Pasaport artık Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınacak

22 Ekim 2014 · Hakkı Ceylan

Yeni yürürlüğe girecek İç Güvenlik Paketinde yer alan değişikliğe göre Pasaportlar artık Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, bundan sonra pasaport alacak olan kişilerin Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü’ne gideceğini söyledi. Konuşmasında “pasaport ve sürücü belgeleri bunlar nihayette seyahat belgesidir. Bunlar Emniyet Genel Müdürlüğü’nün işi değildir. Pasaport alacak olan bundan sonra Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü’ne gidecek. Böylece sanki pasaportla yurtdışına çıkan her vatandaş potansiyel suçluymuş gibi gidip emniyet kapılarında beklemeyecek. Bu da çok temel bir değişikliktir. Bir zihniyet değişimini yansıtır” şeklinde konuştu.

Bu değişiklikle umarım daha kısa sürede ve sorunsuz pasaport alımı gerçekleştirebileceğiz.

Değişiklikler bununla da sınırlı değil. Nüfus kayıt örneği ve ikametgah gibi belgeler e-devlet şifresi ile internet üzerinden alınabilecek. İsim ve soyisim ile ilgili değişiklikler için mahkeme zorunlu olmayacak ve içişleri bakanlığına verilecek dilekçe ile halledilebilecek. Doğum, ölüm, evlenme vs. gibi işlemler için nüfus müdürlüğüne gitmeye gerek kalmayacak.

Pasaport artık Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınacak

Yeni yürürlüğe girecek İç Güvenlik Paketinde yer alan değişikliğe göre Pasaportlar artık Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü’nden…

azgezmis.com

Yorumunuz?