Pasaport kuyruğunda beklemeye son

8 Ağustos 2014 · Hakkı Ceylan

Emniyet Müdürlüğü’nün yeni başlatacağı yüz taraması ve parmak izi sistemiyle pasaport çilesine son verilmesi amaçlanıyor. Özellikle Atatürk Havalimanı’nda yaşanan ve yolcuların uçak kaçırmasına dahi neden olan pasaport kuyruklarının bu sistem ile tarihe karışacağı öne sürülüyor.

pasaport

Şu sıralar deneme aşamasında olan sistem Ağustos ayı sonuna kadar Atatürk Havalimanında uygulamaya koyulacak. İlk önce 2 gidiş, 2 geliş olmak üzere dört banko kurulacak. Normal pasaport kabininden bir farkı olmayan yeni sistem, sadece Türk vatandaşları için uygulanacak. Bu sistemde yolcular çipli pasaportlarını sisteme okutarak giriş yapacak. Pasaportunu okutan yolcu Polnet’e bağlanarak yüz ve parmak izi taramasından sonra geçecek. Bir Türk firmasının geliştirdiği yeni sistem bir süredir üretim alanında test ediliyor. Testler bitince yeni kabinler Atatürk Havalimanına yerleştirilmeye başlanacak. Sistemin test aşamasında Atatürk Havalimanını çok kullanan yolcular arasından seçilen 10 bin kişi sisteme kaydedilerek sanal olarak test edilmiş.

E-gate cihazları yüz tarama ve parmak izi sistemiyle çalışacak. Yüz tarama sistemi pasaport alırken Emniyet Müdürlüğüne verilen biyometrik fotoğraflar üzerinden yapılacak. Yolcu pasaport bankosuna pasaportunu okuttuktan sonra kamera sistemiyle yolcunun 360 noktadan yüzünü tarıyor. Ardından taranan yüzün fotoğrafını oluşturan sistem Polnet’e bağlanarak yolcunun sisteme kayıtlı fotoğrafıyla eşleştiriyor. Fotoğraf ve parmak izi eşleşmesi tamamlanınca sistem yolcunun geçişine onay veriyor. E-gate uygulaması sayesinde yolcular hem daha hızlı pasaporttan geçeceği ve de eski sitemden çok daha güvenli olacağı söyleniyor.

Pasaport kuyruğunda beklemeye son

Emniyet Müdürlüğü’nün yeni başlatacağı yüz taraması ve parmak izi sistemiyle pasaport çilesine son verilmesi amaçlanıyor. Özellikle…

azgezmis.com

Yorumunuz?