Yunan adaları vize işlemleri

27 Ağustos 2016 · Hakkı Ceylan

Son yıllarda Türkiye Vatandaşlarının en çok tercih ettikleri yabancı ülkeler arasında Yunanistan ilk sıraya yerleşmiş durumda. Bunun sebeplerinden birisi Yunan Adaları’nda tatil yapmanın Türkiye’de yapılan tatilden daha ucuz olması. Bir diğer sebebi ise Yunanistan Avrupa Birliğine üye olmasına rağmen bazı Yunan Adaları vize işlemleri için kapıda vize uygulaması yapması.

yunan-adalari-vize-azgezmis

Yunan Adaları vize işlemleri eğer pasaportunuz varsa çok kolay. 2012 yılında Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan bir anlaşma ile Türkiye’den bazı Yunan Adaları’na gidecek olanlara vize kolaylığı getirildi. 2018 yılında da bu uygulama devam ediyor.

Sakız (Chios), Sisam (Samos), Midilli (Lesvos), Rodos, Kos (İstanköy), Sömbeki (Symi) ve Meis Adaları’na gidecek olan T.C. Vatandaşlarının en az 6 ay geçerli bir pasaportu olması durumunda bu vize kolaylığından yararlanabiliyorlar. Burada sayılan Yunan Adaları dışında kalanlar için halen Schengen Vizesi uygulaması geçerli.

Bu vizeyi genellikle Bodrum, Dikili, Foça, Marmaris, Ayvalık, Çeşme, Kuşadası, Kaş ve Fethiye bölgelerindeki seyahat acentelerinden alabiliyorsunuz. Bir kaç gün öncesinden almanızda fayda var. Fethiye Pansiyon konaklaması için gayet uygun. Bir iki gün önceden gidip burada pansiyon konaklaması yapabilir ve bu arada gideceğiniz ada için vizenizi de alabilirsiniz. Fakat bu vize sadece Rodos, İstanköy, Meis, Sakız, Sisam ve Midilli adaları için kullanılabiliyor.

Yukarıda belirtilen Yunan Adaları’na gidecek olanlar feribot biletlerini satın aldıkları seyahat şirketlerine aşağıdaki evrakları 4 gün önceden ulaştırmaları durumunda kendilerine vize sağlanıyor.

Yunan adaları vize işlemleri için gerekli evraklar

  1. Pasaportun ilk sayfasının (fotoğraflı olan sayfanın) bir adet renkli fotokopisi
  2. Beyaz fonda, yeni çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
  3. Elektronik ortamda doldurulmuş vize başvuru formu
  4. Otel rezervasyon belgesinin fotokopisi (günübirlik gidecekseniz istenmiyor)
  5. Seyahat şirketinden aldığınız gidiş-dönüş feribot bileti
  6. 35 Euro vize harcı
  7. Acentenin alacağı ek komisyon bedeli (genellikle 20 Euro civarı)

Feribot bileti satın aldığınız seyahat acentesi bu belgeleri Yunan makamlarına ileterek onay alıyor. Yunanistan makamları da her şey yolunda giderse size 2 girişli ve maksimum 15 gün kalabileceğiniz bir vize veriyor.

Detaylı bilgiyi feribot bileti satın aldığınız seyahat şirketinden alabilirsiniz. Buradaki Bilgiler T.C. Dışişleri Bakanlığı Web Sitesinden alınmıştır.

Referans: http://www.mfa.gov.tr/yunanistan.tr.mfa

Yunan adaları vize işlemleri

Son yıllarda Türkiye Vatandaşlarının en çok tercih ettikleri yabancı ülkeler arasında Yunanistan ilk sıraya yerleşmiş durumda….

azgezmis.com

Yorumlar

  • Vize işlemlerini aracı kurum olmadan kendimiz halledemiyor muyuz? Bir kaç kişi olunca 20 Euro oldukça yüklü bir meblağ tutuyor..

    • Sizden alınan evraklar Yunan makamlarına götürülüyor ve orada onaylanıyor. Bunu yapamayacağınızdan dolayı kendi başınıza halletmeniz imkansız.

Yorumunuz?