New York’ta Nerede Kalınır ? En Sevilen Mahalleler

21 Nisan 2023 · Hakkı Ceylan

ABD’nin en pahalı şehirlerinden biri olan New York, konaklama  konusunda ziyaretçilerini bir hayli zorlayabiliyor, özellikle bütçe dostu konaklama birimi arıyorsanız otel ya da daire tercihi yapmadan önce hangi mahallede / ilçede konaklayacağınıza karar vermeniz gerekebiliyor.

Çoğu turist New York şehrini düşündüğünde, ilk olarak akla Manhattan gelir. Ancak NYC’nin beş ayrı ilçeden oluştuğunu ve çok daha farklı konaklama alternatifi sunan yerler olduğunu unutmayın ; Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx ve Staten Island bunlar arasındadır.

Times Meydanı ve Empire State Binası gibi New York’un olmazsa olmaz turistik yerleri, Manhattan’da yer alıyor. Bu yüzden ilk olarak Manhattan’da yer alan mahallelere göz atarak başlamanızı tavsiye ederiz.

New York’ta Nerede Kalınır ?

Empire State Building, Grand Central Station, Metropolitan Museum of Art ve Central Park gibi belli başlı cazibe merkezlerine ve yerlere kolayca ulaşabilmeniz için Manhattan’da kalmanızı tavsiye ederim. Tabii New York’ta çok daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız, şehirdeki diğer ilçelere de mutlaka göz atın deriz. Özellikle bütçe dostu konaklama birimleri arıyorsanız. İşte New York’ta nerede kalınır ? Sorusuna cevap olabilecek en sevilen mahalleler ve ilçeler;

MIDTOWN (Manhattan)

Gezip görmek ve Manhattan’ın (ve New York City’nin) sunduğu her şeyi keşfetmekle ilgileniyorsanız, o zaman Midtown gidilecek yer!

NYC, baktığınız her yerde tonlarca ilginç cazibe merkezine ve aktiviteye sahip olsa da, asıl olanların çoğu Manhattan’ın tam ortasındaki Midtown bölgesinde bulunuyor. Kültür, sanat ve tabii ki alışveriş ile ilgileniyorsanız, burası şehrin kalbi ve ruhu olarak kabul edilebilir ve çok önemli bir nokta!

Yürümeyi tercih ediyorsanız ve araba kullanmaktan veya toplu taşıma araçlarını kullanarak çok zaman geçirmekten kaçınmak istiyorsanız, Midtown da harika bir seçimdir. Manhattan bir ızgara sisteminde düzenlenmiştir, bu nedenle kendinizi yönlendirmeniz son derece kolaydır. Caddeler paralel olup kuzeyden güneye doğru başlar, bulvarlar ise doğudan (1. Cadde) başlayıp Batı’da (12. Cadde) biter.

Fakat bu bölgenin New York’taki en kalabalık bölge olduğunu da unutmayın. Eğer burada kalacak olursanız çok sayıda turistlerle çevrili olacaksınız. Merkezi bir konuma sahip olan Midtown, Times Meydanı, Empire State Binası, Broadway, Bryant Park, Modern Sanatlar Müzesi ve Rockefeller Center gibi ikonik manzaraları bulacağınız yerdir.

Bölgede çok fazla turistik yer olduğundan, sürekli meşgul ve kalabalık olduğunu unutmayın. Ana metro hatlarının çoğu Midtown’dan geçerek gün içinde farklı bölgelere seyahat etmeyi kolay ve rahat hale getirir.

UPPER EAST SIDE (Yukarı Doğu Yakası)

Midtown’ın hemen kuzeyinde mutlaka görülmesi gereken bir başka NYC yeri var: Central Park. Bu muhteşem 843 dönümlük arazinin her iki yanında, Manhattan’ın merkezindeki iki büyük mahalleyi bulacaksınız: Yukarı Doğu Yakası ve Yukarı Batı Yakası.

Kolaylık sağlamak için onları bir araya topladık. Her ikisi de, özellikle etrafta dolaşmak ve huzur ve sessizlik illüzyonunun tadını çıkarmak istiyorsanız, gezi için harika yerlerdir.

Central Park’a elverişli yakınlık, parkın birçok cazibe merkezine odaklanmak istiyorsanız, bu mahalleleri kendinizi temel almak için ideal noktalar haline getirir. Hem Yukarı Doğu Yakası hem de Yukarı Batı Yakası, varlıklı ve büyük ölçüde yerleşim yeridir, bu da onlara güven verici bir güvenlik hissi verir. Ve her ikisi de dünyaca ünlü bazı müzelere (Amerikan Doğa Tarihi Müzesi gibi) ev sahipliği yaptığı için, bu, bölgeyi aileler için NYC’de kalınacak en iyi yer yapar.

Bir zamanlar Vanderbilt’lerin ve Rockefeller’ların evi olan Yukarı Doğu Yakası, şimdi ünlü Museum Mile’a ev sahipliği yapıyor. Bu, Amerika’nın en çok ziyaret edilen müzesi olan Metropolitan Sanat Müzesi ve Guggenheim dahil olmak üzere dokuz müzeden oluşan bir komplekstir.

Yukarı Batı Yakası’nda ünlü Lincoln Sahne Sanatları Merkezi, Amerikan Doğa Tarihi Müzesi ve süper uygulamalı Manhattan Çocuk Müzesi var.

Bölge ayrıca çok sayıda üst düzey alışveriş imkanı sunmaktadır. Dünyanın en gösterişli alışveriş caddelerinden biri olan (Cartier ve Tiffany’s caddelerini düşünün) Fifth Avenue boyunca bir gezinti olmazsa olmazdır. Ve yakındaki Rockefeller Center’ın tepesindeki gözlem güvertesi olan Top of the Rock’tan şehrin manzarasını seyretmeyi de unutmayın.

GREENWICH VILLAGE

Chelsea ve Greenwich Village (meşhur Meatpacking mahallesini ve West Village’ı da içerir), Midtown’ı keşfetmek için yeterince zamanınız varsa ve gerçek hayatta yaşamak istiyorsanız, New York’ta kalmak için iki harika yerdir. Kesinlikle New York’ta nerede kalınır ? Sorusuna en popüler cevaplardan biridir.

Burada kalmanın bir dezavantajı, Midtown’daki Times Meydanı gibi başlıca ilgi çekici yerleri ziyaret etmek için toplu taşıma kullanmanız gerekmesidir. Bunun yerine, örneğin Brooklyn Köprüsü, Özgürlük Heykeli ve Wall Street (yalnızca iş seyahatinde olanlar için uygundur) gibi şehrin güneyindeki ilgi çekici yerlere daha yakın olacaksınız.

Greenwich Village, Manhattan’ın aşağı batı yakasında daha küçük bir mahalle. “Köy” olarak da bilinen bu mahalle, batıda Hudson Nehri ve doğuda Broadway ile sınırlanmıştır. Yaşanmak için en arzulanan (ve pahalı) yerlerden biri ve en iyi restoran ve barlardan bazılarına ev sahipliği yapıyor, bu da onu gece hayatı için kalınacak en iyi bölge yapıyor.

Greenwich Village, New York şehrinin ızgara sisteminin dışındadır ve dar, kıvrımlı sokaklar kahverengi taşlarla çevrilidir. Burası, New York şehrinde dolaşıp klasik New York şehir mimarisini ve tarihi evleri gezmek için kalacağınız yerdir.

Aşağı Manhattan’da, Midtown’ın güneyinde ve Houston Caddesi’nin kuzeyinde, Greenwich Village mahallesi veya kısaca The Village bulunur. Bu, New York’un sanatsal havasından yararlanmak isteyen turistler için NYC’de kalınacak en iyi yerlerden biridir ve buradaki gezi benzersizdir. The Village, 19. Yüzyıldan beri Edgar Allen Poe, Salvador Dali ve Andy Warhol gibi yazar ve sanatçılara ev sahipliği yapmıştır. Aynı zamanda kurgusal sakinleriyle de tanınır.

West Village, kesinlikle New York’ta en sevdiğim mahalle. Kusursuz kahverengi taşlar, canlı ağaçlarla çevrili caddeler ve hemen hemen her köşedeki büyüleyici kafeler arasında, burası, özellikle ilk kez gelen ziyaretçiler için, kolayca kalınabilecek en iyi NYC mahallelerinden biridir.

Mahalle, diğer NYC mahallelerinin çoğunun yaptığı temiz ızgara modeline girmiyor, ancak bu yalnızca çekiciliğe katkıda bulunuyor. İnan bana, New York’ta kalınacak en iyi yerlerden biri – her sokak büyüleyici ve keşfedilmeyi gerektiriyor.

LONG ISLAND

Bütçeyle seyahat ediyorsanız, uygun fiyatlı harika bir seçenek için New York’ta kalacağınız yer burasıdır. LIC’den geçen birkaç metro hattı vardır ve Midtown’a 20 dakikadan biraz daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Güzel bir günse, feribota atlayın ve farklı bir toplu taşıma yöntemi için sudan şehir manzarasının tadını çıkarın.

Bu yerleşim bölgesi hakkında bir fikir edinmek için kaldığınız süre boyunca yerel sanat galerilerinden bazılarını, NYC’nin en iyi müzik mekanlarını ve sahildeki bira fabrikalarını (manzaralar gerçek dışı) ziyaret edin. Vaktiniz varsa, lezzetli yiyecekler, içecekler ve eski eşyalar için LIC Bit Pazarı’na uğrayın. Ayrıca Long Island City, şehirdeki etnik açıdan en çeşitli yemek mahallelerinden biridir ve bu da onu gurmeler için ideal bir yer haline getirir.

Bu mahalle Midtown’a çok yakın bir konumda (Doğu Nehri’nin karşısında, toplu taşıma araçlarıyla daha kesin olarak Times Meydanı’na 15 dakika uzaklıkta), bence bu büyük bir avantaj çünkü büyük otel ücretlerinden kaçınabileceksiniz.

SOHO

Soho (Houston Caddesi’nin Güneyi), diğer New York City mahalleleri kadar değişiklik gördü. Manhattan’daki ilk özgür siyah yerleşimine ev sahipliği yapmış, hızla büyüyen bir üretim sahası haline gelmiş ve bugün bir alışveriş cennetidir.

SoHo’yu ilk ziyaret ettiğinizde, binaların Manhattan’ın geri kalanından biraz farklı göründüğünü fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, depoları ve ticari binaları barındırmak için inşa edilmiş olmasıdır. Dökme demir cepheler, başka yerlerde bulacağınız kumtaşı veya gökdelenlerden biraz farklıdır, ancak yine de bir o kadar ikoniktir.

Aslında, SoHo’nun çoğu, hem New York Şehri hem de Ulusal Tarihi Dönüm Noktası olan “SoHo Dökme Demir Bölgesi” içinde yer almaktadır. New York’ta nerede kalınır ? Sorusuna alışveriş için bir cevap arıyorsanız Soho’ya mutlaka göz atın deriz.

Tribeca’nın Aşağı Manhattan mahalleleri ve bitişiğindeki SoHo, hızla artan kentsel dönüşüm modelleridir. 19. yüzyıldan kalma devasa endüstriyel binalar artık ultra şık konutlar, çatı katları ve butiklere ev sahipliği yapıyor.

SoHo daha çok yerleşim bölgesidir, bu nedenle önemli cazibe merkezlerine giren kalabalıklarla karşılaşmazsınız. SoHo’da Laudurée ve Dominique Ansel gibi birkaç üst düzey restoran ve fırın ve New York City’deki en iyi pizzalardan bazıları var. Little Italy’nin yakınında elverişli bir konumda bulunan bu mahalleye modaya uygun kalabalıklar geliyor. Ayrıca West Village’a ve aşağı Manhattan’daki diğer bölgelere yürüme mesafesindedir.

UPPER WEST SIDE

Central Park’ı batıda sınırlayan Upper West Side, çocuklarla birlikte New York’ta kalınacak en iyi yerlerden biridir. Muhteşem kumtaşları, çok sayıda park, oyun alanı, restoran ve mağaza ile dolu NYC’nin en sakin mahallelerinden biridir. Dahası, bölge metroya iyi bir şekilde bağlıdır ve aralarından seçim yapabileceğiniz iki metro hattı vardır

Yukarı Batı Yakası (UWS), Hudson Nehri ve Central Park ile sınırlanmıştır ve West 59th Street’ten West 110th Street’e kadar uzanır. Bir aile mahallesi ve oteli arıyorsanız, burası New York’ta kalınacak en iyi yerlerden biridir.

Yukarı Batı Yakası’nda Lincoln Center, Beacon Theatre ve American Museum of Natural History gibi kültürel New York kurumlarını bulacaksınız. UWS, Central Park’a bakan The Dakota ve San Remo gibi en güzel apartmanlardan ve şehir evlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Bir dizi oyun alanı ve daha küçük parkların yanı sıra aile dostu oteller (hatta bazıları çocuklar için programlar sunar) vardır, bu da onu genç ailelerin kalması ve keşfetmesi için harika bir seçenek haline getirir. Midtown ve diğer mahallelere metro veya otobüsle yaklaşık yirmi dakikada ulaşarak, daha kalabalık bölgelerden kaçma şansı yakalayabilirsiniz.

FİNANS BÖLGESİ

New York genellikle dünyanın finans başkenti olarak anılır ve Finans Bölgesi onun merkez üssüdür. Aşağı Manhattan’daki bu mahalle, Wall Street’e ve New York Menkul Kıymetler Borsası’na ev sahipliği yapar ve iş seyahati için New York’ta nerede kalınır sorusuna cevap olabilecek en popüler bölgedir.

Finans Bölgesi, tarihe batmış iş odaklı bir mahalledir. Arnavut kaldırımlı sokakların, tarihi restoranların ve barların bazıları 1800’lere kadar uzanıyor! İş amaçlı seyahat edenlerin çoğu o zamana kadar gitmiş olacağından, genellikle hafta sonları paradan tasarruf edebilir ve otellerde harika fırsatlar bulabilirsiniz.

Dünya Ticaret Merkezi ve 11 Eylül Anıtı, Finans Bölgesi’nde yer almaktadır. Anıtta ve müzede saygılarınızı gösterin ya da New York şehrinin inanılmaz manzaralarını yukarıdan görmek için One World Trade’in tepesini ziyaret edin. Bu mahalleden Aşağı Doğu Yakası bar ortamına metroyla kolayca gidebilirsiniz.

Ellis Adası’ndaki Özgürlük Anıtı ve Staten Island feribotu manzaralı bu mahalle, New York limanındaki etkinliklere katılmak için de harika bir yerdir. Hudson Nehri üzerinden Manhattan’ı Brooklyn’e bağlayan Brooklyn Köprüsü’ne yürüme mesafesinde olacaksınız.

WILLIAMSBURG

Manhattan için bölge önerilerimi bitirdim ve New York’un bir başka popüler semtine geçiyoruz: Brooklyn! Burada önereceğim mahalle, East Village’dan East River’ın hemen karşısında yer alan ve Williamsburg Köprüsü ile birbirine bağlanan Williamsburg.

Williamsburg, New York’un en gözde ve yaratıcı bölgelerinden biridir; burada uluslararası restoranlar, Brooklyn Academy of Music ve bölgeye özel bir hava katan birçok butik ve müzik mekanı bulacaksınız!

Manhattan’da kalmak istemiyorsanız, ancak yine de ona ve orada bulunan tüm cazibe merkezlerine yakın olmak istiyorsanız bu bölge harikadır (toplu taşıma araçlarıyla yarım saat içinde Times Meydanı’na ulaşacaksınız). Kendinizi buraya yerleştirmeyi seçerseniz, tonlarca harika restoran, bira bahçesi, kafe ve pub ile çevrili olacaksınız.

Williamsburg, aşağı Manhattan’daki East Village’dan East River’ın hemen karşısındadır. En çok rağbet gören gurme bölgelerinden biridir ve bar sahnesine çıkmak istiyorsanız New York’ta kalmak için harika bir yerdir. En sevdiğim çatı barlarından bazıları (inanılmaz ufuk çizgisi manzaralarına sahip!) Williamsburg’dadır ve kesinlikle Doğu Nehri boyunca kısa bir yolculuğa değer.

Birçok genç aileye ev sahipliği yapan Williamsburg, modaya uygun gece hayatı ve sanat ortamı sayesinde “yenilikçi” mahalle olarak anılır. Domino Park veya Brooklyn Bridge Park’tan East River manzarasının keyfini çıkarın ya da şehrin muhteşem manzaralarını izlemek için Williamsburg Bridge’de yürüyün.

Genel olarak Williamsburg, yerel sanat ve müzik ortamından yararlanmak, butik mağazaları keşfetmek ve bazı eski hazineleri almak için New York’ta nerede kalınır ? Sorusuna cevap olabilecek en iyi bölgelerden bir tanesidir.

 

New York’ta Nerede Kalınır ? En Sevilen Mahalleler

ABD’nin en pahalı şehirlerinden biri olan New York, konaklama  konusunda ziyaretçilerini bir hayli zorlayabiliyor, özellikle bütçe…

azgezmis.com

Yorumunuz?