Vinales, Küba’da bir cennet

7 Aralık 2011 · Hakkı Ceylan

Vinales tam bir cennet. Küba’ya gelip buraya uğramadan dönerseniz kesinlikle pişman olursunuz. Unesco Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan verimli topraklara sahip Vinales Vadisi’nde en iyi Küba tütünleri üretiliyor. Burada yüzlerce yıl öncesine ait geleneksel tarım metodları kullanılarak tütünün yanı sıra birçok meyve ve sebzenin üretimi de yapılıyor. Bu şekilde üretimin yapılması kalitenin ve lezzetin artmasını sağlıyormuş. Havası çok nemli, bu da yapılan tarıma oldukça büyük fayda sağlıyor ve her yerin yemyeşil olmasına yarıyor.

Vinales, Küba - azgezmis.com

Küba 16 adet yönetim birimine ayrılmış ve bunlardan biri de Pinar del Rio adıyla bilinir. Vinales, ülkenin kuzey batısında bulunan Pinar del Rio’ya bağlı bir kasaba. Biz kiraladığımız bir araçla Havana‘dan Vinales’e ulaştık. Eğer araba kiralayarak buraya ulaşmak istiyorsanız Havana’dan Autopista’ya (otoyol) girerek Pinar del Rio yönüne, yani batıya doğru gitmeniz gerekiyor. Pinar del Rio’ya gelmeden 4-5 km öncesinde bir yol ayrımı ile Vinales’e varabilirsiniz. Küba yollarında tabela sistemi şimdiye kadar gördüklerimizin en kötüsü olduğundan sık sık durarak yol sormanız sizin için çok yararlı olacaktır. Halk genellikle İngilizce bilmediğinden birkaç kelime İspanyolca öğrenmeniz gerekiyor. Bunlar sağ, sol, direkt, dönüş vs.. gibi kelimeler. Biz bu şekilde ve ek olarak vücut dilini kullanarak yolumuzu bulduk.

Vinales, Küba - azgezmis.com

Vinales’e geldiğinizde yol üzerinde bulunan Parque Nacional Vinales isimli merkeze uğramanız iyi olacaktır. Burada İngilizce ve İspanyolca bilen elemanlardan tanıtıcı bilgiler alabilirsiniz. Vinales Vadisi’nde rehber eşliğinde iki adet yürüyüş turu düzenleniyor. Bunlardan uzun olanının içerisinde bir de Cueva del Indio mağarası da bulunuyor. Bu mağarada sandal ile ufak bir gezinti de yapıyorsunuz ve mağara bitiminde bir yeşillik pınarının içinde oluyorsunuz. Mağara önünde hediyelik eşyalar satan satıcılar ziyaretinizi bitirmenizi bekliyorlar. Küçük Vadi turunda ise ufak bir mağara yürüyüşü var. Çok ta gerekli değil ama yanınızda el ya da kafa feneri olursa rahat edersiniz mağaranın içi sadece 100 metre. Biz küçük olan turu tercih ettik çünkü daha çok insan ve yaşama ait fotoğraflar çekmek istiyorduk. Yürüyüş hızınıza bağlı olarak 1 – 2 saat sürecek keyifli bir tur için rehbere kişi başı 10 CUC ödeme yapıyorsunuz. Tabi her yerde olduğu gibi burada da pazarlık payı söz konusu. İlk geldiğimizde paşa paşa 10 CUC öderken ikincisinde pazarlıkla 6 CUC’a bağladık.

Vinales, Küba - azgezmis.com

Tura başlamadan önce yanınıza biraz su ve güneşten korunmak için şapka almanızda fayda var. Vinales’te tura katılmanız durumunda güzergahta karşınıza çıkacak birkaç ev, tarla, kafe vs. olacak. Bu evlerde elektrik ve günümüz  teknolojisine ait herhangi bir araç bulunmuyor. Buralarda oldukça doğal ve güzel fotoğraflar çekme şansınız olacak. Tütün yapraklarından puronun nasıl yapıldığını birebir görebilir ve içimini test edebilirsiniz. Fakat satmak isterlerse almanızı  tavsiye etmem.  Yürüyüş yolu üzerinde bulunan iki adet kafe mevcut buralarda sadece tropik meyve suları bulunuyor. 1 CUC karşılığında doğal, katkısız olarak hazırlanacak ve keyifli bir serinleme verecek meyve sularını içebilirsiniz.

Vinales, Küba - azgezmis.com

Yürüyüş esnasında göreceğiniz manzaralar sizi kendisine hayran bırakacak. Vadi kireç taşı kayalıkların oluşmuş yükseltilere sahip. Bunlara Mogote adı veriliyor ve üzerleri yemyeşil bir bitki örtüsü ile kaplı. Kayalık dediğime bakmayın, tepelik demek daha doğru. Bizim Küba’da bulunduğumuz zaman Kasım ayıydı yani kışın başlangıcı, buna rağmen heryer yeşildi. Daha önceki dönem yağmur sezonu olduğundan bu tarihi seçmiştik ve doğru bir kara olduğunu görmüş olduk. Hava güneşli olmasına rağmen bulutlar gökyüzünü süslüyor ve güneşten kavrulmamıza engel oluyordu.

Vinales, Küba - azgezmis.com

Turun ayrıntılarını yazarak süprizleri bozmayalım; ama mevsimine göre birçok tür kuşu görebileceğinizi, bir iki ufak tırmanış ve mağara geçişi olacağını söylebilirim. Tütün, papaya, kahve, tatlı patases vb. bitkileri yanyana görebilir ve rehberiniz eşliğinde inceleyebilirsiniz. Bu arada vadi içerisinde at sırtında da dolaşmak mümkün; fakat  o zaman rota biraz daha farklılaşıyor.

Vinales, Küba - azgezmis.com

Genel anlamda vadi dışında kalan yerleşim alanı olan Vinales kasabası verandalı, tek katlı ahşap evlerden oluşur. Film karesi gibi görünse de verandalarda sallanan bir sandalye ve buna oturmuş puro içen bir ihtiyara rastlamanız çok normal. Kolonyal mimarinin bariz örneklerine burada da rastlamak mümkün. Küba’nın her yerinde olduğu gibi burada da yerel halk Afrika’dan getirilen ve sonradan özgürlüğüne kavuşmuş siyahiler ile İspanyolların karışımı, fakat gerçek yerlisi olan Taino’lardan hiç iz yok. Köle ticaretinin olduğu dönemlerde Afrika’dan getirilen insanların bir kısmı kaçıyor ve vadideki mağaralarda saklanıyormuş.

Vinales, Küba - azgezmis.com

Vinales merkezden yaklaşık 3-4 km vadi içerisinde bulunan el Mural de la Prehistoria adıyla bilinen tabloyu görmek isteyebilirsiniz. el Mural de la Prehistoria insan yapımı en büyük yağlıboya tablo olarak biliniyor. 1961 yılında Leovigildo Gonzalez tarafından yapılmış çalışma vadinin kenarında sarp bir kayanın üzerine çizilmiş. Bu dev duvar resminin boyutları 120 metre yükseklik ve 180 metre genişliğinde, anlattığı konu ise evrim teorisi.

Vinales, Küba - azgezmis.com

Turu yaptıktan sonra karnınız acıkacaktır haliyle. Yemek yemek için kasabadaki Paladar’ları tercih edebilirsiniz. Paladar’lar ev restoranları olarak ta isimlendirilebilir. Genel anlamda devletten izin belgesi almış işletilen aile işletmeleri diyebiliriz. Fazla çeşitleri olmamasına rağmen temiz ve leziz bir yemeği 8-10 CUC arasında bir fiyatla yiyebiliyorsunuz. Alternatif olarak Parque Nacional Vinales’te bulunan manzara terasında da yemek yiyebilirsiniz; ki kesinlikle bunu tercih etmelisiniz. Vadiyi tepeden seyrederek yiyeceğiniz yemeğin tadına doyamayacaksınız.

Vinales, Küba - azgezmis.com

Yemek olarak genelde ıstakoz, balık, tavuk ve et tercih etmeyenler için de siyah fasülye, pirinç haşlaması, tatlı patates, kızarmış muz gibi seçenekler oluyor. Grup olarak bir kaç yerde tavuk konusunda hayal kırıklığına uğramıştık o yüzden balık ve ıstakozdan şaşmayın derim. Kahve ise her yerde harika. Yemek sonrası alışveriş yapmak isterseniz cadde üzerindeki kilisenin yanında küçük bir hediyelik eşya pazarı var. Burada fiyatlar Havana’dan biraz daha ucuz.

Küba, Vinales - azgezmis.com

Havana ile Vinales arası 130 km, dilerseniz günü birlik bir yolculukla buraya gelirsiniz ya da buradaki Casa Particular denen güvenli pansiyon evlerde konaklayabilirsiniz. Yer ayırtmadan da gidip rahatça kalacak bir ev bulmanız mümkün, tabi özel bir tatil dönemi değilse. Vaktiniz olursa bu güzel yeri daha iyi yaşayabilmek için 1 gece konaklayarak hem gün doğumunu hem de gün batımını yaşamalısınız.

Vinales, Küba’da bir cennet

Vinales tam bir cennet. Küba’ya gelip buraya uğramadan dönerseniz kesinlikle pişman olursunuz. Unesco Dünya Mirası Listesi‘nde…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Hakkı bey yazınız çok güzel olmuş. Ben ve eşim Küba’ya gideceğiz. 2 konuda detay Bilgi alırsam çok sevinirim. 1-) vinales, Pinar del rio ve indi mağarası için günü birlik bir tur yapmak istiyoruz. Ancak Havana’dan bunu nasıl yaparsak en uygunu olur bir türlü karar veremiyoruz.
    2-) trinidatda 2 gece konaklamak istiyoruz ancak yol üstünde gidişte ve dönüşte bazı yerlere uğramak istiyoruz. Örneğin dönüşte configues e uğramak istiyoruz ama ulaşımı nasıl çözeceğiz bilemiyoruz. Bize bir yöntem önerirseniz hatta biliyorsanız kontak kişi paylaşırsanız çok sevinirim.

    • Küba çok hızlı değişiyor, bu sene gitmek kısmet olmadı. Turla gitmeyince bu tip organizasyonları Küba’da ayarlamak biraz güç olabiliyor. Benim tavsiyem Havana’da bulabileceğiniz bir taksici ile anlaşıp ona istediklerinizi söylemeniz ve sonrasında pazarlık etmeniz yönünde olacak. Capitolyo civarındaki taksiler pahalı olabilir, Malecon tarafına gidip oradakilerle konuşabilirsiniz.

  • Küba’ya tekrar gitsem Vinales’e bir kez daha giderdim… Kaldığımız otelin manzarası muhteşemdi, gün batarken ve doğarken inanılmaz güzel görünüyordu. İçimde ukte kalan tek şey, köydeki evlerde bir gece olsun kalmak ve balkondaki sallanan koltuklarda siesta yapmak:)) ha bir de tütünler toplanırken görmek isterdim… Küba güzeldi yaaa :))

    • Oya, Küba her hatırladığımda aklıma güneşli, keyifli bir ülke olarak geliyor. Her zaman orada olmak güzel.

Yorumunuz?