Pasaportlar değişiyor mu?

11 Mart 2016 · Hakkı Ceylan

Türkiye, Avrupa Birliği İle yaptığı anlaşmalar çerçevesinde Schengen uyumlu yeni pasaportlar için kolları sıvadı. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada yeni pasaport “çipi kendi içinde olan, içinde parmak izi ve diğer bilgilerin yer aldığı pasaport” olarak ifade edildi.

pasaport

Pasaportların kısa süre önce değiştiğinin hatırlatılması üzerine de “O pasaportlar 5 sene önceki güvenlik sistemine göre hazırlanmıştı. Güvenlikle ilgili, sadece Avrupa’da değil, tüm dünyada çok daha üst standartlar geldi. Yeni pasaportlarımız ile bazı Avrupa Birliği üyelerinden ile daha yüksek güvenlik standartlı pasaportlara sahip olacağız” şeklinde cevaplandı.

Yeni pasaport alacak kişiler bu işlem esnasında sadece defter parası ödeyecekler. Geçmişten kalan gün ile ilgili herhangi bir para ödenmeyecek. Avrupa Ülkelerine vize muafiyetinin gelmesini beklerken bu değişiklik bizim için sürpriz oldu. Gelişmeleri takip ediyoruz.

Pasaportlar değişiyor mu?

Türkiye, Avrupa Birliği İle yaptığı anlaşmalar çerçevesinde Schengen uyumlu yeni pasaportlar için kolları sıvadı. Dışişleri Bakanlığından…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Avrupa ülkeleri de kendi vatandaşlarına verdiği eski pasaportları değiştirecek mi?
  Ayrıca;
  Kaç defa yazı yazdım, pasaportların resimli sayfasındaki bilgileri okuyabilmek için ya 20 yaşında olmak lazım, ya da elinde büyüteç bulundurmak lazım.
  Okunmuyor, okunmuyor
  Görünmüyor. Karınca duası gibi yazılı bilgiler.
  Pasaportun içindeki yazıların harflerin daha büyük olması gerekir.

Yorumunuz?