Çipli pasaportlar bugünden itibaren kullanılmaya başlandı

2 Kasım 2016 · Hakkı Ceylan

1 Kasım 2016 tarihi itibariyle çipli pasaportların kullanımına başlandı. Eski pasaportlara ne olacak? Yeni pasaport nasıl alınacak? Çipli pasaport ücreti ne kadar?

Avrupa birliği ile yapılan anlaşma gereği artık pasaportlarımızda diğer bilgilerin yanısıra içinde parmak izi bilgimizin ve fotoğrafımızın da yer aldığı bir çip bulunacak. Çipli pasaport almak isteyen vatandaşlar pasaport için randevu müracaatını epasaport.egm.gov.tr internet adresinden ya da İlçe Emniyet Müdürlüklerinde bulunan pasaport başvuru merkezlerinden yapabiliyorlar. Yaşlı, hasta ve engelli vb. vatandaşların randevu almasına gerek yok, onların işlemleri randevusuz olarak yapılıyor.

Çipli pasaportlar farklı kaynaklarda biyometrik pasaport ya da elektronik pasaport adlarıyla da yer alabilirler. Bu pasaportlar eski tip pasaportların kimlik sayfalarında bulunan pasaport numarası, ad, soyad, uyruk, doğum tarihi, kimlik no, düzenleyen makam, düzenlenme ve geçerlilik tarihi vb. kişisel kimlik ve pasaport bilgilerinin yanısıra içinde fotoğraf, parmak izi, imza gibi biyometrik verilerin de saklanabildiği bir çip içeren pasaportlar. Ayrıca güvenlik olarak eski pasaportlara göre daha üst düzey bir sisteme sahipler.

Pasaport için başvuruya gittiğinizde yanınızda iki adet biyometrik fotoğraf olması gerekiyor. Sonrasında ise parmak iziniz alınıyor. Hazırlanan pasaportunuz ise bir hafta içerisinde PPT ile adresinize gönderiliyor.

Eğer eski pasaportunuz varsa ödeyeceğiniz bedel sadece defter bedeli olarak 87,5 TL, bunun dışında herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Eğer eski pasaportunuz yoksa ve ilk defa pasaport alıyorsanız o zaman geçerlilik süresine göre ücret ödemek durumundasınız. Yani bir yıl için 250 TL, 2 yıl için 354 TL ve 10 yıl için 620 TL vb.

Eski ve yeni pasaportlar arasında görünürde pek fark yok. Yeni alacağınız çipli pasaport eskisinden pek farklı görünmüyor, sadece arka kapağında bulunan bir çip nedeniyle biraz daha kalınlaşmış olduğunu söyleyebiliriz.

Çipli pasaportlar bugünden itibaren kullanılmaya başlandı

1 Kasım 2016 tarihi itibariyle çipli pasaportların kullanımına başlandı. Eski pasaportlara ne olacak? Yeni pasaport nasıl…

azgezmis.com

Yorumlar

  • internet haberlerinde öle şeyler yazıyorda ondan sordum aslında sorum şuan yurtdışına seyahat etsem pasaportumu değiştirmem mi gerek ?

    • Mehmet Bey,
      şu anda pasaportunuzu değiştirmenize gerek yok. Elimizdeki pasaportların geçerlilik tarihini henüz belirtmemişler. Vizesiz geçişler için önce vizenin kalkması gerek elbette. O zaman çipli pasaportu olanlar vizesiz geçebilecekler.

  • merhaba pasaportların değişimi konusunda internetten 1 kasımdan itibaren başladığı yazılıyor ama dış işleri bakanlığı ve e pasaportta yazılmıyor yani yürürlüğe girdimi bu değişiklik bide vizesiz seyahat için değişiklik zorunlu diyor mesela ben ispanyaya gitmeyi düşünsem şimdi cipli passaportla vizesiz seyahat edebilirmiyim Avrupa birliğinden onay olmadığı halde ? yani yürürlüğe girdi mi onu demek istedim :))

    • Vizesiz seyahatten kastınız Avrupa Birliği ülkeleri ise şu an için öyle birşey söz konusu değil. Alacağınız yeni pasaport size herhangi bir ülkeye vizesiz girebilme hakkı tanımaz.

Yorumunuz?