Sidney’e gitmek için çok geçerli 7 neden

15 Haziran 2016 · Hakkı Ceylan

Sidney, konum olarak bize oldukça uzak hatta dünyanın öbür ucunda denebilecek bir şehir. Aynı zamanda Avustralya’nın en ünlü sahil kentlerinden biri olan Sidney’i bir kez ziyaret ettiğinizde ise onca yolu aşıp buraya kadar gelmeye fazlasıyla değdiğini anlıyorsunuz. Yola çıkma konusunda henüz tam olarak karar veremediyseniz, Sidney’i görmek için çok geçerli 7 bahaneye gelin birlikte bakalım.

tatil

Kışın ortasında denize girin

Bizim gibi Ekvator’un kuzeyinde olan ülkeler için kış mevsimine denk gelen ocak, şubat gbi aylar Sidney gibi güneyde yer alan şehirlerde yaza denk geliyot. Yani şehre bu aylarda gelirseniz sıcak yaz güneşi altında denize girip güneşlenebilirsiniz. Tam da bu zamanlarda burada birkaç ay geçirip geri dönecekseniz bütün bir yıl yaz mevsimini yaşayacaksınız demektir.

Gezilecek harika yerleri görün

Sidney’de gezip görülecek çok sayıda tarihi ve doğal güzellik de ziyaretçileri bekliyor. Yeni yıl kutlamalarının da adresi olan ünlü Liman Köprüsü, dünyanın en ünlü opera binası olarak anılan Sidney Opera Binası ve artık neredeyse şehrin kendisi kadar meşhur olan ikonik görüntüsüyle Sidney Limanı kente gelen hemen herkesin ilk durakları arasında.

Parklarda yayılıp huzur bulun

Sidney her ne kadar Avustralya’nın en kalabalık ve kozmopolit şehirlerinden biri olsa da aynı zamanda son derece sakin ve huzurlu. Kentin neredeyse her köşesinde karşınıza çıkacak irili ufaklı parklarda hem siz hem de çocuklarınız harika vakit geçireceksiniz. Şehirde en dikkat çekici şeylerden biri de neredeyse günün her saatinde spor yapan Sidney halkı. Özellikle sabah erken saatlerde şehrin park ve caddelerinde oradan oraya koşanları görünce şaşırmayın. Sidney Opera Binası’na çok yakın bir konumda bulunan Kraliyet Botanik Bahçeleri ise kentin en güzel yeşil alanlarından biri.

Göz alıcı plajlarda yüzün

Sidney her ne kadar gelişmiş ve kalabalık bir kent olsa da yakın çevresinde doğal yapısı çok iyi korunmuş harika sahiller ve plajlar var. Şehir halkı hafta sonları ve diğer tatil günlerinde bu plajlarda denizin ve güneşin keyfini doyasıya sürüyorlar. Siz de şehre yaz aylarında gelirseniz hem Sidney’in merkezine yakın hem de şehrin yakın çevresinde bulunan harika plajları keşfetmek için en az üç gün ayırmaya çalışın. Eğer fazla zamanınız yoksa da kentin en güzel plajlarından biri olarak gösterilen Bondi Plajı’ndan başlayabilirsiniz. Sidney’in merkezine çok yakın bir konumda yer alan plajda sörf yapabilir veya masmavi bir denizde serinlemenin keyfini yaşayabilirsiniz. Avustralya’da plaja gelirken yanınızda şemsiyenizi ve havlunuzu getirmeyi unutmayın. Çünkü plajlarda şemsiye ve şezlong genelde bulunmuyor.

Doğanın kalbine inin

Avustralya’nın birçok bölgesinde olduğu gibi Sidney ve çevresinde de baş döndüren doğal güzellikler var. Bu yerler arasından en dikkat çekici olanlardan biri ise Blue Mountains olarak bilinen yer. Şehre yaklaşık 110 kilometre uzaklıkta bulunan bu kanyonda kendinizi adeta bir taş ormanında gibi hissedeceksiniz. Eğer tatilinizi biraz daha uzatabilirseniz Avustralya’nın iç kesimlerine doğru yapacağınız yolculukla kıtanın çöllerinin gizemli dünyasını da keşfedebilirsiniz. Buralar aynı zamanda ülkenin doğal yaşam ortamını görmek için de harika yerler.

İngilizcenizi geliştirin

Sidney, tıpkı Londra, New York ve Toronto gibi yurt dışında eğitim almak ve İngilizce öğrenmek için dünyanın en popüler şehirlerinden biri. Kentte hem İngilizce öğrenebileceğiniz çok sayıda dil okulu hem de lisans ve yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz dünyaca ünlü üniversiteler var. Şehirde konaklama ve yeme içme gibi ücretler öğrenciler için çok düşük olmasa da Amerika Birleşik Devletleri’nin büyük ve popüler şehirleri gibi diğer seçeneklere kıyasla daha düşük.

Farklı kültürlerle tanışın

Sidney aynı zamanda farklı kültürler için de önemli bir çekim merkezi. Şehirde hem iş hem de eğitim için gelen çok sayıda yabancının bulunması kentin Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika’nın birçok ülkesinden insanlarla tanışabileceğiniz uluslararası bir ortama kavuşmasını sağlıyor. Kentte dil okulları ve kurslar farklı kültürlerden insanlarla tanışmak için ideal yerler. Ayrıca şehirde düzenlenen festival ve organizasyonlara katılarak da Sidney’de yaşayan diğer yabancılarla tanışıp kaynaşabilirsiniz.

Sidney’e gitmek için en büyük masraf kuşkusuz yol masrafları olacaktır. 4-5 ay öncesinden uçak bileti aldığınızda 750 – 1000 TL arasında uçak biletleri bulmanız mümkün. Kaynak: https://www.enuygun.com/ucak-bileti/sidney/

Sidney’e gitmek için çok geçerli 7 neden

Sidney, konum olarak bize oldukça uzak hatta dünyanın öbür ucunda denebilecek bir şehir. Aynı zamanda Avustralya’nın…

azgezmis.com

Yorumunuz?