Seyahate Çıkmadan Önce Kulak Vermeniz Gereken 10 Öneri

8 Kasım 2015 · Hakkı Ceylan

Bulunduğumuz şehirden çıkıp, yeni yerler keşfetmek oldukça heyecan verici bir durum. Ucuz uçak bileti bulmanın kolaylaşması, düşük bütçeli havayolu şirketlerinin kampanyalarının yaygınlaşmasıyla seyahat edenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Bazen çok küçük bir aksilik bile tatilin tüm akışını olumsuz etkileyebiliyor. İş stresi ve günlük hayat koşuşturmasından kurtulmak için çıkılan seyahatte sorun yaşamamak için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunuyor.

travel

Seyahate Çıkmadan Bakılması Gereken Öneriler

1. Rota konusunda ısrar etmeyin

Seyahatler tercihinde rota planı yaparken esnek olmak oldukça önemli. Belli dönemlerde bazı rotalarda daha uygun bilet ve seyahat seçeneklerinin olduğunu kabul etmek gerekiyor. Havayolu şirketlerinin kampanyaları ve internet sitelerindeki kampanyalar, daha önceden hiç duymadığınız bir destinasyona gitmeniz için teşvik edici olabilir.

2. Esnek olun

Tatile keyifli zaman geçirmek için çıktığınızı unutmayın. Bir şeyleri dert etmek, sinirlenmek, aşırı dikkatli olmak tüm huzurunuzu bozabilir. Buna izin vermemek de tabii ki sizin elinizde. Yüksek sesle müzik dinleyenler, sırada önünüze geçenler, sürekli bağıran ve koltuğunuzu tekmeleyen ya da saçlarınıza yapışan çocuklar aslında o kadar da önemli değil. Bunları görmezden gelmek zor olsa da imkansız değil.

3. Birkaç kelime yabancı dil öğrenin

Yabancı bir yere gidiliyorsa birkaç kelime de olsa o dilden konuşmak güzel bir etki yaratıyor. Daha sıcak bir ortamda karşılanmak, yardım istediğinizde daha yakın davranılması çok daha keyifli bir seyahat imkanı yaratıyor. Ayrıca, etrafınızda konuşulanlardan bir iki kelime yakalamak yolculuk sırasında oynayacağınız küçük bir oyuna dönüşebilir.

4. Kulaklıkları unutmayın

Kulaklıklar seyahatlerin vazgeçilmezi olarak da anılabiliyor. Gürültüden kaçmak için en güzel yol olan kulaklıklar, bazen uykuya dalmanıza yardımcı olurken, bazen de sürekli iletişim kurmaya çalışan birini uzaklaştırmak için oldukça işlevsel bir formül. Ayrıca kulaklık, bebek ağlamaları ve horlama gibi istenmeyen seslerden de kurtulmak için ideal.

5. Yanınıza şal veya peştamal alın

Yanınızda her zaman bir şal ya da peştamal bulundurmak rahatlık sağlıyor. Üşürseniz örtü, yağmur anında kapüşon, hafif bir esintide atkı, plajda havlu ve hatta gerektiğinde perde görevinde dahi kullanabileceğiniz bu ürün, çantada fazla yer kaplamamasıyla da oldukça kullanışlı.

6. Yiyecek tercihine dikkat

Yolculuklarda mide oldukça hassaslaşıyor. Özellikle uzun uçuşlarda değişen basınçla birlikte daha da sorun çıkarmaya meyilli olan vücudumuzu zorlamamak için hafif yiyecekler tercih etmekte fayda var. Baharat, kafein, alkol gibi maddelerden uzak durmak daha doğru oluyor. Ayrıca vejetaryen menüleri tercih etmek hafiflik sağlıyor. Bu menüler daha az kişiye yapıldığı için daha lezzetli oluyor.

7. Sulara dikkat edin

Gidilen yerlerde suların temizliğinden emin değilseniz, ağzınızı kapalı tutmak yararlı olabilir. Özellikle duş alınırken dikkat edilmesi gereken bu durum, seyahat boyu sıkıntı çekmemek için oldukça önemli. Sokak çeşmeleri, parklarda bulunan sebiller alışkın olmayan bünyeler için hastalık habercisi olabilir. Gittiğiniz yer ne kadar güvenilir olursa olsun, kapalı su çok etkili bir önlem.

8. Rehberin peşine takılın

Tarihi ören yerleri ya da müzeleri gezerken bir rehberden yardım almak iyi bir tercih olabiliyor. Tek başınıza fark etmediğiniz detaylar ya da yerleri bir rehber sayesinde görme şansınız bulunuyor. Ayrıca yerel bir rehberden dinleyecekleriniz, her zaman tek başınıza gezmenizden ya da broşürden çok daha pratik bilgiler içerebilir. Özellikle gruplara anlatım yapan rehberlerin yanına fazla yakınlaşmamaya özen gösterin. Kimi rehberler dışarıdan dinleyicileri uzaklaştırabiliyor.

9. Turist gibi görünmemeye çalışın

Pek çok yerde, eğer elinizde bir rehber broşür ya da kitap varsa ve siz yine de yardım istiyorsanız, pek de ilgi göremeyebiliyorsunuz. Özellikle büyük ülkelerde eldeki rehberi gören kişiler sizden uzaklaşırken, daha küçük ve turistik yerlerde herkes yardımınıza gelebiliyor. Bu nedenle gidilen destinasyona göre rehberleri saklamakta fayda var.

10. Arkadaş edinin

Tek başına çıkılan seyahatler birçok kişiye ürkütücü ve tehlikeli gelebiliyor. Ancak bu tür yolculuklarda kendinizi tanımanız ve yeni insanlarla tanışmanız daha kolay. Yeni bir dil öğrenmek ve gittiğiniz yerin kültürünü tanımak için oradan birileriyle tanışmaktan daha iyi bir seçenek yok. Fakat yine de dikkatli olmakta fayda var.

Seyahate çıkmak ve gezmek artık oldukça kolay. Günümüz şartlarında uçak bileti fiyatları bulmak ve pek çok farklı destinasyona gidebilecek olmak herkesi cezbediyor. Ancak keyifli bir yolculuk için dikkat edilmesi gereken noktalar da bulunuyor.

Seyahate Çıkmadan Önce Kulak Vermeniz Gereken 10 Öneri

Bulunduğumuz şehirden çıkıp, yeni yerler keşfetmek oldukça heyecan verici bir durum. Ucuz uçak bileti bulmanın kolaylaşması, düşük bütçeli havayolu…

azgezmis.com

Yorumunuz?