E-vize nasıl alınır? E-vize ile yurtdışına nasıl çıkabilirim?

19 Ekim 2019 · Hakkı Ceylan

Son zamanlarda pek çok ülke teknolojide yaşanan devrimsel gelişmeleri devlet hizmetlerine entegre etmeye başladılar. Pek çok devlet hizmeti, artık internet üzerinden pratik bir şekilde yapılmaktadır.

Devletler tarafından internet üzerinden verilen hizmetlerin en yaygın olanı belki de e-vizelerdir. E-vize adından da anlaşılacağı üzere elektronik ortamda verilen vizedir.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 50’den fazla ülkeye vizesiz bir şekilde seyahat edebilmektedirler.

Normal vizeye göre oldukça pratik bir şekilde alınabilen bir vize türü olan e-vize ile yurtdışına seyahat için gerekli olan vizeyi internet üzerinden pratik bir şekilde alabilirsiniz.

Peki, yurtdışına çıkmak için gerekli olan e-vize nasıl alınmaktadır? E-vize alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu sorular, yurtdışına e-vize ile çıkış yapacak kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bu yazımızda e-vize başvurularının nasıl yapılması gerektiğinden bahsetmek istiyoruz. Dilerseniz başlayalım.

E-vize nasıl alınır?

Bir ülkeye e-vize almak için yapılması gerekenler adım adım aşağıda belirtilmiştir.

 • Öncelikle söz konusu ülkenin vize veren kurumunun internet sitesine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Söz konusu sitelerin çoğunlukla bir kullanıcı hesabı ile işlem yaptığı açıktır. Dolayısıyla bir kullanıcı hesabı oluşturulmalıdır.
 • E-vize almak için gerekli olan evraklar, bu sisteme yüklenmelidir.
 • Bu evraklar ile birlikte e-vize almak isteyen kişinin ilgili ülkeye neden gideceği, ne kadar kalacağı ve seyahatine dair diğer detayları belirttiği vize başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Tüm bu işlemlerin ardından e-vize başvurusu sisteme yüklenmeli ve onaylanmalıdır.
 • Sisteme yapılan başvuru, başvurucu tarafından onaylandıktan sonra söz konusu evraklar ve başvuruya dair bütün diğer şeyler incelenmek üzere e-vize ile giriş yapılmak istenen ülkenin ilgili birimine iletilir.
 • Burada yapılan incelemenin ardından başvurucuya e-vize verilmesi onaylanırsa e-vize, mail ile başvurucuya iletilir.
 • Burada iletilen e-vize, artık resmi bir statü kazanmıştır ve e-vizeyi alan kişi, bu aldığı e-mail ile giriş yapmak istediği ülkeye girebilecektir.

E-vize almak için gerekli evraklar nelerdir?

Yurtdışına çıkmak için gerekli olan e-vizeyi almak isteyen kişilerin hepsi çoğunlukla aynı evraklara ihtiyaç duyarlar.

 • Pasaport: Yurtdışına çıkmak için gerekli olan evrakların ilki ve en önemlisi tabi ki geçerli bir pasaporttur. E-vize için yapılacak başvuru esnasında geçerliliği devam eden pasaporta dair pek çok bilgi talep edilmekte ve pasaportun kişisel bilgilerinizin yer aldığı sayfasının taranmış halinin de başvuruya eklenmesi gerekmektedir. Söz konusu pasaportun geçerlilik süresinin seyahat edeceğiniz ülkeye giriş yapacağınız tarih itibarıyla en az 6 ay süre ile devam ediyor olması ve pek çok ülke için geçerli olsa bile 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: E-vize sistemlerine giriş yapmak ve e-vize başvurusunda bulunmak için gerekli olan evraklardan biri de fotoğraftır. Bu fotoğrafın 35X45 mm. ebatlarında ve biyometrik özelliğe sahip olması gerekmektedir. Söz konusu fotoğrafın beyaz zemin üzerine çekilmiş olması ve başvurucunun yüzünün fotoğrafta net bir şekilde görülüyor olması da e-vize için gerekli olan fotoğrafın bir diğer özelliğidir. E-vize için yapılacak başvuruda gereken fotoğraf, pasaport fotoğrafı ile benzer özelliklere sahiptir.
 • Seyahat Bilgileri: E-vize için yapılacak başvuruda pek çok ülke, ilgilinin seyahat bilgilerini de talep etmektedir. Bu bilgiler, genellikle ülkeye giriş yapacak kişinin o ülkede ne kadar kalacağını belirlemek içindir. Ayrıca, seyahat bilgilerinin yanı sıra bazı ülkeler için yapılacak başvuruda konaklama bilgilerine de ihtiyaç duyulmaktadır.

Tüm bu evraklar temin edildikten sonra e-vize için internet üzerinden pratik bir şekilde başvuru yapılabilmektedir. Ancak bu evrakların temini ve diğer işlemlerin vakit alacağı da unutulmamalıdır. Dolayısıyla e-vize ile seyahat etmek isteyenlerin seyahat tarihlerinden bir müddet önce işlemlerine başlaması vizenin zamanında alınabilmesi açısından faydalı olacaktır.

E-vize nasıl alınır? E-vize ile yurtdışına nasıl çıkabilirim?

Son zamanlarda pek çok ülke teknolojide yaşanan devrimsel gelişmeleri devlet hizmetlerine entegre etmeye başladılar. Pek çok…

azgezmis.com

Yorumunuz?