Yunan Adaları kapıda vize uygulaması kalktı mı?

15 Nisan 2017 · Hakkı Ceylan

Son günlerde Avrupa Komisyonu’nun Yunan Adaları’na seyahatte kolaylık sağlayan “kapıda vize” uygulamasını kaldırdığı yönünde haberler okuyorduk. Adaların göçmen krizi sebebiyle ağır bir yükün altında olduğu, bu kararın tüm adalarda turizme darbe indireceği konuşuluyordu. İşin doğrusu nedir, Yunan Adaları kapıda vize uygulaması kalktı mı? şeklide bir araştırma yapınca Türsab tarafından yapılan bir açıklamaya ulaştım. 23 Mart itibariyle Türsab tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından Birliğimize iletildiği üzere; Yunanistan 2012 yılında başlattığı vize kolaylığını ( Kapıda Vize Uygulaması), 2017 yılında da devam ettirmektedir. Ege’de bulunan bazı Yunan adalarına kısa süreli turistik geziler için girişler kolaylaştırılmış, geçici vize uygulamasına başlanmıştır. Bu yeni vize sistemi bu yıl 01 Nisan- 30 Eylül 2017 tarihleri arasında geçerli olup, Rodos, İstanköy (Kos), Meis (Kastellorizo), Sakız (Chios), Sisam (Samos), Sömbeki (Symi) ve Midilli (Lesvos) (Mitillini ve Molivos limanları) adalarını kapsamaktadır.

Pilot vize uygulaması yalnızca Yunanistan için geçerli olup, maksimum 15 gün kalış süresini kapsamaktadır.”

Yunan Adaları kapıda vize uygulaması kalktı mı?

Son günlerde Avrupa Komisyonu’nun Yunan Adaları’na seyahatte kolaylık sağlayan “kapıda vize” uygulamasını kaldırdığı yönünde haberler okuyorduk….

azgezmis.com

Yorumunuz?