New York’ta Neler Yapmalı?

13 Mart 2014 · Hakkı Ceylan

Kaplan International English öğrencileri arasında yaptığı araştırmada, onların New York’ta en favori aktivitelerini ortaya çıkardı.

Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Times Square’i ziyaret etmek uluslararası öğrencilerin üçte birinden fazlasının tercih ettiği bir aktivite olarak öne çıktı.

Hazırlanan ‘New York’ta Neler Yapmalı’ anketinin ‘Sizin favori turist aktiviteniz nedir?’ kategorisinin başını Times Square çekerken, bunu Central Park (%24), Brooklyn Bridge (%14), Empire State Binası (%9), Özgürlük Heykeli ve Ellis Island (%3) takip etti.

15 seneyi aşkın bir süredir her gün her mevsim Times Meydanı’nda çalışan ve bir başka adıyla Naked Cowboy olarak bilinen Robert John Burck, Times ile ilgili görüşlerini şöyle dile getiriyor: ‘Times Meydanı muhteşem bir yer ve ben hayatımı orada olmak için adadım. Times Meydanı’nın turist aktivitelerinde o kadar çok vakit harcadım ki; zaman içerisinde kendim turistlerin ilgisini çeken bir aktiviteye döndüm. Burası yeryüzündeki en güzel yer!’

Times Square, aynı zamanda ‘Dışarıda yemek yemek için en favori mekanınız neresi?’ sorusunda da birinci sıraya yerleşecek iken sadece yüzde 1 ile yerini Little Italy’e kaptırdı. Little Italy %21 ile Times Square (%20), Chelsea (%18) ve Koreatown’ı (%14) ile geride bıraktı.

Huffington Post’un yemek muhabiri ve ünlü aşçı Franco Lania’ya göre Little Italy, şehrin diğer bölgelerinin sahip olmadığı bir mistiğe sahip ve bu sayede turistleri bir mıknatıs gibi çekiyor. Lania sözlerine şöyle devam ediyor: ‘Little Italy ve çevresinin New York’u New York yapan önemli bölgelerden biri olduğunu düşünüyorum. Turist kalabalığına sıcak ve samimi olarak ev sahipliği yapan bir bölge Little Italy.’

Yaşları 18 ile 59 arasında değişen 39 farklı ülkeden gelmiş 350 öğrenci arasında yapılan ankette New York’ta en çok neler yapmaktan hoşlandıkları soruldu. Anket sonuçlarına göre ‘New York’ta Neler Yapılmalı’ konulu yukarıda izleyebileceğiniz bir motiongrafik hazırlandı.

Anketin diğer sonuçları ise şöyle:

  • Central Park, en popüler parklardan ve yeşil alanlardan biri (%59)
  • Lion King (Aslan Kral), en favori Broadway müzikallerinden biri (%43)
  • SoHo, en popüler alışveriş bölgesi (%38)
  • Madison Square Garden en popüler müzik mekanlarından biri (%38)
  • Metropolitan Museum of Art en favori galeri veya müze (%33)
  • Meatpacking District gece hayatı için en popüler bölgelerden biri (%27)

Ankete katılan 355 öğrenci, 2007 ile 2014 yılları arasında Kaplan’ın Empire State, Midtown veya SoHo dil okullarından birinde en az 4 hafta eğitim görmüş kişilerden oluşmuş.

Ankete katılan öğrencilerin ülkeleri: Cezayir, Angola, Arjantin, Ermenistan, Avusturya, Belçika, Brezilya, Şili, Çin, Kolombiya, Danimarka, Ekvator, Fransa , Almanya, Yunanistan, Macaristan, Hindistan, İran, İtalya, Japonya, Ürdün, Kazakistan, Litvanya, Meksika, Fas, Paraguay, Polonya, Portekiz, Rusya, Suudi Arabistan, Slovakya, Güney Kore, İspanya, İsviçre, Tayvan, Tunus, Türkiye, Özbekistan, Venezuella.

New York’ta Neler Yapmalı?

Kaplan International English öğrencileri arasında yaptığı araştırmada, onların New York’ta en favori aktivitelerini ortaya çıkardı. Yapılan…

azgezmis.com

Yorumunuz?