Türklerin En Çok Tercih Ettiği Yurt Dışı Seyahat Noktaları

15 Aralık 2015 · Hakkı Ceylan

Pasaport, vize gibi maliyet arttırıcı etkenler olsa da, Türk vatandaşları yurt dışı seyahatlerine ilgi göstermeye devam ediyor. Türklerin yurt dışında en çok tercih ettiği ülkeler ise genelde vize istemeyen yerler. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği TÜRSAB verilerine göre, Türkler son yıllarda yurt dışında en çok Gürcistan’a gitti. Gürcistan’ı Bulgaristan, Yunanistan, Azerbaycan ve Almanya gibi ülkeler izledi. Yurt dışı seyahatlerinde vize istemeyen Balkan ülkeleri de popüler seyahat rotalarından. Bakın Türkler, yurt dışında en çok hangi ülkeleri tercih ediyor.

travel

Gürcistan

İlk sırada Gürcistan var. Gürcistan’ı kısa süreli gezmek için kapıda nüfus cüzdanınızla bile giriş yapmanız yeterli oluyor. Bu yüzden özellikle Karadeniz turuna gidenler mutlaka Gürcistan’ı, Batum’u ziyaret ediyor. Gürcistan’ın tercih edilmesinde ucuz oluşu, Artvin ve civarındakiler için en yakın havalimanının Batum’da oluşu ve vize istemeyişi önemli etkenler. Hatta Artvin ve çevresinden Batum Havalimanı’na otobüs servisleri bile yapılıyor. Gürcistan’da Batum’un yanı sıra başkent Tiflis de turistik kentlerinden birisi. (Uçak bileti karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un Türkiye’den yurt dışı bilet aramalarında Batum genelde ilk sırada yer alıyor)

Bulgaristan

Çok sayıda Türk’ün yaşadığı Bulgaristan, Türkiye’ye yakın önemli seyahat noktalarından birisi. Bulgaristan özellikle kayak tatili yapanların ilk tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. Brovest, Bansko, Pomporovo önemli kayak merkezleri. Bulgaristan’ın ayrıca Plovdiv, Burgaz ve Varna gibi Karadeniz kıyısı şehirleri de popüler. Bulgaristan AB’ye girdikten sonra Türk vatandaşlarından Schengen vizesi istiyor.

Yunanistan

Selanik, Kavala gibi Türkiye’ye yakın şehirler ve Yunan adaları, son yıllarda Türk turistlerin en çok tercih ettiği yerler. Yunanistan’a gitmek için Schengen vizesi gerekiyor ancak eskisi gibi vize verirken katı değiller. Aynı zamanda adalar için Bodrum, Çeşme gibi turistik yerlerden, deniz gümrük kapılarından kolayca vize alınabiliyor ve yine buralardan feribot seferleri yapılıyor. Bu yüzden Yunan Adaları her yıl popülaritesini arttırıyor.

Azerbaycan

Kardeş ülke Azerbaycan son yıllarda hızlı gelişimiyle dikkat çeken bir ülke. Türk vatandaşları sınır kapılarında kolayca vize alabiliyor. İş adamları, akrabaları olanlar, Azerbaycan’a özellikle Bakü’ye çok sık gidip geliyor. Azerbaycan’da Bakü dışında Hazar Gölü çevresinde de turistik yerler var. Çok sayıda Türk şirketi burada faaliyet gösteriyor. Özellikle zengin Azeriler de Türkiye’den ev alıyor. Bu alışveriş ve ticaret hacmi,Azerbaycan’a yapılan ziyaretleri arttırıyor.

Almanya

Almanya’ya hem önemli şehirlerini gezmek için de hem de akraba ziyareti için giden çok. Almanya, Schengen vizesi uyguluyor ve vize kurallarında da oldukça katı. Ancak Almanya’daki akrabalarına gidenler, önemli fuarlara giden iş adamları Almanya’ya giden turist sayısını arttırıyor. Almanya’nın yine Berlin, Köln, Hamburg, Münih gibi önemli şehirleri de Türkiye’den çok ziyaretçi çeken yerler arasında.

İtalya

İtalya’nın Roma, Venedik gibi şehirleri pek çok Türk’ün gezmek istediği önemli şehirlerin başında geliyor. İtalya turistik olarak önemli artılara sahip bir ülke. Roma ve Venedik dışında, Milano, Floransa, Napoli, Vatikan gibi turistik başka çok sayıda yer de var. Türk vatandaşlarından Schengen vizesi istiyor.

İran

İran’a da gerek turistik gerekse de iş için giden Türklerin sayısında artış var. Tebriz, Tahran gibi önemli şehirlere sahip İran’da aslında tarihi pek çok yer gezilebilir. Tahran’daki saraylar, Isfehan, Şiraz, Meşhed gibi tarihi kentler gezilebilir. İran Türk vatandaşlarından 90 gün süreyle yapılacak turistik gezilerden vize istemiyor.

Rusya

Rusya ve Letonya, Ukrayna, Beyaz Rusya gibi dağılan Rus cumhuriyetleri de Türk vatandaşlarının en çok tercih ettiği ülkelerden. Bu ülkeler de vize istemiyordu ancak son uçak krizinden sonra Rusya, Türk vatandaşları için yeniden vize uygulaması başlattı. Eski Rus cumhuriyetleriyle karşılıklı turistik ziyaretler devam ediyor.

Türklerin En Çok Tercih Ettiği Yurt Dışı Seyahat Noktaları

Pasaport, vize gibi maliyet arttırıcı etkenler olsa da, Türk vatandaşları yurt dışı seyahatlerine ilgi göstermeye devam…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Rus Cumhuriyetleri derken?? Rus Cumhuriyeti sadece Rusya Cumhuriyetidir. Letonya zaten slavlarla hiçbir alakası yok. Ukrayna Ruslara karşı ve Rus Cumhuriyeti adımı taşımak kesinlikle istemez.

    • Dikkatli okursanız eski Rus Cumhuriyetleri yazıyor yazımızda.

Yorumunuz?