tel: 0216 449 00 39
Tarih: 27 Mart 2019, Çarşamba
Saat: 19:30

M. Serdar Özbay kimdir?

1971 İstanbul doğumluyum. Ortaokul ve liseyi Bakırköy’de okuduktan sonra Trakya ünv. Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümünden 1994 senesinde mezun oldum.18 yıldır Saat sektöründe pazarlama konusunda faaliyet göstermekte olup şu anda İsviçre markaları ithal eden bir firmanın Satış Müdürü olarak çalışmaktayım.

Fotoğrafla tanışmam ortaokul sıralarında babamın almış olduğu Zenit marka fotoğraf makinesini kurcalayarak ve denemeler yaparak başladı. 2006 yılında Prof. Dr. Özer Kanburoğlu’ndan  aldığım Temel Fotoğraf eğitimi ile fotoğraf hayatıma aktif olarak başlamış oldum. 2008 yılında iş seyahatlerim esnasında uğradığım Avanos’da ki çömlekçileri çekerek belgesel fotoğrafçılığa ilk  adımı atmış oldum.

Avanos çömlekçileri adını verdiğim bu serim 2 senelik bir çalışma döneminden sonra ortaya çıkmaya başladı. Bu süreçte 2010 yılında Özcan Yurdalan’dan Belgesel Fotoğraf eğitimi alarak belgesel fotoğrafçılığımı perçinledim. Aynı yıl geri dönüşümcüleri fotoğraflamaya başladım. 2011 yılında Avanos Çömlekçileri  Sami Güner Kupası 1.turda başarılı bulunarak bir üst tura çıktı. Geri dönüşümcülerde yapmış olduğum 2 senelik çalışma sonunda Bitmez At-Bit Mezat isimli 2. belgesel seriyi oluşturdum. Yine bu gösteriyi Sami Güner kupasına 2. Tur gösterisi olarak gönderdim ve 2. Turda da başarılı bulunarak kupa finaline çıkmaya hak kazandım. Bu süreç tamamlandığında yaklaşık 7 ay Sami Güner kupası için yeni konu aradım ve sonunda Gebze de bulunan Kamyoncular Garajını her yönüyle çekmeye karar verdim ve çalışmalara başladım. Yaklaşık 4 ay gece gündüz süren çalışmalarım sonucunda Yolun Başladığı ve Bittiği Yer GARAJ ortaya çıktı. Üçüncü seriyi de yine Sami Güner kupası kupa finaline gönderdim ve başarılı bulunması sonucunda Türkiye’nin en prestijli  ve uzun soluklu fotoğraf kupalarından biri olan Sami Güner kupasını almaya hak kazandım.

Birçok Ulusal ve Uluslararası fotoğraf yarışmasında çeşitli derecelerim ve sergilemelerim bulunmaktadır. Benim için yarışma formatı bakımından öne çıkan 2 ödülüm vardır ki; ikisi de tek fotoğraftan oluşmayan ve bir hikayenin anlatıldığı foto öykü yarışmalarıdır. 1. si Mersin Fotoğraf Derneğinin düzenlediği  MFD 5th International Salon of Photography Results 2011 Foto Öykü konulu yarışmada aldığım Fiap Bronz Madalya diğeri de Adana Rotary Kulübü 10. Uluslararası Fotoğraf Yarışması 2013 Bana Öykünü Anlat konulu yarışmada aldığım Fiap Mansiyon’dur. Son olarak Kasım 2013 de  İfsak Kupasını almaya hak kazandım.

Yoğunluğunu Sosyal Antropolojik konuların oluşturduğu ve temeli genelde geçici göç olan belgesel fotoğraf çalışmalarım devam etmektedir.

Azgezmiş Fotoğraf Kulübü Etkinlikleri: Serdar Özbay

Ücretsiz Azgezmiş Fotoğraf Kulübü Etkinliklerimiz sevgili dostumuz Serdar Özbay ile devam ediyor. Serdar’ı belgesel fotoğraf dalında…

azgezmis.com

Yorumunuz?